Midas eşek kulaklı mı?

Midas eşek kulaklı mı?

İle paylaş:


Midas eşek kulaklı mı?

Midas eşek kulaklı mı? Tuttuğu altın mı oluyordu? Fakirken nasıl kral olmuştu?

Çocukluğumdan beri bu efsaneleri duymuşumdur. Hepimizde biliriz.

Eşek kulaklı efsanede derki:

Apollon ve Pan arasında yapılan müzik yarışmasında kimin daha iyi çaldığını belirlemek üzere bir yargıçlar seçilmiş. Bu günün jürileri gibi! Bunlardan biride Kral Midas’mış. Kır tanrısı Pan kaval çalıyormuş fena değilmiş Yunan Tanrısı Apollon lir çalıyormuş ve muhteşemmiş.

Neticede yargıçlardan biri Apollon demiş, Midas, Pan’ı seçmiş.

Apollon buna çok kızmış.

Güzel müziği ayırt edemeyen insan kulağı olamaz, sana eşek kulağı yakışır’ demiş ve Kral Midas’ın kulaklarını eşek kulağı yapmış. Midas şaşkın ne yapsın, kulaklarını külah içine saklamış ama berberi saçlarını keserken görmüş. Berber tembihli tabi kimseye söyleyemeyecek. Gel görkü bu sır zamanla berberi rahatsız etmeye başlamış. Kimseye söyleyemediği bu sırrı kör bir kuyuya söylemiş.

Midas’ın kulakları eşek kulakları”

Olanlar bundan sonra olmaya başlamış. Kuyudaki su sazlara, sazlar rüzgârda bütün etrafa duyurmuş. Özetle bütün ülke duymuş.

Bundan sonra olanlar daha da üzücü. Midas’la eğlenen halkın üzüntüsünden Midas tanrıya yalvarmış, kulaklarının düzeltilmesini istemiş. Belki duası kabul olmuş ama daha fazla yaşayamamış.

Dokunduğu her şeyi altına çeviren Midas:

Şarap Tanrısı Dionisos, Midas’ın gül bahçesinde uyuyakalmış. Kral Midas bahçesinde uyuyan Dionisos’u evinde ağırlamış. Çok güzel ağırlanan Şarap tanrısı memnuniyetini belirtmek için Kral Midas’a, ‘bir dileğini gerçekleştirmek’ istediğini söylemiş.

Kral Midas zenginliği çok seviyormuş.

Her dokunduğum altına dönüşsün’ dileğinde bulunmuş.

İlk başlarda çok hoşuna gitmiş, her dokunduğu altın oluyormuş, sonrasında yiyeceklerde hatta canlılarda altın olunca ne yapacağını şaşırmış ve Şarap tanrısına yalvarış. Bunu geri almasını istemiş. Dionisos, konuksever kralın bu isteğini kabul etmiş.

Paktalos Irmağı’nda yıkan’ demiş.

Böylelikle Kral Midas her şeyin zenginlik olmadığını anlamış.

Fakir çocuk nasıl kral olmuş?

Frig Kralı Gordios ölmüş, halk çok üzgün. Hem krallarının öldüğüne üzülüyorlar, hem de yerine geçecek biri varisinin olmadığına üzülüyorlarmış. Ülkenin ileri gelenleri kâhinlerle bir araya gelmişler ve bir karara varmışlar ve demişler ki:

Gordion’a arabasıyla ilk giren kral olacaktır.”

Öte yandan Gordion’a bir araba yaklaşmaktadır. Arabayı bir genç sürmektedir, yanında annesi ve babası vardır. Araba bir hayli eskidir ve gelenlerde yoksul insanlardır.

Onlar şehre ilk giren olmuşlar ve genç kral olmuş. Gencin ismi Midas’mış.

Bu üç efsaneyi okuyunca düşünüyorsunuz! Aslında Kral Midas’ın istekleri olmuş, fakirken kral olmuş. Bunlar güzel ama haksızlık yaptığı için cezalandırılmış ki ne cezalandırılmak. Apollon’a haksızlık yapmış. Hâlbuki Apollon lir çalarken etrafındaki her kes adeta büyülenirlermiş. Burada taraf tutmak ne büyük bir hata! Başına işler açmış, sonunda da yaptığı haksızlığın bedelini ağır ödemiş.

