DOLAR 8,191
EURO 9,7489
ALTIN 458,197
BIST 1416,55
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Çok Bulutlu

Ne açılımı, açılacağı kadar açılmış zaten!

30.07.2018
A+
A-

10 yıl, 12 yıl öncesine baktığımız zaman temel hak ve özgürlüklerden tutunuz, mesela televizyonlar, radyolar, buralardaki yayınlara varıncaya kadar bütün adımlar Ak Parti döneminde atıldığı görülüyor.

Ne açılımı, açılacağı kadar açılmış zaten!

Sev, sevme AK Parti hükümetleri döneminde şu uygulamalar hayata geçirilmiş: Kürtçe okuma yazma kursları açılmış, DGM’ler kaldırılmış, Kürtçe ve diğer radyo ve televizyon yayınları başlatılmış, Yaşayan Diller Enstitüsü adı altında Enstitüler kurulmuş, seçimlerde Kürtçe ve diğer dillerle ilgili propaganda yapılmasına izin verilmiş, köye dönüş konusunda engeller kaldırılmış, yerel yönetimler güçlendirilmiş, sınır ticareti yeniden serbest bırakılmış, GAP yatırımları hızlandırılmış, özel sektör yatırımlarını destekleyen yeni teşvikler çıkarılmış, bölge illerine yapılan uçak seferleri arttırılmış, yerleşim yerlerinin adlarının değiştirilmesine imkan sağlanmış, cezaevlerinde anadilde konuşabilmenin önündeki engeller kaldırılmış.

Karadeniz’de yıllardır insanlar dağlarda kuş dili kullanıyor

Dünya’da 6950 dil ve lehçe var.Eğer bunlar bir gün Türk vatandaşı olmak isterse aşağıdaki haklara sahip olacaklar; Türkiye’de medeni ülkelerde olmayan yasalar var. Nedir bunlar,

1—-CANININ İSTEDİĞİ DİLDE ÜNİVERSİTE AÇ SERBEST

2—CANININ İSTEDİĞİ DİLDE LİSE AÇ SERBEST

3—CANIMIM İSTEDİĞİ DİLDE İLK VE ORTAOKUL AÇ SERBEST

4—CANININ İSTEDİĞİ DİLDE ANA OKULU AÇ TAMAMEN SERBEST

5—CANININ İSTEDİĞİ DİLDE RADYO AÇ SERBEST

6—CANININ İSTEDİĞİ DİLDE TV AÇ TAMAMEN- SERBEST

7—CANININ İSTEDİĞİ DİLDE KİTAP YAZ SERBEST

8—CANININ İSTEDİĞİ DİLDE DERGİ ÇIKART TAMAMEN SERBEST

9—CANININ İSTEDİĞİ DİLDE GAZETE ÇIKART TAMAMEN SERBEST

10—CANININ İSTEDİĞİ DİLDE KONFERANSLAR VER TAMAMEN SERBEST

11—CANIN İSTEDİĞİ DİLDE ŞARKI SÖYLE TAMAMEN SERBEST

12—CANIN İSTEDİĞİ DİLDE CD VE PLAK DOLDUR TAMAMEN SERBEST

Tarafsız bir gözle bakıldığında, Tayyip Erdoğan’ın devletin resmi tezlerini değiştirdiğini ve kuru bir kardeşlik söyleminin ötesine geçip hem iktisadi yatırımları hem de devrim sayılacak demokratik reformları hayata geçirdiğini teslim etmek gerekmektedir.

Batının gereksiz eleştirilerine bakınca açılım projelerinde TRT Şeş konuşuluyor mu? Yok. Üniversitelerde Kürtçe öğrenmeye yönelik adımlar konuşuluyor mu? Yok.  ‘Batı neyse Doğu o, Kuzey neyse Güney o’ felsefesinde etnik, bölgesel, dinsel, milliyetçilik yapılmadı. Asla taviz verilmedi. Sorunun kapsamlı çözümü için uygun zemini hazırlandı. Geniş bir mutabakat zemininin oluşturuldu.

Türkiye’ye neleri dayatıyorlar!

Bunca özgürlük ve hayata geçirilen uygulamalar varken Türkiye’ye ne dayatılıyor. Muhalefetteki bir partinin ve il başkanının kaldırın kırmızı çizgileri derken beyinlerinin arkasında ne var..? Ne demek istiyorlar..? Şunu demek istiyorlar bu kafadaki şahsiyetler, Kürtlere özerklik, Kürtlere otonomi, Kürtlere eyalet olma hakkı, köy cumhuriyetleri  kurmak, bölgelerdeki yer altı ve yer üstü zenginlikleri kullanma…

Türkiye’de olan haklar gelişmiş medeni ülkeler olarak bildiğimiz Almanya’da yok, Fransa’da yok, İngiltere’de yok, ABD’de yok…

Türkiye’de 500 yıllık Fransız kolejleri var, 200 yıllık İngiliz okulları var 100 yıllık alman okulları var, Roma İmparatorluğu’nun torunları için İtalyan liseleri açılmış, İspanyol okulları var, İranlılar için açılan okullar farsça eğitim yapmakta, Yahudiler hem İbranice eğitim yapan okullara hem de İspanyolca eğitim yapan okullara çocuklarını gönderiyorlar, Süryanice eğitim yapan okullar var, 400 bin rus gelinimiz var. Rus koleji açılmış. 500 yıllık Ermeni okulları var.  Rum okullar var. Diyarbakır’da Kürtçe ilkokul açıldı herkes çocuklarını devlet okullarına gönderdiği için okul kendiliğinden kapandı. Diyarbakır’da Amed Üniversitesi açıldı. Binlerce öğrenci kayıt yaptırdı. Ancak buraya kayıt olan öğrenciler dilin devletin resmi dili olmayacağını öğrendiklerinde kayıtlarını aldırarak devlet okullarına kayıt yaptırdılar.

 

Ne açılımı, açılacağı kadar açılmış zaten! Ne açılımı, açılacağı kadar açılmış zaten! Ne açılımı, açılacağı kadar açılmış zaten! Ne açılımı, açılacağı kadar açılmış zaten! Ne açılımı, açılacağı kadar açılmış zaten! Ne açılımı, açılacağı kadar açılmış zaten! Ne açılımı, açılacağı kadar açılmış zaten! Ne açılımı, açılacağı kadar açılmış zaten! Ne açılımı, açılacağı kadar açılmış zaten!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin