MALTEPE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE İŞÇİ KIYIMI MECLİS GENEL KURULUNDA

MALTEPE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ'NDE İŞÇİ KIYIMI MECLİS GENEL KURULUNDA

 

MALTEPE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE İŞÇİ KIYIMI MECLİS GENEL KURULUNDA

 

Dev Sağlık-İş’e üye oldukları gerekçesiyle işten çıkartılan Maltepe Üniversitesi Hastanesi’nde çalışan emekçilerin direnişi Meclis gündemine taşındı.

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, AKP’nin 12 Eylül 2010 referandumunda Anayasa değişikliğini emekçilere sendika müjdesi olarak duyurduğunu ve birden fazla sendikaya üye olunabileceğini söylediğini hatırlatarak Disk’e bağlı Dev Sağlık-İş’e üye oldukları için işten çıkartılan işçileri durumunu Genel Kurul’da dile getirdi.

İstanbul Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki işçilerin üç aydır Dev Sağlık-İş çatısı altında örgütlendiğini belirten Öğüt, önce 1, sonra 3 ve daha sonrasında da 94 kişinin işten çıkarıldığını, hastane yönetimince işçilere sendikadan istifa etmeleri için rüşvet teklif edildiğini söyledi.

“İşten atılanlar kadrolu personeldir. Aralarında eşleriyle birlikte işten çıkarılanlar vardır. Kanser sebebiyle üç ay önce operasyon geçirip tedavisi devam eden bir işçiyi bile, on sekiz yıllık emeğini hiçe sayarak işten çıkarmışlardır” diyen CHP’li Öğüt, “Bu insanların suçu sendika üyesi olma haklarını mı kullanmalarıdır? Haklarının bir an önce verilmesini talep ediyorum.” diye konuştu.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı 24. Dönem 5. Yasama Yılı 24. Birleşim 09/Aralık /2014 Salı

 

KADİR GÖKMEN ÖĞÜT (İstanbul) – Teşekkür ederim Sayın Başkanım.

AKP, 12 Eylül 2010 referandumunda Anayasa değişikliğini emekçilere sendika müjdesi olarak duyurmuş, birden fazla sendikaya üye olunabileceğini dile getirmişti. Bunu hatırlatarak İstanbul Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yaşanan bir durumu sizlere aktarmak istiyorum. Oradaki işçiler üç aydır, DİSK’e bağlı DEV SAĞLIK-İŞ çatısı altında örgütlenmektedirler.

Önce 1, sonra 3 işçi sendikalı oldukları için işten çıkarılmıştır. Hastane yönetimince işçilere sendikadan istifa etmeleri için rüşvet teklif edilmiştir. Rektörle yapılan görüşmelerden netice alınamadığı gibi, üstüne üstlük 94 kişi daha işten çıkarılmıştır. İşten atılanlar kadrolu personeldir. Aralarında eşleriyle birlikte işten çıkarılanlar vardır. Kanser sebebiyle üç ay önce operasyon geçirip tedavisi devam eden bir işçiyi bile, on sekiz yıllık emeğini hiçe sayarak işten çıkarmışlardır. Bu insanların suçu sendika üyesi olma haklarını mı kullanmalarıdır? Haklarının bir an önce verilmesini talep ediyorum.

Teşekkür ediyorum.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz