Lefter’in heykeli mühürlendi

Lefter'in heykeli mühürlendi

Lefter’in heykeli mühürlendi

 

Bu yıl haziran ayında, Büyükada sahilindeki bir park içerisine Türk futbolunun Ordinaryüsü olarak bilinen Lefter Küçükandonyadis’in heykeli dikilmişti. Lefter’in ailesinden bazı fertlerin heykelin bulunduğu yere itiraz etmeleri sonucunda bazı anlaşmazlıklar yaşanmış, bu anlaşmazlıklar basına da yansımıştı. Savcılık Lefter’in heykelinin mühürlenmesine karar verdi. Büyükada Prinkipo restaurant önünde bulunan heykel, Adalar İlçe Emniyet güçleri tarafından mühürlenirken halkın bir kısmı tepki gösterdi. Mühürlenme esnasında Büyükada’lı şarkıcı Fedon ”Önce adalı olarak sonra gerçek bir Fenerbahçe’li olarak bu eylemi kınıyor ve utanıyorum” dedi.
Lefter'in heykeli mühürlendi
Destan ÖZGİT

Özcan Katmer-LEFTER KÜÇÜKANDONYADİS’in torunu

 


22 Aralık 1925 yılında Büyükada’da doğan Türk futbolunun efsane ismi dedem Lefter KÜÇÜKANDONYADİS’ in heykeli Büyükada “Özgürlük ve Demokrasi Parkı” nda konuşlandırılmak şartıyla Adalar Belediyesi’ne hibe edilmiştir. Adalar Belediye Meclisinin 02.06.2014 tarih ve 60 sayılı kararı ile de, heykelin “Özgürlük ve Demokrasi Parkı” nda konuşlandırılmasına oybirliği ile karar verilmiştir.

 


Adalar Belediyesi’nin karar organı olan Belediye Meclisinin aldığı karar ve bu kararın uygulaması iddia edildiği gibi “heykelin meyhane önüne” konuşlandırılmasına ilişkin değil, yukarıda da izah edildiği üzere Kamuya ait bir parka ilişkindir. Bu uygulama Fenerbahçe Spor Kulübü Yöneticileri tarafından desteklendiği gibi, heykelin konulduğu yer itibariyle tarihi kişiliği ve adalı kimliği ile özdeşleşmekte olduğundan büyük kızı Argiro Katmer , damadı Ömer Katmer ve torunu olan şahsım tarafından onaylanmış ve emeği geçen herkese şükranlarımızı sunduğumuzu Adalar Belediyesi’ne verdiğimiz dilekçe ile de belirtmiş bulunmaktayız.

 


Fotoğraflar incelendiğinde veya yerinde yapılacak bir incelemede de görüleceği üzere heykelin, Türk Futbolunun en büyük değerlerinden biri olan dedem Lefter’in hatırasına hakaret unsuru teşkil edecek herhangi bir konumu bulunmamaktadır. Nitekim efsanenin 03.05.2009 yılında Kadıköy Kuşdili Parkı’na dikilen heykelinin yine bir park alanında olduğu, üstelik insan sağlığını tehdit eden bir üne sahip Kurbağalı Dere kenarında bulunduğu ve bu heykelin ön cephesinde 4-5 meyhane ve birahane olduğu ve bugüne dek akıllarda “ölen kişinin hatırasına hakaret edildiğine” ilişkin herhangi bir soru işareti bırakmadığı da düşünülürse anneannem istavrini k. ve yandaş akrabaları tarafından ileri sürülen “Lefter KÜÇÜKANDONYADİS’ in hatırasına hakaret edildiği” iddiası izafidir ve kişisel saiklerle hareket edildiğinin göstergesidir.Bu kişisel saiklerin içeriği bu zamana kadar Lefter ‘in manevi hatırasından dolayı ailevi sırlar olarak saklanmıştır lakin bundan sonra ifşaları da kaçınılmaz görünmektedir. Öyleki içlerindeki kin ve nefret duyguları Lefter’in aziz hatırasını ve bunu kalbinde yaşatan Türk Milleti’nin gözündeki değerini bile hiçe sayıcak boyuta gelmiştir.Ve zayıf karakterlerini tatmin için maalesef dedemin üzerini adeta kefenle kapatmak için tüm imkanlarını hatta kamuoyunu yanıltma cesaretini bile göstermişlerdir.

 


Tesadüfen öğrendiğimiz üzere, söz konusu heykelin Savcılık kararıyla “branda ile kapatılmak suretiyle mühürlenmesine” karar verilmiş ve bu yönde kolluk kuvvetlerine kararın icrası için talimat verilmiştir. Tam olarak hukuki niteliği tarafımızca anlaşılmamakla birlikte Savcılık tarafından alınan karar ve verilen talimat haksız el koyma niteliğindedir ve açıkça hukuka aykırıdır.

 


Öte yandan kişisel çekişmelerin malzemesi olamayacak ve branda ile kaplanmak suretiyle saklanılması gereken bir değermiş gibi muamele göremeyecek kadar değerli bir insanın heykeli hakkında yapılan bu uygulamayı da şiddetle kınıyorum. Zira yapılan uygulamayla asıl bu kez Lefter KÜÇÜKANDONYADİS’in hatırasına hakaret edilmiş ve biz yakınlarının manevi menfaatleri ihlal edilmiş ve kamuoyu vicdanıda yaralanmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz