Kısırkaya Hayvan Barınağı için önemli gelişme

Kısırkaya Hayvan Barınağı için önemli gelişme

İle paylaş:


Kısırkaya Hayvan Barınağı için önemli gelişme

Kısırkaya Hayvan Barınağı için önemli gelişme

İstanbul Sarıyer’deki hayvan hakları savunucuları ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni karşı karşıya getiren Kısırkaya Hayvan Barınağı için, İstanbul Büyükşehir Belediyesi  ile ilçe belediyeleri arasında protokol yapılmasına karar verildi.

Protokol gereği  toplanan sokak hayvanları Kısırkaya Hayvan Barınağı’na getirilecek. Aşılanması, kısırlaştırılması ve tedavisi biten hayvanlar “mikroçip” takılıp kayıt altına alınarak, tekrar geldikleri ortama bırakılacak.

Protokol gereği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin  yükümlülükleri arasında elektrik, su, ısınma ve iletişim gibi bedellerin karşılanması yer alırken, ilçe belediyeleri barınakta 7 gün 24 saat personel çalıştıracak.

CHP’li Meclis üyelerinin ret oyu kullandığı oturumda söz alan CHP’li Meclis Üyesi veteriner hekim Oktay Aksu, barınağa getirilen hayvanların geri alınmayacağına yönelik endişelerini dile getirdi. Sarıyer’deki barınakta 2 yıl içinde köpek sayısının 10 bini geçtiğini belirten Aksu, “Bu çok ürkütücü bir rakam” dedi. Meclis’te oylanan protokol, CHP’li üyelerin itirazlarına rağmen oy çokluğu ile kabul edildi.

İstanbul 6. İdare Mahkemesi, hayvanseverlerin, “kriterlere uygun olmadığı, ulaşımın zor olduğu ve hayvanların zarar göreceği” gerekçeleriyle  Kısırkaya Hayvan Barınağı için  iptal kararı vermişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*