Kreşe rapor veren Bilirkişinin adını açıklayın!

Kreşe rapor veren Bilirkişinin adını açıklayın!

İle paylaş:


Kreşe rapor veren Bilirkişinin adını açıklayın!

Kreşe rapor veren Bilirkişinin adını açıklayın!

Adalar Belediyesinde gün geçmiyor ki yeni bir skandal ile çalkalanmasın. İnanın Gazeteniz bu her biri ayrı skandal, suç duyurusu, sonucunda ağır cezalık dosyalar şeklinde olan yazı dizilerimiz arasında sizlere daha sevimli, hoş, kamu yararına olacak Adalar Belediyesi çalışmalarından , hizmetlerinden haberler vermek, Adalar’da hepte kötü şeyler olmuyor diyebilmek isterdik.

Belediyenin yapmakta veya yapmış olduğu halka faydalı hizmetleri yada projelendirmekte dahi olsa fiiliyata sokmasalar bile yada hep kağıt üzerinde kalınacağını bilsekte, düşünülen projeleri bile hemen sayfalarımıza taşıyıp organize illegal konuların çirkinliğini azıcıkta olsa dağıtsak diye düşünmüyor değilken Belediye Üst Yöneticisi ve meşhur kuyruk ekibinin Adalar’da kopan kıyameti hiç umursamadıkları aksine Adalıları çatlatırcasına Adalılardan topladıkları vergiler ile seminer-eğitim adı altında adeta bekarlığa veda partileri gibi zevki-sefa turlarına çıkmaları, üstelik bu keyif kültür turlarını sorumlulukları altındaki işletmelerde (emniyet tedbirleri/güvenlik/plajın kullanılabilirliği/plaj oluşturulurken demirli,beton parçaları ile dolgusunun yapılıp yapılmadığının araştırılması savcılıkça yapılır iken ) hayatlarının baharlarında ki yaşlarda olan 15,17 yaşlarındaki iki gencin boğulmalarının arifesinde yapmaları üzerine , Adalıların bu umursamazlığı isyan telefonlarının Gazetemizi neredeyse günün 16 saatinin meşgul etmesinden , bu sorumsuzluğun, ciddiyetsizliğin ve halkın parasının israf edilerek yapılan hafta sonu kaçamağı şeklindeki gezinin, Adalıların sabrı için bardağı taşıran son damla olduğunu gösterdi.

Nihayetinde Besim Üstünel Kreş inşaatının ne kadar yanlış olduğunu Bilirkişi raporlarımız ve eski/yeni/son hal fotoğrafları ile tespit etmemize rağmen A.AYTAÇ gazetemiz deki kreş haberini yalanlamak adına İ.T.Ü’den bir DR ünvanlı Bilirkişiye rapor düzenlettirdiğini (inşallah bu DR ünvanlı hoca kurul hocalarından biri değildir) ve yapılan inşaat işlerinin doğru gittiğini İSPAT çabalarına girdiği anlaşılmakta olup söz konusu raporu tutan Bilirkişinin adını,Üniversitenin hangi kürsüsünde görev yaptığını, gazetemizde çıkan bilirkişi raporunu ve temele ankarajlı olması gereken kolon saplamalarının basit bir matkap ile delme işlemi sonucunda ne olduğu anlaşılmayan beton tutkalı en iyi ihtimal ile epoksi şeklinde bir yapıştırıcı ile temele çakma usulle sözde ankaraj yapıldığının görüntülerini gösteren kapsamlı fotoğrafların anılan Bilirkişiye verilmesine rağmen mi prefabrik çelik kontürüksiyon binaya sağlam raporunun verildiğinin açıklamalarını istemiş tabi yine cevap alamamıştık.

Buradan bir kez daha uyarıyoruz. Bilirkişilerimize danışarak aşağıdaki Uzman Bilirkişi uyarısını tekrarlıyoruz. Bu konu hakkında adli/idari makamların tarafından talep edilmesi halinde Bilirkişilerimizden Kreş için bir EK rapor daha hazırlatılıp bu köşemizden yayınlayabiliriz.

