DOLAR 7,9786
EURO 9,454
ALTIN 487,607
BIST 1190,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Sisli

KIZILAY’ın kurucularından Marko Paşa’ya Adalar Belediyesi’nden kırmızı kart!

19.09.2020
A+
A-

Tarihe dert babası olarak geçen, insanların şakayla “Usta sen derdini Marko Paşa’ya anlat” esprisi yapılan Marko Paşa, Burgazadası’ndaki evinde 1888 yılında vefat etti.

KIZILAY'ın kurucularından Marko Paşa'ya Adalar Belediyesi'nden kırmızı kart!

İstanbul’da Mekteb-i Tıbbiye-i Şâhâne’yi (Askeri Tıbbiye) bitiren, mezun olduğu yıl cerrahi kliniğinde muallim muavini olan Marko Paşa, mirliva (tuğgeneral) rütbesi alan ilk doktor olup, Sultan Abdülaziz döneminde de hekimbaşılığa getirildi. 1871 yılında Mekteb-i Tıbbiye-i Şâhâne’de ders nazırı olan Marko Paşa, bir taraftan görevini yürütürken bir taraftan da Hilal-i Ahmer (Kızılay) Cemiyetinin kurulma aşamasında büyük çaba göstermiş ve KIZILAY’ın ilk genel başkanı olmuştu. Meclis-i Âyan üyeliği de yapan Marko Paşa 1888’de Burgazadası’nda vefat etti.

Marko Paşa’nın ailesinin isteğini reddetmişler!

KIZILAY'ın kurucularından Marko Paşa'ya Adalar Belediyesi'nden kırmızı kart!

Enis Fosforoğlu, Haşim Gül’e Adalar’daki sokaklara isim veren Adalar Belediyesinin KIZILAY’ın kurulmasında büyük emeği olan Marko Paşa’nın isminin Burgazadası’nda öldüğü yer olan mezarlık sokağına verilmesi isteğinin tekrar düşünmesi, Adalar Belediyesi tarafından Enis Fosforoğlu ve Haşim Gül’e nasıl Adalar’daki sokaklara isimleri verildiyse Marko Paşa’nın da isminin Burgazadası’nda Mezarlık Sokağa verilmesi isteğinin tekrar gündeme alması gerektiğinin altını çiziyoruz.

Mezarlık sokağı mı? Marko Paşa sokağı mı? !!!

Şükrü Abanoz

Adalar Belediyesinin Marko Paşa’nın ailesine verdiği cevap:

“İlgi e-postanızda, Burgazadası Mahallesi, Mezarlık Sokakta yaz aylarında ikamet eden ve orada vefat eden büyük dedeniz Marko Paşa’nın isminin Burgazadası’nda veya uygun görülecek bir sokakta yaşatılması talep edilmektedir.

Adalar İlçesinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin 13.10.2011 tarih ve 2255 sayılı kararı ile Bulvar, Cadde ve Sokak isimleri tescil edilerek, “Kartal ve Adalar İlçesi Sınırları Dahilinde Adres Bilgi Sisteminin Kurulması” işi kapsamında, cadde, yol ve sokak ad ve numaraları ile bunlar üzerindeki binalara numara verilmesi işlemi gerçekleştirilmiş olup, sokak akslarında, isimlendirmelerde ve kapı numaralarında değişiklikler meydana gelmiştir.


5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanununun 7/g Maddesi gereğince, meydan, bulvar, cadde, sokak, yol ad ve numaraları ile bunlar üzerindeki binalara numara verilmesi işlerini gerçekleştirmekle Büyükşehir Belediyesine görev, yetki ve sorumluluk verilmiş olup, bu konularla ilgili kararların İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınması gerekmektedir.

İlgi e-postanızda sokak isimi verilmesi talebi tarafımıza iletilmiş ancak; İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Harita Müdürlüğü’nün 26.11.2019 tarih ve 96786607-121-3612/169126 sayılı yazısı ile; isim değişikliği tekliflerinin uygun görülmeyip, sadece isimsiz meydan, bulvar, cadde, sokak ve yol isim tekliflerinin dikkate alınacağı, mükerrer isimler haricinde meydan, bulvar, cadde, sokak, yol, park vb. isim değişiklikleri tekliflerinin değerlendirilmeyeceği belirtilmiştir”
Demiş Adalar Belediyesi yetkilileri!

ETİKETLER: ,
YORUMLAR
  1. Malum Paşa dedi ki:

    Haber önemli bir haber ama bazı hata ve eksiklikler var .Öncelikle marko paşa gibi kızılayın kurucusu olan 3 padişah döneminde görev yapan bir saygın kişinin hak ettiği değeri görememesi çok yazık. Bundan bir önceki haberinizde marko paşanın köşkünün yıkıldığı ve yerine apartman yapıldığı yanlıştır.köşk halen ayaktadır ve son derece bakımlıdır.Burgazadasinin en bakımlı köşklerinden biri olup halen sahibi olan aile tarafından korunmaktadır.Asıl acı olanı Markopaşa nin sağlığında vakfettiği ve ölümü ile o zamanki Istanbul Belediyesine geçen köşkünün lütfü kırdar döneminde haraç mezat satılmasıdır. Malum partinin zihniyeti o zamanda aynıymış.Bu yerin acil olarak ilgili kurumlarca müzeye çevrilmesi gerekmektedir.Markopasanin adını adada bir sokaga veremeyen belediye degerli başkan yardımcısının malum akrabasının ismini verecek bir yer hemen bulmuş olması ne kadar sevindiricidir!!!