Müthiş bir kadını tanımak ister misiniz?

İle paylaş:


muthis-bir-kadini-tanimak-ister-misiniz-20900

MÜTHİŞ BİR KADINI TANIMAK İSTER MİSİNİZ?


MARIE CURIE,

1903 NOBEL FIZIK ÖDÜLÜ,

RADYOLOJI BILIMININ KURUCUSU…

 

“BU AŞAĞILIK DÜNYAYA VEDA ETMEK ISTIYORUM. NEYSE KI YOKLUĞUM BÜYÜK BIR KAYIP OLMAYACAK!”

 

Bunları on yedi yaşındayken sevgilisinden ayrıldığında söyleyen bu genç kız o zamanlar dünyanın en iyi bilim insanlarından biri olacağını biliyor muydu?

Elbette bilmiyordu.

 

O çalışmaları ile çığır açan bir kadın.

Nobel Ödülü’nü alan ilk kadın olmasının yanı sıra, bu ödülü iki kere alan ilk bilim insanı…

 

1903 NOBEL FIZIK ÖDÜLÜ, 1911 NOBEL KIMYA ÖDÜLÜ SAHIBI VE RADYOLOJI BILIMININ KURUCUSU…

 

Hayatını bilime adamış bir kadın Marie Curie.

Onun yaptıklarını uzun anlatmak gerekmiyor. Başarılarını sıraladığımızda neler yaptığını da anlamak zor değil.

Aldığı ödüller bilim insanlarının rüyası.

 

1903 – NOBEL FIZIK ÖDÜLÜ

1903 – İNGILIZ KRALIYET BIRLIĞI’NDEN DAVY MADALYASI

1911 – NOBEL KIMYA ÖDÜLÜ

1921 – BILIME KATKILARINDAN ÖTÜRÜ, AMERIKA’NIN KADINLARI ADINA, BAŞKAN WARREN HARDING’TEN 1 GRAM RADYUM

 

İnanılmaz başarılara imza atmış bir kadın olmasına karşın, hayatı boyunca sıkıntıları olan, eşinin ve çalışma arkadaşının ölümlerinde hatta suçlanan, bütün bunlara rağmen yılmayan insanlık için hayatını feda eden bir kadın.

Buluşlarının hayatına mal olacağını belki de biliyordu. Nasıl bir çalışma yaptığını, nelerle uğraştığını elbette biliyordu. İnsanlık için ne yaptığının da farkındaydı.

 

Polonya asılı asıl adı Maria Sklodowska. Fransa’da yaptığı evlilik sonucu ismi değişen muhteşem bir kadın…

O zorluklarla mücadele eden biri. Kim etmemiş ki diyeceksiniz. Evet, herkes hayatında zorluklarla mücadele etmiştir ama bunun ki farklı.

Tüm bilim insanları arasında onun kadar zorluklarla mücadele eden, çok ağır bedeller ödeyen biri yok.

 

1867 – 1934 yılları arasında yaşamış bir kadın. Varşova’da doğmuş. Fen öğretmeni olan ablası onun fiziğe ilgi duymasını sağlamış. Başarılı bir öğrenciymiş. Bir dönem birçok işte çalışmış sonrasında Sorbonne Üniversitesi’nden 1891’de, 23 yaşında mezun olmuş.

Ardından doğa bilimleri ve matematik dalında yüksek lisans yapmış. 1895’te Fransız fizikçi Pierre Curie ile tanışmış ve evlenmiş.

Çalışmaları bundan sonra hızlanmış.

 

URANYUMLA YAPTIĞI DENEYLER SONUCU RADYOAKTIVITEYI KEŞFETMIŞ.

TORYUMUN RADYOAKTIF ÖZELLIĞINI BULMUŞ.

RADYUM ELEMENTINI AYRIŞTIRMIŞ.

 

Marie Curie, 1934 yılında Fransa’nın Savoy kentinde kan kanserinden ölmüş.

Hastalığı aşırı dozda radyasyona maruz kalmasından kaynaklanmış.

Onun içindir ki ona ‘BILIM IÇIN ÖLEN KADIN’ deniliyormuş.

