Kınalıada’nın Geleceği Nasıl Çalındı…

İle paylaş:


Yıl 1975 Kınalıada’da büyük umutlarla bir projeye başlanıyor,KINALIADA TAŞOCAKLARI KÜLTÜR VE SPOR SİTESİ,Bu proje Kınalıada ve Kınalıadalılar için büyük önem taşıyor,neden mi?

 

Kışın hiç bir etkinliğin olmadığı,hayatın durduğu,iş olanakların azaldığı veye tamamen durduğu,kısacası ölü toprağı’nın üzerine serpildiği Kınalıada’ya bir canlılık getirmesi için hayati bir önem taşıyordu bu stad projesi,bu stad yapıldığında Türkiye futbol  ligindeki profesyonel takımlar istanbul deplasmanına geldiğinde burada kamp yapacak olması,bu kapsamda TRABZONSPOR klübü ile rahmetli Hikmet Abanoz temasa geçti,kendilerine stad yapıldığı zaman kamplarının burada yapılması önerildi,bu öneri TRABZONSPOR tarafından seve,seve kabul edildi,düşünün TRABZONSPOR veya başka bir anadolu takımı istanbul deplasmanları öncesi kamp yapmaya Kınalıada’ya gelecek olması,taraftarlarının Kınalıada’ya akın edecek olması ada’ya bir canlılık getireceği,hem esnafın hemde ada’mızın kış aylarında bir canlılık kazanması yönünden olumu bir katkısı olacağı tartışılmaz bir gerçekti.Sadece futbol değil,bu projede,yüzme havuzu,tenis kortları,yelkencilik,basketbol,veleybol ve bunun gibi diğer spor dallarını yapılacak olması ada’mız için büyük bir fırsattı.    Rahmetli Hikmet Abaoz’un Adagazetesi’nin (gerçek adagazetesi)2006 yılı eylül sayısında geçen süreci şöyle anlatıyor;         31 YILLIK RÜYA GERÇEK OLUYOR;

“31 yıl önce imzalanan belgede yer alan taş ocaklarında spor sahası yapılmasının hikayesine gelince:

 

Yıl 1979…Kınalıada muhtarıyım CHP iktidarda…Ecevit Başbakan…İstanbul Belediye Başkanı bizden,rahmetli Aytekin Kotil…Belediye elimizde…ben ve arkadaşlarım sayın Ecevit’in ataması ile CHP Adalar İlçesi yönetim kurulu olarak görevdeyiz.Ülkeyi yöneten,her türlü yetkiye sahip bir partinin ilçe yöneticileriyiz ama 1975 yılında Kınalıada taş ocakları bölgesinde yapımını başlattığımız spor sahası projesini bir türlü tamamlıyamıyoruz.Partimizde hizipçilik var,bu hizipçilik yüzünden onlarca yıl kaybettik.

 

 

Şimdi mensup olduğum partinin döneminde gerçekleştiremediğim bir büyük proje Ak partili belediye tarafından gerçekleştiriliyor.İstanbul büyükşehir belediye başkanı Sayın Kadir Topbaş’a Adalar Belediye başkanımız Sayın Çoşkun Özden’e teşekkür eder , Adalar Belediye Başkanı rahmetli Recep Koç’u rahmetle anıyorum…”

 

Evet rahmetli Hikmet Abanoz böyle söylemiş,ancak maalesef AKP döneminde de bitirilemeyen spor kompleksinin en azından projeleri çizilmiş ve onaylanmıştı.

 

08/08/2006 yılında İBB  PARK VE BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ KINALIADA VE TAŞOCAKLARI MEVKİİ KENTSEL TASARIM VE PEYZAJ PROJESİ çizilmiş ve kınalıada’nın geleceği için büyük bir yol katedilmiş ve sona yaklaşılmış,stat bitirilecek ancak gene hüsran;

 

 

YIL 2010 ADALAR BELEDİYE BAŞKANI DR.MUSTAFA FARSAKOĞLU ARTIK KINALIADA TAŞOCAKLARI MOLOZ DÖKÜM YERİ…

Evet maalesef yıl 2010 büyük umutlarla tam 36 sene önce Kınalıada için büyük önem taşıyan Kınalıada Spor ve kültür sitesi Mustafa Farsakoğlu ile beraber artık MOLOZ DÖKÜM YERİ…

Buraya dökülen moloz’lar çok büyük bir miktar  olduğundan artık temizlenmesi çok zor,çükü yaklaşık 1000 kamyon kaçak inşaat ve çıkartma gemilerinin ada haricinde kendi işlerinden çıkan molozları kanunsuz bir şekilde buraya dökmesi,bu projenin sonunu getirmiştir…

 

5 yorum

 1. Molozun sözlükte iki değişik anlamı var.Birincisi toprak,taş yapı döküntüsü.İkincisi değersiz işe yaramaz kimse.Birincisinden kurtulabilmek için ikincisini bertaraf etmek lazım.