A. AYTAÇ’ın günü kurtarmak için yapılması gerekeni yapmayarak, Binanın sağlam olduğunu gösterir alışılagelmiş Martı sokak benzeri bir Bilirkişi Raporu hazırlatmakla aslında günü kurtaramamakta A. AYTAÇ’ı Kreş skandalına battıkça batırmaktadır.

Oysa yapılacak işlem son derece kolaydı. Adalar Belediyesi olarak her zamanki gibi yanlışı yanlışla kapatmak yerine Kreş İnşaatının zaten prefabrik olması nedeni ile demontajı (sökümü) son derece kolay olan binanın gazetemizin ikazı üzerine derhal bina kolonlarının demontajının yapılarak aşağıdaki gibi Bilirkişilerimizin tespitleri doğrultusundaki inşaat işlemlerini yenilemeleri ve tekrar prefabrik çelik konstüriksiyon binasını montajının yapılması çok bir zaman/işçilik/maliyet kaybına neden olmayacaktı. Tabi bu tespitimizi yaptığımız ve ilk yazımızı yayınladığımız tarihlerde uyarılarımız doğrultusunda düzeltme yapılsaydı. Şimdi neredeyse bitme aşamasına gelmiş durumdaki Besim Üstünel Binasının demontajı ve montajı ile temelde yapılacak iş ve işlemler elbette ki çok maliyetli olacağı muhakkaktır. Gazeteniz olarak üstümüze düşen görevimizi Kamu adına yapmamıza rağmen ısrar ile düzeltmeyen Belediye yetkilileri ile çocuklarımızın hayatı söz konusuyken bile gerekli ehemmiyeti vermeyenlere illaki Belediye Şirketinin işlettiği plajdaki gibi hayatlarının baharında olan 15-17 yaşlarındaki ölümler olduktan sonra mı soruşturmalar açılıp cezaları verilecektir. Testi kırılmadan önlem almaları bu kadar zor mudur? Yada gazeteniz olarak dile düştükleri için mi hatalarını kabul etmemekte ve örtbas etme çabaları içerisinde nasıl, ne şekilde alındığı belli olmayan Bilirkişi raporları ile olayı kapatabileceklerini mi zannetmektedirler bilmiyoruz ama Besim Üstünel Kreş İnşaatının usulsüzlüklerini örtbas edilmesine müsaade etmeyeceğimizin olayın takipçisi olduğumuzun bilinmesini isteriz.

Daha önce yazdığımız gibi malum kreş inşaatı olan bir yapıda geleceğimiz olan çocuklarımızın hayatları mevzu bahis ise her şey bizim için teferruattır. Üzerimize ne düşüyor ise gazeteniz olarak yapmaya görev üstlenmeye hazırız.

Besim Üstünel Kreş inşaatının temel aşamasında yapılan ankrajlamanın fenni şartnamelerine göre yapılmaması nedeni ile Adaların kuzeyinden geçen KUZEY ANADOLU DEPREM FAYI yüzünden KREŞ deprem tehdidi altında olduğu gerçeği bilirkişilerimizin üzerinde durduğu en önemli husustur.

Temelinde yapılan kabul edilemez inşaat teknik hatalarından olan İNŞAAT KOLON SAPLAMALARININ BETON İÇERİSİNDEKİ SIYRILMA PAY HESAPLARINA GÖRE (filiz boyu veya bindirmeli ek boyu demir çapının yaklaşık 62 katından az olmamalıdır. Buna göre 14’lük demir için filiz boyu en az 90 cm, 16’lık demir için en az 100 cm, 18’lik demir için ise en az 115 cm olmalıdır.) TESPİT OLAN UZUNLUKTA BETON İÇİNDE OLMASI SAĞLANARAK RADYE DEMİRLERİNE BAĞLANARAK ANKRE EDİLMİŞ OLMAMASI EN HAYATİ HATA OLDUĞUNU,YANAL VE DÜŞEY DEPREM KUVVETLERİNDE ZEMİNE KAÇ SANTİM GİRDİĞİ BELLİ OLMAYAN (fotoğraflarda 10-15 cm arası matkapla delik açılıp çakıldığı görülmektedir) ÇAKILARAK YAPIŞTIRICILAR İLE SABİTLENMEYE ÇALIŞILMIŞ SAPLAMALARIN BU KUVVETLER KARŞILAMAYIP KESİLECEĞİNİ/KOPACAĞINI, EN İYİ İHTİMAL İLE DELİK YERLERİNDEN SIYRILIP ÇIKACAĞINI VE BİNANIN RİJİTLİĞİNİ BOZACAK BURULMALAR OLABİLECEĞİNİ,BİNANIN YIKILMASINA SEBEBİYET VEREBİLECEĞİNİ,MUTLAKA KOLON ANKRAJ SAPLAMALARININ BETON İÇERİSİNDE ÇELİK KOLON FLANŞLARININ SAPLAMA DELİKLERİNİN ŞABLONUNUN ÇIKARILARAK ANKRE EDİLMESİNİN SAĞLANMASINI, MÜTEAKİBİNDE RADYE TEMEL BETONUNUN KOLON FLANŞLARININ ZEMİNE OTURMA KOTUNDA TÜM RADYE ALANINDA AYNI KOTTA TESFİYESİNDE DÖKÜLMESİ VE BETON PRİZİNİ ALDIKTAN SONRA ÇELİK KOLONLARIN ZEMİNDEKİ ANKRAJLI SAPLAMALARA SABİTLENEREK DEMONTAJI YAPILAN BİNANIN TEKRAR MONTAJININ YAPILMASI İLE YAPILAN BİNANIN EMNİYETİNİN SAĞLANDIĞI VE DEPREME DAYANIKLI BİR BİNA YAPILDIĞI SÖYLENEBİLİNİR. BUNUN DIŞINDAKİ UYGULAMALAR KABUL EDİLEMEZ OLUP FENNİ ŞARTNAMESİNE UYGUN DÜZELTMELER YAPILMADAN,ÖZELLİKLE ZAYIF OLAN BİNA TEMEL ARASI BAĞLANTISININ FENNİ ŞARTNAMELERE GÖRE DÜZELTİLİP KUVVETLENDİRİLMEDEN SÖZ KONUSU BİNAYA KESİNLİKLE İSKAN İZNİ VERİLMEMESİ GEREKMEKTE OLUP VERİLMESİ HALİNDE BELEDİYEDE HERKESİN BİLDİĞİ YANLIŞ UYGULAMALARA RAĞMEN İSKAN BELGESİNDE İMZASI OLAN TÜM TEKNİK ELEMANLAR İLE BİRLİKTE BİNA YAPIMINDA GÖREVLİ TEKNİK ELEMANLARİİNŞAATI YAPAN ESKİ MECLİS ÜYESİNİN FİRMASI VE ALT TAŞERONU İLE SORUMLU MESUL MİMAR VE ŞANTİYE ŞEFİNİN , BELEDİYE ÜST YÖNETİCİSİ ÇELİK KONTÜRİKSİYON BİNANIN YIKILMASINDAN, ÇÖKMESİNDEN, YAN YATMASINDAN VE KOMŞU BİNALARIN ÜZERLERİNE DEVRİLİP YIKILMALARINDANİTÜM MAL VE CAN KAYIPLARINDAN SORUMLU OLACAKLARININ BİLİNMESİ GEREKMEKTEDİR.

Bilirkişilerin ifadesi Belediyedeki en üst kademesinden en alt kademesine kadar teknik personelin doğru yolda olmadıkları ve Savcılığın/Hakimin gazetemizdeki yazıları ihbar kabul etmeleri ve işlem yapmaları halinde dosyalara atayacakları bilirkişileri ; ADALARDAKİ TANINAN / BİLİNEN / DEVAMLI AYNI KİŞİLER OLAN BELEDİYE İLE BİR ŞEKİLDE BAĞLANTILI BİLİRKİŞİLER YERİNE ANADOLU YAKASI ADLİYELERİNDE GÖREV YAPAN İŞİN UZMANI DİRSEK TEMASINDA OLAMAYACAKLARI BİLİRKİŞİLERİN ELE ALDIĞIMIZ DOSYALARA BAKMALARI HALİNDE BİZİM DÜZENLEDİĞİMİZ RAPORLARIN HEMEN HEMEN AYNISININ RAPORLANACAĞINI SONUÇTA DA BU RAPORLAMADAN DA YARGILANANLAR VE NEDENSE HİÇ HESABA KATILMAYAN BU SUÇLARA GÖZ YUMARAK YAPILMASINI SAĞLAYAN KAMU GÖREVLİLERİ HAKKINDA DA KESİNLİKLE 2-5 YIL ARASI MİN,4-10 YIL ARASI VE TEKRARLAYAN SUÇLARDA BU RAKAMLARIN KATLARI OLACAK KARARLAR ÇIKABİLECEĞİNİ ,BELEDİYE İÇİNDE YAPANLAR İÇİNDE LALE DEVRİNİN SONU OLACAĞINI,BU KAPSAMIN ZAMAN AŞIMI SINIRLARI İÇİNDE GEÇMİŞTEKİ BELEDİYE YÖNETİMLERİNİDE KAPSAYABİLECEĞİNİ İFADE ETMEKTEDİRLER.

Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç;

1-   Besim Üstünel İnşaatına rapor veren Bilirkişinin adı ve soyadı nedir, hangi üniversitede görevlidir?

2-  Besim Üstünel İnşaatına rapor veren Bilirkişi üniversitesinde hangi kürsüde görev yapmaktadır?

3- Besim Üstünel İnşaatına rapor veren Bilirkişisi Ada Gazetesinde yayınlanan bilirkişi raporunu okuttunuz mu?

4- Daha önce defalarca sorduk tekrar soruyoruz. Rahmetli Besim Üstünel den aldığınız 180 BİN TL. bağışı iade ettiniz mi yoksa para hala belediyenin kasasında mı?

5- Başka kimlerden kreşi yapacağız diye bağış altında para topladınız? Bu kreş adı altında topladığınız bağışlar 1 MİLYON TL ye kadar dayandı mı? Dayandı ise bu kreşin maliyeti ne kadar dır? Daha önce rahmetli Besim Üstünel den aldığınız  180 BİN TL bağış yetmedi mi?

6-  Kreş inşaatını yapan mühendis, projesi kontrol ve şantiye şefi, yüklenici firması, ruhsat tarihi, ruhsat numarası, varsa koruma kurulu kararları, vs. bunların sorumlusu kimdir?

7- Kreş inşaatına neden boş tabela asıyorsunuz? Bir şeylerden mi çekiniyorsunuz? Eğer inşaatlardaki tabelaların  nasıl ve ne için konulduğundan haberiniz yoksa vaya bilmiyorsanız aşağıda kardeş belediyenize ait bir örnek veriyoruz. Bu tabelaya bakarak nasıl olduğunu öğrenip boş olarak astığınız tabelayı doldurabilirsiniz.

Şükrü Abanoz

ADA HABERLERİNİN CEP TELEFONUNUZA GELMESİNİ İSTİYORSANIZ TIKLAYIN

besim-ustunel-kres-insaatini-derhal-muhurleyin-24100

KARDEŞ BELEDİYENİZİN ÖRNEK TABELASI

IMG-20150714-WA0005 (478x640)

 

KORKUDAN BOŞ OLARAK ASILAN  BESİM ÜSTÜLEN İNŞAATINDAKİ TABELA

besim-ustunel-insaati-ile-ilgili-teknik-dokumanlar-24001

4 yorum

  1. Bilirkişi tarifi acaip güzel yapmış.Ne yapılması gerekiyorsa ne güzel yapmış.Bunlar kafayı mı yemişte koskoca binayı taşıyacak direk diplerini basit matkapla delip sonra da saplamaları çakıpta koskoca binayı tutmasını bekliyorlar.Ya sölim size bu adamlar tam sopalık. Böyle iş yapılır.Bunları 15 dk.falakaya yatırcan 5 dk. dinlenmek için duracan 15 dakkada bir falakaya sabaha kadar devam edecen. Yapanı yaptıranı aynı tarifeden gidecen. Maden DR. ünvanlı rapor almış Atilla Aytaç makamını oraya taşısın da görelim. Bir odayı çevirsin makam odasına aferin diyelim. Yaparmı yapmaz tabi.Yazıklar olsun başkan sana hala savunuyorsun yapılan işi.O matkapla anca duvara tablo asarsın koskoca binayı taşıyan direkleri temele nasıl sabitlersinde utanmadan doktorlardan raporlar alırsın utan utan.Senin doktor ancak kendini bilmez durumdaysa verir sana sağlam bilmezkişi raporunu başkannnnnnnnnnnn.yürü……. …….. anca gidersin rapor aldım sağlamdır kreş binası diye …… …….. ama bizi kandıramassın.

  2. Yıllardır mütahitlik yaparım hiç benim aklıma gelmemişti böyle bir şey. Ne kadar avantajlı bir şey.Bravo atilla başkana.Nasılda güzel yaptırmış kreş inşaatını.Temelin yol arafı ile arka tarafı arası neredeyse 25 cm kot farkı var. Dümdüz kalılığı bile belli olmayan içinde demir olup olmadığıda anlaşılmayan bir beton döktür buna da temel de.Sonrada temelden çıkması gereken kolon filizleri içerisinde matkapla 7-8 cm delikler deldirdemirleri oraya çaktır.Sonrada kolonları oraya sabitle. Ya bu ne akıldır, bu nasıl bir cimriliktir. Demirden tasarufmudur yoksa temeli dökerken kalfaları kolon filizlerini koymayımı unutmuştur. Peki kalfa kolon filizlerini koymayı unutmuşsa şantiye şefide mi konulmadığını görmemiştir.Hade oda görmediyde kontrol mühendiside mi görmemiştir? Hadi oda görmediyse çözüm matkap ile delik açıp demirleri deliğin derinliği kadar betona sıkıştırmak mıdır? Yauv ALLASEN sizde hiç mi akıl yoktur? Akıl varsa da vindan mı yoktur? Vicdan varsa para vicdanınızı kör mü etmiştir? Yolda oflu görsem yolumu değiştireceğim raslaşmamak için. Utanıyorum mütahitim demeğe bunlar yüzünden de bunlar utanmazlar yaptıkları, göz yumdukları bide utanmadan doktor raporu ile sağlamdır binamız demeye

  3. Hulusi Şenocak Kadıköy belediyesnde başkan yardımcısı değilmiy di arkadaş? Yani oradaki uygulamayı taze evli olan Hulisi arkadaş iyi bilirken burada niye o uygulamayı uygulatmaz başkan danışmanı olarak. İşlerine öylemi geliyor acaba. Yoksa bekarlığa veda partisi gibi 7 yıldızlı otellerde hafta sonu kaçamakları başka türlü olmuyor ondan mı?

  4. Müjdeeeee. Kreşdeki tabela için ortalıkta kıyamet kopuyor. Kimsede doldurmuyor.Kreşin kalfası gitmiş adalar kırtasiyesine. Vermiş 1 tl. Almış bir siyah ispirtolu kalem. Doldurmuş tabelayı baştan aşağı. Aferrin ona. Yoksa ben dolduracaktım. Şantiye şefinin yerine Atilla Aytaçı kendimide kontrol kısmına yazacaktım. Sonrada yamuk işleri için başına ekşicektim. Ama her tarafı yamuk olduğu için sirke kavanozuna dönerdi herhalde.

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*