Kobanê için ses ver!

Kobanê için ses ver!,Kobani sınırındaki köyler boşaltılıyor

Basın Bildirisi

 

Kobanê için ses ver!

 

IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırıları ve katliam girişiminde saatlerin dahi önemli olduğu zamanlar yaşanırken, Türkiye Hükümeti’nin ve ‘koalisyon güçleri’nin takındığı tutum utanç vericidir.

 

IŞİD’in tankların da aralarında bulunduğu ağır silahlarla saldırdığı Kobanê’den Türkiye’deki hastanelere onlarca yaralı getirilirken, yaşamını yitirmiş çok sayıda kişi de getirildi. Bu yaşananlardan IŞİD’in ortaya çıktığı koşulları hazırlayan, onu besleyip büyüten ve katliamlarına yol veren tüm güçler sorumludur.

 

ABD’nin başını çektiği ‘koalisyon güçleri’, günlerdir görüldüğü gibi IŞİD’i durdurmayı amaçlamayan ve kendisini kurtarıcı olarak göstermeye yönelik iki yüzlü bir politika izliyor. Türkiye Hükümeti ise, YPG’nin Kobanê’yi savunmak için intihar saldırılarına dahi başvurmak durumunda kaldığı günlerde, IŞİD’e müdahalesini ‘Esad ile mücadele’ amacına ve Şam’ın düşürülmesi hayaline bağlıyor.

 

Başbakan Davutoğlu’nun benzer içerikli açıklamalarından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da, “Şu anda Kobani düştü, düşüyor. Üç şey istedik. Bir, uçuşa yasak bölge ilan edilmesi lazım. İki, o bölgeye paralel güvenli bölge ilan edilmesi lazım. Ve Suriye’de ve Irak’ta orada ılımlı muhalif kesimin hem eğitilmesi hem donatılması lazım” sözleri bunun bir ifadesidir.

 

Böyle bir aşamada Erdoğan’ın, “Türkiye IŞİD terör örgütüne karşı olduğu kadar PKK terör örgütüne de karşıdır” sözleri IŞİD’e “Katliamların için buyur” demekten başka bir anlama gelmiyor. Bu asıl olarak, PYD ve YPG’yi teslim almayı amaçlayan bir politikadır.

 

Ve bugün yaşanan manzara şudur: IŞİD Kobanê’ye saldırıyor, Türkiye hükümeti de dört bir yanda alanlara çıkarak ‘Kobane’ye saldırmayın’ diyenlere saldırıyor. Muş’un Varto ilçesinde halka gerçek mermiyle saldıran polisin Cumhuriyet Caddesi’nde kitlenin üzerine ateş açması sonucu  25 yaşındaki Hakan Buksur kafasından vurularak öldürüldü.

 

Hakan Buksur kardeşimizin ailesinin acısını paylaşır ve baş sağlığı dilerken, sorumluların biran önce yargı önüne çıkarılmasını istiyor ve Hükümeti bu IŞİD destekçiliğine derhal son vermeye çağırıyoruz.

 

Hükümeti, IŞİD’e verdiği destekten vazgeçirecek olan kuşkusuz ancak halklarımızın mücadelesi olabilir.

 

İşçi ve emekçileri, Türkiye’de demokrasiden yana güçleri ve vicdan sahibi her insanı IŞİD’in katliamlarını durdurmak ve Kobanê ile dayanışmak için sokağa, mücadeleye çağırıyoruz.

 

Kobane'yi savunalım,YİNE İŞ CİNAYETİ YİNE İŞÇİ ÖLÜMLERİ,Barışı ve özgürlüğü savunmak için 1 Eylül’de alanlarda olalım.,Yeni Sivas katliamları Tehlikesi Hep Var Olacaktır,Emperyalistler ve maşaları, Ortadoğu’dan elinizi çekin!,IŞİD, Emperyalizm ve Gericiliğin Büyüttüğü Canavardır!,Genel Eylem, Genel Grev, Genel Direniş,Soma Katliamının Nedeni,Marksist-Leninist 20.yılı deklarasyonu,Güçlü Bir Halk Seçeneğini ve Siyasetini Oluşturmak İçin Mücadele,Devlet sırrı değil halka ihanettir!,Suriye’de Alevi katliamına Sessiz Kalınmamalıdır,Askeri Mahkeme Kararını Açıkladı;,Talancıları-Soyguncuları Layık Oldukları Yere Gönderelim,EL KAİDE ÇETELERİNE DESTEK, ÇÖZÜMSÜZLÜKTE ISRARDIR!

