MARMARA DENİZİ’NDEKİ ARITMA FAALİYETLERİ

MARMARA DENİZİ'NDEKİ ARITMA FAALİYETLERİ

 

CHP İSTANBUL MV. KADİR GÖKMEN ÖĞÜT’ÜN MARMARA DENİZİ’NDEKİ ARITMA FAALİYETLERİ KONUSUNDAKİ SORUSU VE BAKAN EROĞLU’NUN CEVABI

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı 24. Dönem 5. Yasama Yılı 14. Birleşim 13/Kasım /2014 Perşembe

 

 

KADİR GÖKMEN ÖĞÜT (İstanbul) – Teşekkür ediyorum Sayın Başkanım.

Sayın Bakanım, sizi burada görmüşken, daha önce de bir soru önergesiyle size soru sorduk ama Marmara Denizi’nin arıtması konusunda çok ciddi problem olduğu söylenmekte; biyolojik arıtmanın yüzde 25’ler dolayında olduğu söylenmekte; 120 civarındaki balık çeşidinin 4’e indiği ve balıkların çok ciddi şekilde cıva yüklü olduğu, ağır metallerle yüklü olduğu bilimsel olarak söylenmekte. Burada bu Marmara Denizi’nin göz göre göre… Yani dünyanın en önemli alanlarından birisi Marmara Denizi; sıcak suyla soğuk suyun karıştığı bir alan. Böyle önemli bir alanın rehabilite edilmesi için önünüzde ciddi bir çalışma süresi var mı? Bu biyolojik arıtmaya tam olarak ne zaman geçilebilecek, onu öğrenmek istiyorum

Teşekkür ediyorum.

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU (Afyonkarahisar) – Kadir Bey’e gelince… Şimdi, Kadir Bey, kendim Çevre Mühendisliği Bölümü Çevre Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı iken, ta, 1990’lu yıllarda ilk defa ölçümü Haliç’te, Marmara Denizi’nde yaptık. Hatta ilk defa… İki tabakalı akım var biliyorsunuz hem Çanakkale’de hem de İstanbul Boğazı’nda. Bununla ilgili ölçümleri… Hatta bu tabakaların yükseklikleri, akımlar… Bildiğiniz üzere, alt tabaka Marmara’dan Karadeniz’e gidiyor, üst tabaka da Karadeniz’den Marmara’ya doğru, böyle iki tabakalı bir akım var. Dolayısıyla şunu özetle vurgulamak istiyorum: 1994 öncesi… Çünkü en çok kirleten İstanbul ve Tuna Nehri. Dolayısıyla İstanbul’da 1994 öncesi atık suların ancak yüzde 5’i toplanıp arıtılıyordu ama biz 1995-96 yıllarında su meselesini kökünden çözünce 97 yılını özellikle, Haliç yılı, 98 temiz Marmara yılı ilan ettik ve bütün atık su arıtma tesislerini tamamladık; bakın, sırf ben İSKİ Genel Müdürüyken yaptığımız atık su arıtma tesisleri. Yenikapı vardı ama bağlantıları yoktu, Yenikapı’ya bağlanan bütün kolektörleri tamamladık ve Yenikapı’dan arıtarak bunu Karadeniz’e giden dip akıntıya veriyoruz. Ayrıca, Baltalimanı’nda, efendim, Haliç’i kurtarmak için ta Kemerburgaz’dan başlayarak muhteşem kolektör, sonra tünele giriyor Baltalimanı’na kadar muazzam tüneller var yani, içinden tır geçecek büyüklükte ve bunu Baltalimanı’nda topluyoruz, arıtıyoruz ve onu da dip akıntıya veriyoruz. Bunun dışında, Kadıköy, Küçüksu, Küçükçekmece bunların tamamı zamanımızda arıtıldı ama Büyükşehir Belediyemiz, İSKİ daha sonra Ataköy’de o bölgenin bütün atık sularını toplayacak ileri bir atık su biyolojik arıtma tesisi kurdu. Böylece, benim bildiğim kadarıyla, şu anda İstanbul’da toplanan atık suların aşağı yukarı yüzde 97’si arıtılıyor.

KADİR GÖKMEN ÖĞÜT (İstanbul) – Biyolojik arıtma mı?

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU (Afyonkarahisar) – Bunun gerekli olanları biyolojik, hatta bir kısmı atık su biyolojik.

KADİR GÖKMEN ÖĞÜT (İstanbul) – Hayır, yani gri su olarak mı?

 

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU (Afyonkarahisar)- Bakın, ben bunun uzmanıyım, burada şöyle karar aldık: Bir: Mesela havzaya verilecekse, diyelim ki Riva Deresi’ne verilecekse o Paşaköy Arıtma Tesisi ileri biyolojik arıtma tesisi, hatta daha ilerisi ama bir kısmı, Ataköy denize verilecekse, bir alt akıntı yoksa, bu biyolojik arıtma tesisi, hatta o da ileri. Yani ama alt akıntıya verilecekse, bu takdirde, alt akıntı, biliyorsunuz, Karadeniz’in 100 metre aşağısı tamamen ölü denizdir. Dolayısıyla, burayı ön arıtmadan sonra -ızgara, kum tutucu, vesaire- sonra oraya veriyoruz. Dolayısıyla, bu da herhangi bir açıdan bir kirliliğe sebep olmuyor. Esas kirlilik Tuna Nehri’nden geliyor. Dolayısıyla, benim özellikle sizlerden de istirhamım: Tuna Nehri’nin kirlenmesinin önlenmesi konusunda zamanında böyle bir komisyon kurulmuştu, Karadeniz’le alakalı, kirlenmenin önlenmesiyle alakalı, bunu takip etmemiz lazım, o kirlenmeyi kontrol edersek… Ama İstanbul’da atık su arıtma tesisleri yapıldı, Kocaeli’ndeki atık su arıtma tesislerinin tamamı yapıldı, çevredeki iller de yapıyor büyük ölçüde.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz