Metal İşçisinin Grev Yasağı Kabul Edilemez

Metal İşçisinin Grev Yasağı Kabul Edilemez

İle paylaş:


Metal İşçisinin Grev Yasağı Kabul Edilemez

BASIN BÜLTENİ

Birleşik Metal İş’in örgütlü olduğu 22 işyerinde önceki gün başlayan grevin Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklanması kabul edilemez bir gelişmedir.

 

Hükümet daha önce de Hava İş’te örgütlü hava işçilerinin, Tek Gıda İş’te örgütlü çay işçilerinin grevini ve Kristal İş’te örgütlü cam işçilerinin grevini yine ulusal güvenlik gerekçesini ileri sürerek yasaklamıştı. Anlaşılan o ki işçilerin ve emekçilerin en küçük hak talebi ulusal güvenliği değil, ama Hükümeti ciddi bir biçimde rahatsız etmektedir.

 

Bu yasaklama kararı Hükümetin işçiyi değil MESS patronlarının çıkarını öncelikli gördüğünün açık bir kanıtı olmuştur. Bir süre önce Türk Metal’in imzasıyla sözleşme süresinin üç yıla çıkarılması ve ücretlerdeki erimeye karşı grevden başka seçeneği kalmayan Birleşik Metal İş’te örgütlü işçilerin grevini yasaklayarak hükümet, işçi ve emek düşmanı bu işbirliğini bir kez daha göstermiştir.

 

Hükümet toplumun her kesimi üzerinde terör uyguluyor. Hak arayan, protesto eden, fikrini ifade eden ve yazan herkes bu terörün kapsama alanı içinde. Buna işçi grevleri de eklenmiştir.

 

Hükümetin MESS patronlarıyla işbirliğinin bir ifadesi olan bu tutum işçi ve halk düşmanı bir tutumdur. Antidemokratik ve despotik uygulamaların hangi boyutlara kadar ulaşabileceğini gösteren yasaklama tekrar ediyoruz, kabul edilemez. Bu yasaklama kararı, işçi sınıfının anayasal hakkının, grev hakkının kullanılmasının patronlar teklifiyle ve hükümet kararıyla gaspedilmesidir.

 

Metal işçisinin grevi hepimizin grevidir ve demokratik bir Türkiye mücadelesinin parçasıdır. Metal işçilerinin grev hakkına dokunulamaz.

 

Metal grevi hepimizin grevi demiştik şimdi bu grev yasağını boşa çıkarma mücadelesi de hepimizin deme zamanıdır. Bütün emek ve demokrasi güçlerini bu ertelemeye karşı çıkmaya çağırıyor; Metal işçilerine mücadelelerinde başarılar diliyoruz.

 

Metal işçisinin mücadelesi hepimizin mücadelesidir.

 

 

 

Selma Gürkan

Genel Başkan

 

 

Genel Merkez: Fevzi Çakmak 1 Sokak No: 15/5 Kızılay-ANKARA Tel: 0 312 232 41 97 Faks: 0 312 232 41 97
Genel Başkanlık: Millet Cad. Gülsen Apt. No:19/1 Yusufpaşa/Aksaray /İST Tel: 0 212 588 03 00 Faks: 0 212 587 56 86
Web: www.emep.org E-posta: emekpartisi@emep.org

 

www.emep.orgemekpartisi@emep.org
Millet Cad. Gülsen Ap. No:19/1 Yusufpaşa/Fatih-İSTANBUL

Tlf:0212 588 03 00 – Fax: 0212 587 56 86

Fevzi Çakmak 1 Sok. No:15/5 Kızılay/ANKARA

Tlf:0312 232 41 98 – Fax:0312 232 41 97

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*