Lambriniadis: “Açılış gününe hazırız”

Lambriniadis: “Açılış gününe hazırız”

İle paylaş:


Lambriniadis: “Açılış gününe hazırız”

Lambriniadis: “Açılış gününe hazırız”

Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması için 40 yıl şikayet edip, haklarını istediklerini belirten Lambriniadis artık yeni bir tavır uygulamaya başladıklarını anlattı:

40 yıl şikayet etmekten yorulduk. Daha fazla kaybedecek vaktimiz yok. Burayı faal bir mekana dönüştürmeye karar verdik.”

Oturup devletimizin burayı ne zaman açacağını beklemeyeceğiz. Burayı açtık, okul olarak açma yetkimiz yok ama diğer alternatifleri kullanıyoruz.”

Bursa Metropoliti ve Heybeliada Aya Triada Manastırı Başrahibi ve Selanik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Elpidoforos Lambriniadis, Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması için daha fazla vakit kaybedemeyeceklerini belirterek “Açılış günü için hazırlık yapmaya başladık” dedi.

Lambriniadis Heybeliada Ruhban Okulu’nun Müslüman bir ülkede, farklı dinlerle barış içinde yaşayan din insanlarının yetişmesinde önemini vurguladı. Batıda İslamiyet’e yönelik şüpheci anlayış olduğunu ve onlara İslamiyet’i bu okulda yetişen insanların en iyi şekilde anlatacağını belirterek “Bu okula İslamiyet’in Hristiyanlık’tan daha çok ihtiyacı var” dedi.

Boş sınıflar

Ruhban Okulu’nda Lambriniadis’in bahsettiği hazırlıklar sürüyor. Manastır’ın kapıları herkese açık, kütüphane dijitalleşiyor, bahçe düzenleniyor…  Geniş bahçeden girdiğimiz binada Ruhban Okulu’ndan önce gidilen lise katına çıkıyoruz. Sınıflar boş. Resmen açık lise öğrenciler olmadığı için eğitim vermiyor.

Gelmek isteyen öğrencinin çok olduğu Ruhban Okulu ise kapalı. Din eğitimi yurt dışında görülüyor. Geri dönüşler az.

Kütüphane, labaratuar, kilise, yatakhane, bahçe, yemekhane hazır.

Projeler çizildi”

Lambriniadis: “Açılış gününe hazırız”

Açılış günü için hazırlık yapmaya başladık. Binanın projeleri yoktu, Selanik Üniversitesi öğrencileri hazırladı.” diyor Lambriniadis ve ekliyor…

Yer altına kongre merkezi

Proje çerçevesinde bir kongre merkezine ihtiyacımız var. Bina içinde yer yok, yeni bir alan lazım. Ancak etrafı bozup zarar verecek bir şey istemedik. Kilisenin arkasına yerin altında bir kültür merkezi ve kütüphane hazırlamak istiyoruz. Bütçemiz de hazır.”

Lambriniadis: “Açılış gününe hazırız”

Çevre

Manastır’ın çevresindeki 200 dönümlük orman bir buçuk yıl önce tekrar Manastır Vakfı’na geri verildi. Çevresini ördürmeyi, yangın önlemi almayı ve temizlemeyi planlıyorlar. Bahçe için ise yine Selanik Üniversitesi’nin desteklediği proje ile İncil’de ismi geçen tüm bitkiler ekiliyor.
Lambriniadis: “Açılış gününe hazırız”

Agia Triada Manastırı Başrahibi Lambriniadis, “ Çevre konusunda Patrik çok duyarlı. Güneş enerjisinden yararlanıp elektrik enerjisi üreteceğiz. Buranın elektriğinin %10’unu üreteceğiz. Bir de güneş enerjisi kurulumu ile ilgili bize bağış yapanlara adadaki okula da aynı sistemi kurmalarını söyledik. Okulda da bu sistem yapılacak.

Bahçe önemli. Yeni bir düzenleme yapacağız. Bir tematik botanik bahçe projemiz var. Bu anlamda ilk adım olarak 50 ağaç türü ile 100 bitki türü ekildi. Bahçenin biri İncil bahçesi olacak. İncil’de hangi ayette o bitki ya da ağacın adı geçiyorsa yanında tabelası olacak.

10. yüzyıla ait bir elyazması (manuscript) bulundu, şu anda Londra’da. Bizans’tan bahsediyor orada. Bizans bahçe düzenlenmesinden söz ediyor. Bahçeyi ona uygun olarak düzenleyeceğiz.

Devletin bize iade ettiği (1950’de elimizden alınmıştı) 200 dönümlük bir orman arazimiz var. Sorumluluğunu biz aldık.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*