 

RADYOKAKTIVITE ÇALIŞMALARINDAN DOLAYI, RADYOKATIVITE BIRIMINE “CURIE” DENILMIŞ.

 

Böyle bilim kadınlarının hayatlarını okuduğumuzda şöyle de düşünenlerimiz olabilir.

Hayatında belki de hiç mutlu olmamış,

Kendi için hiç yaşamamış.

Doğru olabilir.

Şöylede düşünüle bilinir.

Kendi için yaşamışların adı sanı bilinmezken, zamana aldırmaksızın adları bilinen, hatırlanan, konu edilen, haklarında yazılar yazılanlar hiç unutulmuyorlar.

Kendilerinden sonra dünyaya bıraktıkları ile dünyanın şeklini değiştirenlerde var.

Bana göre gerçek yaşanmışlıklar bunlar.

 

 

NAZAN ŞARA ŞATANA

Nazan Şara Şatana hakkında 219 makale
Nazan Şara Şatana:Türk yazar Eğitim hayatından sonra Günaydın Gazetesi’nde gazeteci olarak iş hayatına başlayan Şatana,Adliye,Meclis,TRT,Magazin,Adliye,Merhaba ve Haftanın Sesi gazetelerinde ve bir çok ajansta muhabir olarak görev yaptı.1989 yılında Turizm sektörüne geçti.1989-1990 yıllarında “Ayışı tesislerinde (Kemer,Antalya)müdür yardımcısı ve kontrol amirliği görevinde bulundu.1990-1991 yıllarında “Bela Kara Elmas Hotel’de(“Side”Antalya)Genel Müdür yardımcılığı yaptı.1991-2001 yıllarında “Majesty Hotels & Resorts Clup Tuana Park’da”(Fethiye) Odalar Bölümü Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak 9 yıl görevini sürdürdü.2002-2006 yılları arasında ise “Majesty Hotels & Resorts Kemer Beach Hotel’de”(Göynük/Kemer) Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2007 yılında “Nisos Hotel Varuna”(“Belek”/Antalya) Genel Müdür olarak görev yaptı.2008 yılında “Bilem Higt Class Hotel’in (Antalya) Genel Müdürlüğünü yaptı.Ürgüp-Bodrum-Marmaris’de otel açılışlarında görevli olarak bulundu.Almanya’da sık ve uzun süreler bulundu.”Adriyatik”ve “Cote d’Azur”sahil otellerinde,Avrupa’nın bir çok ülkesinde ve Amerika’da otel ve araştırma gezilerinde bulundu.Dünya’nın bir çok ülkesinde,turizm-tarih mitoloji kitapları için araştırmalar yaptı.Turizm Bakanlığı Yöneticilerinin Yöneticisi seminer (toplu çalışma)sertifika belgesi aldı.TGRT’de yayınlanan Evlat TV Filmi ve yine bir çok kanalda yayınlanmış kısa TV filmleri yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında bir çok gazetede köşe yazarlığı,haber,ropörtaj dallarında çalışmalarını sürdürmekte.Bir çok internet sitesinde köşe yazılarını yazmaya devam etmektedir.Yazarlığının yanında şiir de yazmakta olup 1000 nin üzerinde eseri vardır.Ayrıca profesyonel olarak yağlı boya resim çalışmaları da mevcut olup birçok turizm hizmeti veren firmaların duvarlarında eserleri yer almaktadır. 2013 Avrupa kalite yılın yazarı ödülünü aldı. KİTAPLARI: Asar Şamil ve Rus Terzi(2006) Havada Kekik Kokusu Vardı(2007) Otek I,Uzun Bir Gece(2007) Şarkın Modern Gelini Şehribahar(2008) Zeus’un Aşkları(2009) Hekim Ali Süavi Efendi(2009) Herkül-Herakles’in kadınları Otel II,Kapadokya-Beyaz Atlar Ülkesi(2009) Belkıs-Yağmur Şimdi Yağacak(2011) Esir Türk Kızları-Osmanlı Perisi(2011)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*