 

 

 

 

 

SELMA GÜRKAN

GENEL BAŞKAN

 

Genel Merkez: Fevzi Çakmak 1 Sokak No: 15/5 Kızılay-ANKARA Tel: 0 312 2324198 Faks: 0 312 2324197
Genel Başkanlık: Millet Cad. Gülsen Apt. No:19/1 Yusufpaşa/Aksaray /İST Tel: 0 212 588 03 00 Faks: 0 212 587 56 86
Web: www.emep.org E-posta: emekpartisi@emep.org

1 Yorum

 1. KOBANE İÇİN SENDE BİR SES VER
  Ortadoğu yeniden kan gölüne dönüştü. Nice mazlum halkların kanı emperyalistlerin çıkarları için akıtılacaktır. Silah tüccarları kana dayalı kasalarını paralarla dolduracaktır. Gün emperyalizme ve faşizme karşı çıkma zamanıdır.
  Emperyalistlerin besledikleri IŞİD laf dinlemez hale gelince, Irak’taki Amerika ve Avrupa’nın elinde olan petrol rafineleri birçok yerde IŞİD’e geçince karınları ağrıdı. Kendilerine bir ortak çıkmıştı. Bu ortak bildiğini okuyordu ve kendilerine de zarar veriyordu. IŞİD birden terörist oldu. Hâlbuki bu ortak kendini Müslüman görürken, kelle kesiyordu. Yakaladığı esirleri tam anlamıyla canına okuyordu. Yaptığı tam bir vahşetti. Bu vahşete aslında ses çıkaran yoktu. Emperyalistlerin ganimetleri alt üst olunca işleri hepten aksadı. Asıl isyan ettikleri budur.
  IŞİD mevzilerini başta Amerika, İngiltere uçaklarıyla bombalamaya başladı. Buda Ortadoğu’da ezilen halkların kanları hepten akacağa benziyor.
  Amerika ve Avrupa Türkiye’den kara harekâtı operasyonu yapmasını istiyor. Türkiye Büyük Millet Meçlisi’nden çıkan tezkere ve bu tezkereye destek veren AKP iktidarı ile MHP, IŞİD’e karşı değil, asıl Kürt halkının imhası ile Esad iktidarının yıkılmasına, Şii mezhebinin de sonunu hazırlamak ve yerine Sünni mezhebinin oluşacağı bir devlet yapısını hayal edilmektedir.
  Ortadoğu’yu cehenneme çevirenler, kendi aralarında aslan payından en fazla alma yarışındalar. Türkiye’de aslan payından fazlasını alma telaşında iken, direksiyon hâkimiyetini elinde bulundurma isteği de yatmaktadır. Olanlar ise ezilen halklara olmaktadır.
  Ortadoğu cehenneminde Türkiye’de rol aldı. Emperyalist ülkelerin istekleri bir bir karşılandı ve uygulandı. Uygulama zincir halkası gibi devam etmektedir.
  Suriye’deki Kürtler Rojeva’da bir Kürt kantonu oluşturdu ve bunu dünyaya duyurunca, emperyalist ülkelerin işine gelmediği gibi Türkiye’nin işine de gelmedi. Suriye iç savaşında Kürtler emperyalist ülkelerin çıkarına ters düştüğü gibi Türkiye’nin çıkarına da ters düştü. Türkiye Kürtleri kabullenmese de Irak, İran, Suriye, Türkiye’de dilleriyle, kültürleriyle varlar.
  Dört parçadaki Kürtlerin birleşmesini başta Amerika, Avrupa Birliği, Türkiye, İran, Irak, Suriye istemez.
  Türkiye ÖSO’na destek verdiğini AKP iktidarı açıkladı. Tüm savaşçı tarikat gruplarına, IŞİD’e bile destek verdi. Bunlar emperyalist devletlerin güdümünde yapıldı. Esad yıkılamadı arkasında Çin, Rusya olduğu için planları geri tepti.
  Kobanê, IŞİD teröristlerince kuşatma altındadır. PYD güçleri direnmelerini hafif silahlarla yaparken, IŞİD’in elinde ağır silahlar vardır. Tanklarda vardır. Bu tankların kullanmasını kimler hangi ülkede bu katil sürüsünü eğitti? IŞİD’lilerin Türkiye Antakya ve çevresine çok rahat giriş ve çıkış yapmasını sağlayan AKP iktidarıdır. Her türlü destek buradan sağlanırken, ABD ile AB’nin, İsrail’in bilgisi dâhilindeydi.
  Türkiye açıktan Esad iktidarının devrilmesini istemektedir. Suriyeli Kürtlerin, ÖSO ile işbirliği yapmadığı için destek vermeyeceğini, bundan sonra işbirliği yaparsalar destek veririz derken, bu şantaj teklifini AKP iktidarı açıktan ilan etti.
  Türkiye devleti AKP iktidarıyla barış müzakerelerini yürütüyoruz deseler de pratik yaşamda samimi değillerdir. Asıl barış, halkların birliği, kardeşliği sosyalizmle olur. Bunların yaptığı barış böyle ayakları yere basmayan ikili oynanan oyunlardır.
  Kobanê Kürtleri haklı olan bir savaşın onurlu mücadelesini vermektedirler. Emperyalizmin, faşizmin kıskacında Kobanê Kürtlerinin imhasına, yok olmasına insanlık adına seyirci kalamayız. Tıpkı Filistin’in emperyalizme, siyonizme karşı vermiş olduğu direniş mücadelesini destekliyorsak, hepimiz Filistinliyiz diyorsak, Kobanê’ de hepimiz Kürdüz.
  Hüseyin Habip Taşkın
  08.10.2014

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz