Meclis’i BBG evine çevirdiler

Meclis'i BBG evine çevirdiler,Milletvekillerinin mal beyanları Resmi Gazete’de yayımlansın,TBMM'den "yolsuzluk iddiası tutanaklara dahi geçmesin" itirafı,Yargı paketi tepkisi büyüyor,62. hükümet güven oyu aldı,IŞİD KOMUTANI TÜRKİYE’DE,Belediye çalışanlarına 120 gün şoku,MECLİS'TE ŞAİBELİ ATAMA,MECLİS'TE PSİKOLOJİK ŞİDDET,Kamu çalışanları sıkıntılı!,MECLİS MUTFAĞINDAN KETÇAPLAR HİZMET ARAÇLARI İLE KAÇIRILIYOR,MECLİS İÇİNDE KADROLU YOLSUZLUK.Meclis'te telekulak skandalı!,Ayakkabı kutusundan sonra meclis sandığı!,MECLİS'TEKİ YOLSUZLUK SKANDALI BÜYÜYOR,MAHMUT TANAL MECLİS'TEKİ YOLSUZLUK SKANDALINI ORTAYA ÇIKARDI,Adalar'ın sorunları TBMM gündeminde!,TBMM'de Musul oturumu iptal!,THD: Yeni yasada bankalar ve şirketlerin istekleri dikkate alındı,CHP'nin önergesi ilk kez kabul edildi,,BDP-HDP birleşme kararı aldı!,Yerel seçimler nedeniyle ara tatile giren Meclis, yarın 4 eski bakan ile ilgili fezlekeler nedeniyle olağanüstü toplanacak

 

Meclis’i BBG evine çevirdiler

 

TBMM’deki yeni binanın tüm asansör giriş-çıkışlarına güvenlik kamerası kurulması, ses kaydı da alınıp alınmadığı sorusunu gündeme getirdi.

 

ANKARA

 

TBMM’de açılışının üzerinden 7 ay geçtikten sonra yeni halkla ilişkiler binasında, bodrum kattaki garajlar da dahil olmak üzere tüm asansör giriş-çıkışlarına güvenlik kameraları konulması “Meclis BBG evine döndü. Acaba ses kaydı da yapılıyor mu?” tartışmasını beraberinde getirdi. Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e “TBMM’de ses kaydı da yapan güvenlik kameralarından toplanan sesleri analiz, takip eden ayrı bir operatör, polis memuru, polis amiri var mıdır? Görüntü ve ses kayıtlarına polis dışında MİT ve altyapıyı kuran Türk Telekom da erişebiliyor mu?” diye sordu.

 

Ses kaydı da yapıyor mu?

 

CHP’li Umut Oran, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e yönelttiği soru önergesi şöyle:

– TBMM Yeni Halkla İlişkiler Binası’nda açılışından 7 ay sonra, geçen haftadan itibaren asansör giriş-çıkışlarını görecek şekilde güvenlik kameraları yerleştirilmesinin gerekçesi nedir? Kaç adet kamera bu şekilde takıldı/takılmaktadır?

– TBMM yeni binasında asansör giriş çıkışlarını gören bu güvenlik kameraları görüntü dışında eşzamanlı olarak ses kaydı da yapıyor mu? Bu kameralar, kaç metre çapındaki alandan hassas ses kaydı yapmaktadır?

 

Kabin içinde kayıt var mı?

 

– TBMM Yeni Halkla İlişkiler Binası’ndaki asansörlerin kabin içlerinden de görüntü veya ses kaydı alınıyor mu?

 

Ses analizi yapan var mı?

 

– TBMM’de ses kaydı da yapan güvenlik kameralarından toplanan sesleri analiz, takip eden ayrı bir operatör, polis memuru, polis amiri var mıdır? Ses kayıtları neye göre takip edilmektedir, bu ses kayıtları iktidarın lehine-aleyhine, muhalefet partisinin aleyhine olup olmamasına göre sınırlandırılıyor mu?

– Bugün itibariyle ve 2015’te devreye sokulması planlananlarla birlikte TBMM’de kaç adet güvenlik kamerası vardır? TBMM’deki hangi güvenlik kameraları aynı anda ses kaydı da yapmaktadır, bunların yerleri, koordinatları neresidir?

 

MİT ve Telekom da kayıtları görüyor mu?

 

– TBMM kampusundaki güvenlik kameralarının görüntü ve ses kayıtları ne kadarlık bir süre için nerede depolanmaktadır, burasının bilişim güvenliği nasıl sağlanmaktadır? Bu verileri saklama noktası TBMM dışında mıdır? Verilerin saklandığı yere erişim izni olan kaç kişi var, TBMM ve emniyet personeli dışında MİT personeli veya Türk Telekom personeli de bu kayıtlara ulaşabiliyor mu?

– TBMM kampusundaki güvenlik kameraları, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün MOBESE sistemine entegre midir?

– TBMM’deki güvenlik kameraları kayıtları, Türk Telekom tarafından mı saklanmaktadır? Türk Telekom’un hangi personeli bu kayıtlara ulaşabilmektedir?”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz