logo

üsküdar evden eve nakliyat sex izle seks izle

Memur maaş artışları adaletli değil

 

Memur maaş artışları adaletli değil

Memur maaş artışları adaletli değil

 

MAAŞ ARTIŞLARI ADALETLİ DEĞİL

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) İstanbul Başkanı Selçuk TÜTAK, hükümet yetkililerinin memurlara yaptığı son zam oranını sert bir dille eleştirdi.

 
Tütak, Basınla paylaşılan verilerle reeldeki veriler arasında büyük fark olduğunu söyledi..
Yani kısacası sıcaklık hesabı yapıldığında nem oranının etkisi hesaplanmamıştır, dedi.

 
Son 10 yılda hükümetin enflasyon oranının %154 olmasına rağmen, öğretmen maaşlarının enflasyonun iki katı oranında, yüzde 303 arttığı’ yönündeki açıklamalarını gerçeği yansıtmadığını söyledi. Selçuk TÜTAK, “Memur maaşlarının belirlenmesinde kullanılan katsayılarda son 10 yıl içerisinde görülen artış miktarları ile aynı döneme ait bazı ürünlerin fiyatlarındaki artışa bakarsak, memur maaşlarına yapılan zamların düşük olduğu ortaya çıkacaktır.” dedi.

 
Örneğin; Doğalgaz , Elektrik , Su %9
Gıda %11
Ekmek %11
Ulaşım %20
Meyve %38

 
Kiralar %50 oranında artışlar sergileyerek memur maaşlarını hem eritmiş hem de memuru zarara sokmuştur.
DES İstanbul İl Başkanı Selçuk Tütak, “Yukarıdaki birkaç örnekte de görüldüğü gibi memurların zorunlu ihtiyaçları gereği tükettiği bazı ürünlerin aynı dönem içerisinde gösterdiği fiyat artışlarına resmi TÜİK verilerini baz alarak baktığımızda fiyat artışlarının, memur zammı oranının çok üzerinde olduğunu görebiliriz. Buna göre son on yılda memur maaşlarının eridiği ortaya çıkmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

 

HÜKÜMET TÜRKİYE’NİN BÜYÜME ORANINDAN MEMURA PAY VERMİYOR

 

Bir diğer konu ise Türkiye’nin sürekli büyüdüğü geliştiği hükümet yetkililerince vurgulanıyor.Her basın toplantısında ve mitinglerde dile getirildiği gerçeğini cümle alem biliyor.Madem öyle bu refah payı neden memur maaşlarına yansımıyor? Kamuoyundan saklanan diğer bir husus memurlara ülkenin büyüme oranından pay verilmediği, oysa memurlara refah payı kadar da maaşlara artış yapılması gerektiğini kaydeden Selçuk Tütak, “Hükümet yetkilileri Türkiye’nin son 10 yılda yüzde 300 büyüdüğünü söylüyor. Bu büyümede öğretmenlerin, memurların katkısı yok mudur? Niçin memurlara ülkenin büyüme oranından pay verilmiyor.” diye sordu.

 
Toplu sözleşme görüşmelerinde sözde yetkili sendika ve konfederasyon, memurları mağdur etmiş ve zarara uğratmıştır. Bu sözde konfederasyon memurların uğradığı zararı telafi etmekle vicdanen yükümlü ve sorumlu tutulmalıdır.Yine bu toplu sözleşmelerde yetkili sendika hükümetten bilinçli veya bilinçsiz, anlaşmalı veya farkında olmadan gol yemiştir.Toplu sözleşme sonunda enflasyon farkı gasp edilmiştir.Ek ders ücretleri,nöbet ücretleri, aile yardımı, çocuk parası, özel hizmet tazminatı gibi ücretler yerinde saydırılmıştır.Bütün memurlara yapılması gereken iyileştirmeler ve vaatler sadece belli bir kesime yapılmış, büyük bir hataya imza atılmıştır.Hakim ve savcılara öz evlat muamelesi yapılmış, diğer memurlar üvey evlat muamelesi görmüştür.Gariban mumurlara yapılan 123 tl’lik zama karşılık hakim ve savcılara 1155 tl, akademik personele de 725-835 tl zam yapılarak maaş farkları arasındaki uçurum derinleştirilmiştir.Biz sendika olarak eşitlik ve adaletten yanayız.Elbette ki bilim adamlarına hakim ve savcılarımıza gereken zamlar yapılmalıdır fakat bu sadece belirli bir zümreyi ve kamu kesimini değil bütün kamu çalışanlarını kapsamalıdır.

 
DES İstanbul İl Başkanı Selçuk TÜTAK isteklerini şu şekilde sıraladı:

 
1. Memurlara enflasyon farkı ödenmelidir.
2. Madem ki ülke büyüyüp gelişiyor bu gelişmeden ve büyümeden ayrım yapılmadan memur maaşları da nasibini almalıdır.
3. %3 + %3 zam yetersiz olup ek ödeme yapılmalıdır.
4. Ek gösterge 3600 olmalıdır.
5. Ek dersler, nöbet ücretleri, çocuk ve aile yardımı iyileştirilmelidir.

 

Demokrat Eğitimciler Sendikası  DESAM

 

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?