Kumkapı Balıkçılar Çarşısı hizmete açıldı.

Kumkapı Balıkçılar Çarşısı hizmete açıldı.

İle paylaş:


Kumkapı Balıkçılar Çarşısı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yenilendikten sonra hizmete açıldı.

Kumkapı Balıkçılar Çarşısı hizmete açıldı.Açılışta konuşan Başkan Mevlüt Uysal, “Eski yerde kaç esnafımız varsa sadece onlar için yer yaptık. 25 balıkçı esnafımız, 5 restoranımız hatta çay ocağına kadar aynısı; balıkçı esnafımız bu güzel mekanda en güzel şekilde İstanbullulara hizmet verecek” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Avrasya Tüneli inşaat sahasında kalan Kumkapı Balıkçılar Çarşısını yine Balıkçı esnafıyla buluşturdu. 1980’yi yıllarda yapılan ve zamanla ihtiyaca cevap veremez hale gelen Kumkapı Balıkçılar Çarşısı balıkçı esnafının görüşü alınarak yeniden yapıldı.

Yeni modern çarşıda, yerinde dönüşüm prensibiyle çaycısından esnafına ve dükkan sayılarında bir değişiklik yapılmadı. Kurulduğu derme çatma baraka döneminden günümüze esnaf mağdur edilmeden aynen yerlerini muhafaza etti. Çarşıya bebekli aileler de düşünülerek bebek bakım odası eklendi. Alışverişe gelen vatandaşların rahat rahat dolaşabileceği ve sosyal faaliyetlerde bulunabileceği çocuk oyun alanları, fitness alanı, sert zeminler, yeşil alan ve otopark hizmet verecek.

Uysal, Avrasya Tüneli inşaat sahasında kalan Kumkapı Balıkçılar Çarşısı’nın 1980’li yıllarda o dönemin şartlarına göre yapıldığını ve zamanla ihtiyaca cevap veremediğini kaydetti.

Esnafın da eski çarşıdan memnun olmadığını kaydeden Uysal, “Esnaf adına, oraya gelenler adına kimse memnun değildi. Ancak İstanbullular buraya geldiklerinde taze balık aldıkları için memnunlardı. Büyükşehir olarak burasını yenilerken hem esnafımızın satış dükkanda dururken, yaparken rahat edebileceği hem de buraya alışverişe gelenlerin de esnafları dolaşırken balıkları rahat görebilme adına memnun olabileceği güzel bir yer olsun istedik. Çok güzel bir yer oldu” dedi

Uysal balıkçı esnafından talepte bulunarak, “Burada yeni güzel bir mekan yapıldıysa esnaflarımızdan da şunu talep ediyoruz. Kumkapı balık esnafının olduğu yerde taze balık günlük balık satılır. Gerçekten eğer bunu iyi korursak mekanıyla, satılan ürünüyle en güzeli burada olacak. Dünyada balık ile ilgili bu tür satış yapılan yerlerde tezgaha giderken canlı balığı götürüyorlar. İnşallah bunu burada sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı

Kumkapı Balıkçılar Derneği Başkanı Harun Yıldız yaptığı konuşmada, Kumkapı’daki eski yerlerini kendi rızaları ile terk ettiklerini ve bugün tam donanımlı bu tesisin açılışını yaptıklarını belirterek, “Üç buçuk yıl önce Avrasya Tüneli Projesi kapsamında Kumkapı’daki eski yerimizi kendi rızamızla ve belediyemizin öngörüsüyle terk ettik. Belediye başkanımız ve Cumhurbaşkanımız sağ olsunlar bizi yalnız bırakmadılar, bu konuda çok teşekkür ediyoruz. Bizi üç buçuk yıl sonra İstanbul’a yakışır bir çarşıya getirdiler. İstanbul’a yakışır bir şekilde hizmet verebileceğini düşündüğümüz bir yer burası. Biz bu mesleğin temsilcileri olarak İstanbul halkını bu güzide yerde deniz ürünlerinden faydalanmaları üzerine herkesi davet ediyoruz. Açılan çarşıda her şey düşünülerek yapılmış, fırsat eşitliğinden engelli wc’sine kadar en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. İstanbul’a da yakışan buydu. Buna istinaden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İstanbul Perakende Balık Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Yaşar Gün ise Balıkçılar Çarşısı’nın tüm İstanbul’a hayırlı olmasını diledi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*