Müjgan Cunbur’u ikinci kez öldürdüler!

Müjgan Cunbur’u ikinci kez öldürdüler!

İle paylaş:


Ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, bazı gazete ve medyalarda girilen haber üzerine açıklama yaptı.

Müjgan Cunbur’u ikinci kez öldürdüler!25 Eylül 2013 yılında vefat eden akademisyen ve Millî Kütüphâne’nin efsanevi müdiresi Müjgan Cunbur’u, ölüm yıl dönümünde ikinci kez öldürdüler. T24 haber sitesi tarafından yapılan ve manşetten duyurulan haberden sonra, çok sayıda gazete ve medya, Cunbur’un bugün vefat ettiğini son dakika haber olarak duyurdu. Ünlü isimlerin ölüm ve hastalık haberlerini duyurduğu için ‘Felaket Tellalı’ lakabı ile ünlenen ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, konu ile ilgili bir yazı yazdı. Akay, “Bazı gazete ve medyalar, son dakika olarak kültür ve edebiyat dünyamızın önemli isimlerinden Dr. Fatma Müjgan Cunbur’un vefat ettiği yazıyor ama Müjgan Cunbur, 25 Eylül 2013 yılında vefat etti. Bugün vefatının 5. sene-i devriyesi. Bu arada soyadı da Cumbur olarak yazılmış. Madem bir hata oldu Millî Kütüphâne’nin efsanevi müdiresi Müjgan Cunbur’u ölüm yıl dönümünde analım ve özgeçmişini yayınlayalım.” ifadelerini kullanarak, Müjgan Cunbur’un hayat hikâyesini yazdı.

MÜJGAN CUNBUR KİMDİR?

İstanbul’da 12 Ocak 1926’da doğan Müjgan Cunbur, ilk öğrenimine 1933’te Ankara Dumlupınar İlkokulunda, Mehmed Akif’in İstiklal Marşı’nı yazdığı odada başladı ve aynı okuldan mezun oldu. İstanbul’da başladığı orta tahsilini, Ankara’da bitiren Cunbur, 1945’te Ankara Kız Lisesi’nden mezun oldu. Yüksek tahsilini Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde 1948’de tamamlayan, 1952’de edebiyat doktoru unvanını alan Cunbur, ayrıca 1947-1948 yıllarında, yüksek öğrenimi sırasında, Adnan Ötüken’in Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde açtığı Kütüphanecilik Kursu’na devam etti.

1952’de girdiği imtihanı kazanarak, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Kütüphanesi’nde çalışmaya başlayan Cunbur, 1955’te Milli Kütüphane’ye nakledildi.

1965 yılında Milli Kütüphane Genel Müdürü olan Cunbur, 19767da Kültür Bakanlığı müşavirliğine tayin edildi. 1978’de müşavirlik kadrosuyla yeniden Milli Kütüphane müdür vekilliğine daha sonra kütüphane statüsünün başkanlığa çevrilmesi üzerine 1984’te Başkanlık görevine getirilen Cunbur, 1987’de emekliye ayrıldı.

1960-1984 yılları arasında Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü’nde ek görevle öğretim görevlisi olarak çalışan, Kültür Bakanlığı’nca, Atatürk Kültür Yüksek Kurumu’nun kuruluş çalışmalarında görevlendirilen Cunbur, Yüksek Kuruma bağlı Atatürk Kültür Merkezi’ne 1984’ten itibaren asli üye seçildi.

“Atatürk ve Millî Kültür” kitabı iki kere basıldı”

Cunbur, Türk Kütüphaneciler Derneği, Türk Dil Kurumu, Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü, Türk Kadınları Kültür Derneği, Milli Kütüphaneye Yardım Derneği, Kadının Sosyal Hayatını Araştırma Derneği, Türk Folklor Araştırmaları Kurumu gibi derneklerde üyelik yaptı. Cunbur’un kitaplarından “Karacaoğlan-Hayatı ve Şiirleri” Tarsus Belediye Başkanlığı’nın 5 Altın ödülünü kazandı, “Atatürk ve Millî Kültür” Sakarya Valiliğince başarılı öğrencilere ödül olarak verilmek üzere 2006’da iki kere basıldı.

Adı 2007 yılında Milli Kütüphane Büyük Okuma Salonuna verilen Cunbur’un, Türk Kadın Yazarlar Bibliyografyası, Fuzûli Hakkında Bir Bibliyografya Denemesi, Yunus Emre’de Namaz, Yunus Emre’nin Gönlü, Atatürk ve Milli Kültür gibi çok sayıda kitabı bulunuyor.

İşte o haberler:

https://t24.com.tr/haber/turkolojinin-cinari-mujgan-cumbur-vefat-etti,708947

http://www.yurtgazetesi.com.tr/kultur-sanat/turkolojinin-cinari-mujgan-cumbur-vefat-etti-h111752.html

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*