Mursi taraftarlarının eylemine saldırı

Mursi taraftarlarının eylemine saldırı
Share

Mursi taraftarlarının eylemine saldırı

 

Mursi taraftarlarının eylemine saldırı

 


Mısır’da kitlesel halk hareketi sonrasında Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ordu tarafından devrilmesini protesto edenlere ateş açıldığı iddia ediliyor.

 
Mursi’nin üyesi olduğu Müslüman Kardeşler hareketinden yapılan açıklamada, devrik liderin tutulduğu sanılan Cumhuriyet Muhafızları kışlasının öünde oturma eylemi yapanlara açılan ateşte en az 30 kişinin öldüğü belirtiliyor
ağlık Bakanlığı ise ölen 15 kişiden subay olduğunu kaydetti.

 
İslamcı çizgideki ilk Mısır Cumhurbaşkanı olan Mursi’nin, görevden el çektirildiği Çarşamba gününden beri, Cumhuriyet Muhafızları kışlası içindeki Orduevi’nde tutulduğu sanılıyor.

 
Sabah baskını
Müslüman Kardeşler, oturma eyleminin yapıldığı alana yerel saatle 04:00 civarında askerler tarafından baskın düzenlendiğini duyurdu.

 
Göstericilerden Mahmed el Şilli AFP’ye yaptığı açıklamada, namaz saatindeki baskında askerlerin göz yaşartıcı gaz attığını, sivil kıyafetli bir grubun ise ateş açtığını söyledi.

 
Ordu ise devlet kontrolündike medyada yayımlanan açıklamasında, saldırıyı kışlaya girmeye çalışan “silahlı bir terörist grubun” düzenlediğini iddia etti.

 
Açıklamada, tutuklanan 200 kişi üzerinde büyük miktarda silah, mühimmat ve molotofkokteyli bulunduğu belirtiliyor.
Nur Partisi görüşmelerden çekildi

 
Ordu yönetimiyle muhalefet temsilcilerinin görüşmeleri sonunda Geçici Cumhurbaşkanı olarak atanan Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur, seçimlere gidileceğini söylemiş, ancak bir tarih vermemişti.
Bir haftayı aşkın süredir ülke tarihinin gördüğü en kitlesel gösterileri düzenleyen muhalefet gruplarıyla, Mursi’nin göreve iadesini isteyenler zaman zaman sokaklarda karşı karşıya geliyor.

 
Çıkan tıklayın çatışmalarda 100’den fazla kişinin öldüğü ifade ediliyor.
Bu arada, Mursi’nin görevden alınmasını destekleyen Selefi-İslamcı çizgideki Nur Partisi, sabaha karşı meydana gelen olayı “katliam” diye nitelendirerek, tıklayın Geçici Başbakan belirlenmesi için yürütülen görüşmelerden çekildiğini duyurdu.

 
Kahire’deki BBC Orta Doğu muhabiri Jim Muir, çelişkili haberler geliyor olsa da, kan dökülmesinin hassas olan durumu iyice kızıştıracağını dile getiriyor.

 
Muir, Nur Partisi’nin görüşmelerden çekilmesinin Mısır’da denge kurulmasını iyice zorlaştıracağına dikkat çekiyor.BBC

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*