 2. Taş ocaklarında spor sahası yapmaktan çok daha önemli eksikler tamamlansa eğer adada….küçük çapta bir hastane ilk önce o zaman emin olun kış aylarında nufus patlaması olur,esnafın da yüzü güler,Trabzonsporluların gelmesini beklemezler.Kaldı ki yazın olmasını arzu ettiğimizden fazla bir yoğunluk var ve de gelenlerin de sağlık sorunlarını da düşünürsek….çocuklarımızın top oynayabilecekleri doğru dürüst yer yok sokak aralarında oynamak,yaşlılarla kavga etmek durumunda kalmaktadırlar.Hafta sonu gelen ziyaretçiler,sahilleri parselleyenlerce adeta soyulmaktadırlar.Şezlonk ve şemsiyelerle kabinsiz tualetsiz duşsuz plajlar….daha neler neler……Bu gidişata dur denilmezse esnafın yüzü yazın da gülmeyecek,çünkü adalılar adadan kaçmaya başladılar bile ve düzgün ziyaretciler de azalmaya devam edecek.

  • Ani hnm merhabalar
   1962 senesinden, 1995 senesine kadar Kınalıada da doya doya yaşamış ve büyümüş biri olarak,5-10 bakkalın, 3-5 dönercinin, 1-2 restaurantın vs. gelirini arttırmak için o yere, ne hastahane, ne de kamp alanı yapılmasının doğru olacağını sanmıyorum! Unutmadan eğer adanın eskilerindenseniz, hatırlamanız lazım! o Pazar günleri Jardendeki olaylı futbol karsılasmalarını Kadırga, Tophane Tayfun gibi takımların oynadığı zamanların, kanlı bıçaklı futbol müsabakalarını! Çocuklarınıza gelince Allah bağıslasın, ama şikayet edeceğinize, onları Jarden’de halen bulunan futbol sahasına götürüp orada oyun oynamalarını sağlıyabilirsiniz! Bana göre adaya yapılması gereken en iyi şeyin, ziyaretçilerin misafir olarak geldikleri yeri temiz tutmalarını sağlamak, eğer bunu gerçeklestirebilirseniz , çoğu sorunu aşabilecek duruma gelmiş olacaksınız, çünkü temizlik kültürünü aşıladıgınızda, bulundukları yere saygı duymalarını da öğretmis olacaksınız, gerçi işiniz zor, zor ama başarılmıyacak gibi de değil!
   Öncelikle bir Kınalıada’yı Sevenler Derneği kurmanız ve birlikte hareket etmeniz gerekir, şahsi Menfaati, ada sevgisinin üstünde tutmamak gerekir!
   Unutmayın Birlikten güç doğar, ayrıca birlik olunursa her türlü yaptırımı uygulayabilirsiniz! ben bu projeyi desteklemeyecek tek bir Kınalı’lı olabileceğini sanmıyorum, önünüze taş koyanlar mutlaka çıkacaktır ama gücleri yetmez, diye düşünüyorum.

   Oresti Sabuncakis

 3. Geçen yaz göz göre göre 3 ev yandı,ada büyük tehlike atlattı ada itfaiyesinin üstün başarısı yüzünden.Bütün gün kendilerine tahsis edilen kocaman binada keyfedip çaylarını yudumlarken arabaların ne durumda olduğunu düşünecek vakit bulamamışlardı besbelli. Mesela taş ocaklarının oraya helikopter iniş alanı yapılamaz mı,hasta almaya geldiğinde top sahası yerine oraya inse de çevreye zarar vermese.Bir sorun da bisiklet kiralayanlar niye denetlenmez?bozuk bisikletlerde,acemi,sarhoş gençler cirit atmakta hafta sonları.Çarşı caddesinde hani bisiklete binmek yasaktı???hersene mutlaka birkaç kişinin canı mı yanmalı??valla adada dert çok ama pek çok saymakla bitmez ama içimi biraz dökmeme fırsat verenler yine de sağolun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*