Mülkiye Toper vefat etti

Mülkiye Toper vefat etti
Share

Duyurduğu ölüm ve hastalık haberleri nedeni ile magazin camiasında ‘Felaket Tellallı’ lakabı ile ünlenen ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, 1960 yılların ‘Ses Kraliçesi’ olan Mülkiye Toper’in hayatını kaybettiğini duyurdu.

‘Bir efsaneyi kaybettik’ başlığı ile bir yazı kaleme alan Akay, “Türk musikinde neoklasik döneminin en önemli kadın icracılarından ve bir dönemin ünlü ses sanatçısı 81 yaşındaki Mülkiye Toper’i kaybettik. 1960 yılların ‘Ses Kraliçesi’ olan usta sanatçımızın cenazesi, 26 Ocak 2019 Cumartesi günü İzmir Bornova Merkez Büyük Camii’nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazı sonrası, son yolculuğuna uğurlanacak ve Hacılarkırı Mezarlığı’nda defnedilecektir. Mekânı cennet olsun inşallah.” ifadelerini kullandı.

MÜLKİYE TOPER KİMDİR?

1938 yılında dünyaya gelen Mülkiye Toper, İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda musiki eğitimi aldı. Daha sonra Nevzat Atlığ yönetimindeki Üniversite Korosu’na katılan Toper, ünlü bestekâr Münir Nurettin Selçuk, Refik Fersan ve Şefik Gürmeriç gibi efsane isimlerle çalıştı. Musiki hocalığı yaparak çok sayıda öğrenci yetiştiren sanatçı, TRT İstanbul Radyosu’nda ve Ankara Radyosu’nda görev yaptı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*