Marketler de tefeciliğe başladı

 Marketler de tefeciliğe başladı

Marketler de tefeciliğe başladı

 

Kuyumcular ve benzin istasyonları gibi işletmelerin vatandaşların borcunu kapattığı ve yüksek faiz oranları ile zor durumdaki vatandaşı borçlandırdığı bilinen bir gerçek. Ancak son zamanlarda bazı marketlerde bu tefecilik furyasına girmiş durumda. Marketler bu sistemi şöyle işletiyor; önce vatandaşın söz gelimi 7 bin TL’lik borcunu kapatıp kullanım limitini açıyor. Ardından vatandaş marketten mal almadan almış gibi kartını çektirerek taksitlerle borcunu ödüyor. Bu

Vahim tablo karşısında gerekli önlemlerin alınmadığını belirten CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal Ekonomi ve Maliye Bakanlarına soru önergeleri sundu. Tanal, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ye şu soruları yöneltti;

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

                                                                              ANKARA

 

Aşağıdaki sorularımın Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasa’nın 98 ve T.B.M.M içtüzüğünün 96.maddeleri gereğince saygıyla talep ederim. 12.11.2014

Av. Mahmut TANAL

İstanbul Milletvekili

 

  • Borcunu ödeme zorluğu çeken vatandaşların kredi kartı borçlarını yüzde 10’a varan faizlerle bazı marketlere kapattırdıkları iddiaları doğru mudur?
  • Bu şekilde yaklaşık 2 Milyar 500 Milyon TL paranın piyasada dolaştığı iddiaları doğru mudur?
  • Önce kuyumcular ve benzin istasyonlarınn ardından marketlerin halk arasında tefecilik olarak tabir edilen bu işlemlere başvurmasının temel sebepleri nelerdir?
  • Vatandaşlarımızın bu tarz yerlere başvurarak borç kapatması ve borcu borçla ödemeye çalışmasının nedenleri konusunda Bakanlığınızın herhangi bir tespiti mevcut mudur?
  • Herhangi bir tespit mevcut ise nasıl bir çözüm önerilmektedir?

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

                                                                              ANKARA

 

Aşağıdaki sorularımın Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasa’nın 98 ve T.B.M.M içtüzüğünün 96.maddeleri gereğince saygıyla talep ederim. 12.11.2014

Av. Mahmut TANAL

İstanbul Milletvekili

 

  • Borcunu ödeme zorluğu çeken vatandaşların kredi kartı borçlarını yüzde 10’a varan faizlerle bazı marketlere kapattırdıkları iddiaları doğru mudur? Marketlerin bunu yaparken satmadıkları malı satmış gibi gösterdikleri doğru mudur? Bakanlığınızca bu duruma ilişkin herhangi bir tespit olmuş mudur?
  • Bu şekilde yaklaşık 2 Milyar 500 Milyon TL paranın piyasada dolaştığı iddiaları doğru mudur?
  • Önce kuyumcular ve benzin istasyonlarının ardından marketlerin halk arasında tefecilik olarak tabir edilen bu işlemlere başvurmasının temel sebepleri nelerdir?
  • “Market Finans” yöntemi de denilen bu yöntem ile vatandaşın zor ekonomik koşullarda yaşadığı mağduriyetlerden istifade eden işletmeler hakkında herhangi bir yasal prosedür işletilmiş midir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz