Narsistik, bir kişilik bozukluğudur

Narsistik, bir kişilik bozukluğudur

İle paylaş:


Narsistik, bir kişilik bozukluğudur

Narsistik, bir kişilik bozukluğudur

Bir kişinin kendi fikirleri dışında başkalarının düşüncelerine ya da isteklerine kayıtsız davranma halidir

Bu kişilerde her olayda ya da durumda kendi isteklerini ön plana çıkarmayı isteyen narsistik kişiliğe sahiptirler. Kendileri dışında kimseyi anlamaz ve dikkate bile almazlar. Kendini değerli kılma halleri içerisinde insanları yetersiz olarak nitelendirme eğilimindedirler. Kendisinin narsistik olduğunu bilmezler.

Bu tarz kişiler toplumda %1 oranında olmasına rağmen azımsanmamalıdır. Başarılı olmak demek; kolektif çalışma ile gerçekleşir bencillikle oluşan başarının önemi yoktur. Narsistik kişiliğe sahip olanlar başkalarının fikirlerini önemsemedikleri için doğru olsun olmasın kendi düşüncelerini ve fikirlerini kabul ettirme eğilimi ile baskıcı bir tutum sergilerler.

Aileler; çocuklara okul öncesinde narsistik kişilik yapılarına sahip olmamaları için bireysellikten öte; paylaşımcı bir karaktere sahip olması yönünde eğitim vermelidirler. Böyle bir yapıya sahip olan çocukları; belli zaman sonra kendilerini de dışlayacak ve beğenmeyecektir. Bu yapıda olan kimseler de sevgi yoktur; bencillik yüksek boyuttadır. Aşağılık kompleksine sahip bir karakter yapısını baskı ile vicdansızca ve vefasızca belli ederek ortaya koymayı seçerler.

Narsistik kişiler aşırı öfkelidirler

Eleştirilmeye gelemezler. Bu tarz kişilik bozukluğu çocukluk çağında aşağılanmış bir çocukluk yaşamasından ya da aşırı övülme durumu yaşamasıyla oluşmaktadır. Narsistik kişiliğe sahip olanlarla iletişim kurmak çok zordur. O nedenle bu tarz kişiler hem çevresine hem de topluma zarar verme eğilimleri açısından tehlikelidirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*