Modacı Müesser Kurt’un Balkan Defilesi izleyenleri büyüledi

Modacı Müesser Kurt'un Balkan Defilesi izleyenleri büyüledi

İle paylaş:


Balkan Göçmenleri  15  Ekim’de Sirkeci  Garı’nda güzel bir etkinlikte buluştu. Birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapan organizasyonda ünlü Modacı Müesser Kurt’un 6 aylık  bir çalışmayla hazırladığı Balkan Kıyafetleri defilesi izleyenleri büyüledi.
Modacı Müesser Kurt'un Balkan Defilesi izleyenleri büyüledi

2008’den bu yana Kosova Prizenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin her Yıl düzenlediği ve büyük Balkan Göçünü anlatan  ‘’Bir  Kofer’  Bir  Sandık’’  etkinliğinde bu yıl modacı Müesser Kurt ‘un hazırladığı ve ünlü koreograf Asil Çağıl’ın koreografisiyle Balkan Kıyafetleri defilesi ile yöresel kıyafetler tanıtıldı.

Hem geleneksel Balkan kıyafetlerinin günümüz modasıyla yorumlandığı hem de yöresel giysilerin yer aldığı defilede Yağmur Ayaz, Açelya Kartal, Asya Öztürk, Müge İskender, Yasemin Yeniay, Jenya  Krivenko, Olga Fabi, Marina Federenko, Victoria İdil Taşpınar, Rabia Hazır ve Yeliz Barman gibi modeller podyuma çıktı. Halkın müziklere alkışlarla eşlik ettiği bu güzel defilede, Balkan ülkelerinin yöresel kıyafetlerinden oluşan 30 parçalık koleksiyon tanıtıldı.

Bu defile için 6 aydır aralıksız hazırlandığını belirten  başarılı modacı Müesser Kurt,  “Hem eski yöresel  kıyafetlerin   orijinalleri hem de günümüz yorumunu kattığım kıyafetler ‘Bir Kofer Bir sandık’ etkinliği  kapsamında moda  dünyasının  beğenisine sunuldu. Bu  kıyafetler çok değerli. Kadife, ipek,  şifon  ve  saten  kumaşlar  kullanılarak  sırma , nakış , kasnak  işi,   iğne oyası gibi çok ciddi  zaman  ve emek  harcanan  işlerle  tamamlandı. Her  bir  kıyafet en az 6 parçadan oluşuyor ve her  parça için ayrı bir el emeği harcanıyor. Bu defilede amacım Balkan kültürünü yaşatmak bu kültürün öğelerini dünyaya  duyurmak. Balkan coğrafyasında  böyle  bir  defile  yapılmadı. Bu  konuda öncü olmak diğer meslektaşlarımla birlikte bu  alanda çalışmalar yapmak veya onların da bu konuya  eğilmesine vesilede bulunmak en büyük arzum. Bir ilk niteliği  taşıyan  bu defilenin Balkan göçmenlerinin büyük buluşması  ‘Bir  Kofer Bir Sandık’ etkinliğinde gerçekleşmiş olması benim için ayrıca büyük bir mutluluk’’dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:



E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*