Kumpas mağduru Erol Manisalı’dan yeni kitap:

Kumpas mağduru Erol Manisalı’dan yeni kitap:

İle paylaş:


Kumpas mağduru Erol Manisalı’dan yeni kitap:

Kumpas mağduru Erol Manisalı’dan yeni kitap:


‘Türkiye Nereye, Kumpas Kime Kuruldu’

Kendisi de bir kumpas mağduru olan, Türkiye’nin önemli aydınlarından, akademisyen-yazar Prof. Dr. Erol Manisalı, Türkiye’nin içinden geçtiği süreci yeni çıkan “Türkiye Nereye, Kumpas Kime Kuruldu?” kitabında değerlendirdi.
Silivri’yi görmüş ve kumpas sonucu kanser olmuş bir akademisyen olan Prof. Manisalı’nın kitabı yaşanan sürece ışık tutuyor.

Çok sayıda aydın, asker, akademisyen, gazeteci ve yazar gibi kendisi de kumpas davalardan yargılanan, ‘Ergenekon’dan 9 yıl ceza alan Prof. Manisalı, kitabında ülkemiz, yakın coğrafyamız ve dünyadaki gelişmeler ışığında güncel olayları analiz ediyor.
Tarihçi Kitabevi etiketiyle yeni yayınlanan kitabında birçok soruya yanıt arıyor Prof. Manisalı. ‘Türkiye 2014’te nasıl bir süreçten geçti’, ‘yarın nasıl bir Türkiye söz konusu olacak’, ‘2014’ün toplumsal olayları ve dış politikası nasıl bir yeniden yapılanma gösteriyor’, ‘sınırlarımız değişiyor mu’, ‘Kürdistan tamamlanıyor mu’ bu sorulardan bazıları.
Yaşanan olaylarla birlikte görülen toplumsal dönüşümün “uygulamadaki yüzünü” yaşamış bir aydın olan Erol Manisalı, yazılarıyla kısa kısa da olsa bir bütünün fotoğrafını tamamlamaya gayret göstermiş. Bu durumu ‘Lego parçaları gibi bir bütünü oluşturuyorlar. Öngördüklerim ile meydana gelen fiili gelişmeler arasındaki bağlar da ortaya çıkacaktı; doğru ve yanlışlarla. 2014’ün başında yazdıklarım yıl sonunda gerçekleşti mi, 2015’te öngörülerim tuttu mu, kendimi sınama gereksinimi duydum ve bu nedenle kitaplaştırdım” diyerek özetliyor Prof. Dr. Manisalı.
Siyasetten ekonomiye, toplumsal olaylardan, kültür-sanata dek birçok konunun yer aldığı “Kumpas Kime Kuruldu” kitabında okurlarla ve kendisiyle yüzleşiyor Erol Manisalı Hoca,
Kumpas mağdurlarından, Silivri’yi görmüş, kumpas sonucu kanser bile olmuş vatansever bir akademisyen olarak, olayların nasıl kurgulandığını iliklerinde hissetmiş ve yaşamış, halen de yaşamakta olan bir insan olduğunu belirtiyor ve ekliyor:
“Kumpas oyunları bu coğrafyada hep oynanageldi. Önemli olan şudur: Siz oynayan mısınız? Yoksa sizin üzerinizden başkaları mı oynuyor? Bütün mesele budur.”
Ülkemizin çok önemli bir dönemine ışık tutan ve süreci analiz eden bu kitabı mutlaka okumalısınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*