Yine fakirlikten geldiğinden olsa hep zengin olma isteği onun hayatında her zaman bir sorun olmuş. Dokunduğum her şey altın olsun derken ne büyük bir hata yaptığını sonradan anlamış. Altın, para servet her şey olmadığını anlamış ama bir hayli acı tecrübeler yaşayarak öğrenmiş.

Bazen yaşamımızın kıymetini bilmiyoruz.

Ölçülerimizi artırdıkça artırıyoruz.

İsteklerimiz her zaman daha fazlasına gönül veriyor.

Hakkımızda hayırlımı hayırsız mı düşünmüyoruz. Tek isteğimiz ‘olsun’ oluyor. Olsunlar her zaman iyi olmuyor ama iş işten geçtikten sıkıntılı durumlar yaşandıktan sonra fark ediyoruz.

Ben efsaneleri de öğretici içerikleri olduğundan da çok severim.

Sadece okumakla kalmayıp, anlamaya çalıştığımızda mutlaka ders alacak bir iki şey bulurum.

Sizlere de tavsiye ederim.

Nazan Şara Şatana

Nazan Şara Şatana hakkında 219 makale
Nazan Şara Şatana:Türk yazar Eğitim hayatından sonra Günaydın Gazetesi’nde gazeteci olarak iş hayatına başlayan Şatana,Adliye,Meclis,TRT,Magazin,Adliye,Merhaba ve Haftanın Sesi gazetelerinde ve bir çok ajansta muhabir olarak görev yaptı.1989 yılında Turizm sektörüne geçti.1989-1990 yıllarında “Ayışı tesislerinde (Kemer,Antalya)müdür yardımcısı ve kontrol amirliği görevinde bulundu.1990-1991 yıllarında “Bela Kara Elmas Hotel’de(“Side”Antalya)Genel Müdür yardımcılığı yaptı.1991-2001 yıllarında “Majesty Hotels & Resorts Clup Tuana Park’da”(Fethiye) Odalar Bölümü Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak 9 yıl görevini sürdürdü.2002-2006 yılları arasında ise “Majesty Hotels & Resorts Kemer Beach Hotel’de”(Göynük/Kemer) Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2007 yılında “Nisos Hotel Varuna”(“Belek”/Antalya) Genel Müdür olarak görev yaptı.2008 yılında “Bilem Higt Class Hotel’in (Antalya) Genel Müdürlüğünü yaptı.Ürgüp-Bodrum-Marmaris’de otel açılışlarında görevli olarak bulundu.Almanya’da sık ve uzun süreler bulundu.”Adriyatik”ve “Cote d’Azur”sahil otellerinde,Avrupa’nın bir çok ülkesinde ve Amerika’da otel ve araştırma gezilerinde bulundu.Dünya’nın bir çok ülkesinde,turizm-tarih mitoloji kitapları için araştırmalar yaptı.Turizm Bakanlığı Yöneticilerinin Yöneticisi seminer (toplu çalışma)sertifika belgesi aldı.TGRT’de yayınlanan Evlat TV Filmi ve yine bir çok kanalda yayınlanmış kısa TV filmleri yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında bir çok gazetede köşe yazarlığı,haber,ropörtaj dallarında çalışmalarını sürdürmekte.Bir çok internet sitesinde köşe yazılarını yazmaya devam etmektedir.Yazarlığının yanında şiir de yazmakta olup 1000 nin üzerinde eseri vardır.Ayrıca profesyonel olarak yağlı boya resim çalışmaları da mevcut olup birçok turizm hizmeti veren firmaların duvarlarında eserleri yer almaktadır. 2013 Avrupa kalite yılın yazarı ödülünü aldı. KİTAPLARI: Asar Şamil ve Rus Terzi(2006) Havada Kekik Kokusu Vardı(2007) Otek I,Uzun Bir Gece(2007) Şarkın Modern Gelini Şehribahar(2008) Zeus’un Aşkları(2009) Hekim Ali Süavi Efendi(2009) Herkül-Herakles’in kadınları Otel II,Kapadokya-Beyaz Atlar Ülkesi(2009) Belkıs-Yağmur Şimdi Yağacak(2011) Esir Türk Kızları-Osmanlı Perisi(2011)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*