NE YAPSAK ACABA

NE YAPSAK ACABA

NE YAPSAK ACABA

 

VAR BUNUNİÇİNDE BİR İŞ,Düşünceler dalga dalga,Tarihi vefasızlık!,KALALIM SAĞLICAKLAİstesek de istemesek de kış geldi. Neden istemeyelim ki, kış mevsiminin de kendine has özellikleri var. Güzeli ve iyiyi yaşamak için ilkin görmek, sonra istemek lâzım. Geçenlerde, adaya çıktım, kedileri doyurdum. Saksılarımla vakit geçirdim ve adayı dolaştım. Kınalı adanın bakir hali beni oldukça rahatlattı. Kuşuna, toprağına, ağacına, denizine konuşmak istedim.

Boş yollarda eski zarafeti, eski asaleti aradım. Hiç abartmıyorum, asalet kelimesinin üstünde hassasiyetle duruyorum. İnsanların görüntüsü, hali tavrı, yaşantısı bir başkaydı. O insanlar kesinlikle bozulmadılar ama dış etkenler yavaş yavaş İstanbul’un her yerinde olduğu gibi Adaların havasına da biraz pürüz biraz toz kattılar. İnsanlar,  kalitesi farklı olan şahıslarla uyum sağlayamadılar ve aynı kefeye konamayınca,  baskın olmaya çalıştılar. Oysa, keşke biraz değişime kulak verseler, ilk adımı atabilseler.

Kış mevsimi geçecek, baharda doğa yeşerecek ve yaz bizi sarıp sarmalayacak. Biz buna gönülden hazırız ama Adalarda görünen ve görünmeyen sorunlar bitip tükenmiyor çünkü insanlar her an bir sıkıntı yaratmaya hazırlar.

Geçen hafta sonu Adalar Belediye Başkanı Sayın Atilla Aytaç’ın Kınalı adayı sokak sokak gezip tetkiklerde bulunduğunu öğrendim. Bu durum bana Danimarka Prensinin Copenhague sokaklarını bisikletle gezdiğini hatırlattı. Elbette çarpık yapılaşmalar, yol ihlalleri, gözden kaçanlar, kaçırılanlar göründüğü kadarıyla liste halinde işleme koyuldu, yoksa bu ziyaretin anlamı kalmaz.

Sayın Başkanım,

Siz görevinizi yapmaya çalışıyorsunuz fakat asıl mesele vatandaşın da kendi görevini onurunu koruyarak yapmasıdır. Yılların verdiği rahatlıkla, halk “ nasıl olsa işimi hallederim” düşüncesi ile yaşamış. Yapısı müsait olan buna alışmış, olmayansa doğru yoldan yürümüş. İşiniz çok zor Başkanım.

Ben size başka bir konu açacağım. Malumunuz, İstanbul şehrinin en mutena semtlerine dağılan bir Suriyeli dilenci çetesi var. Vicdansız ve merhametsiz bir kişiliğim olduğunu sanmayın. Bilakis, insanlara hak ettikleri duyguları fazlasıyla verenim. Suriyelilere acımamak elde değil fakat görünen durum şu ki biz İstanbullular da acınacak hale geldik.

Sabahın erken saatlerinde minibüslere bindirilen Suriyeli dilenciler, şehrin merkezi yerlerine getirilip dağıtılıyor. Akşam saatlerinde yine servise binip benim bilmediğim bir yere gidiyorlar. Taxi’ye binmek isteyen bir aileyi izledim. Şoförler kabul etmiyorlardı, nedenlerini tahmin edebiliyorum, güçlükle bir araba çevirebildiler.

Kahvaltı vakti yollara dağılan Suriyeliler, yağmur, çamur demeden kaldırımlara yerleşiyor, çıplak ayaklı minicik çocuklar yerlerde sürünüyor. Anneler bebeklerine olmayan sütlerini emziriyorlar. Çocuklar pislik içinde, incecik giyinmiş, o güzelim sümüklü yüzlerinde hızmalar, küpeler, ellerinde ve saçlarında kınalar, dileniyorlar, gelip eteğinize yapışıyorlar. Arkadaşım, bir Suriyeli çocuğa ayakkabı almış ve giydirmiş. İnanır mısınız? Ertesi gün çocuk yine çıplak ayakla dileniyormuş.

Bu işin beni üzen başka tarafları da var. Dilencilik işini muteber gören geliri mahdut vatandaşlar da Suriyelileri taklit ederek dilenciliğe başladılar ki bizde dilencilik bu denli yaygın değildi. Ayrıca, zaten çok azalan kaliteli ve bilinçli gezen turistler yerlerde sürüm sürüm sürünen Suriyelileri benim insanım sanıyorlar.

Artık dilenciler şehrin her tarafına yayıldılar. Dilencilik önlenmeyen ve yasaklanmayan bir geçim kaynağı oldu. Suriyeliler şehrimizi iyice tanıdılar, yol gösterenleri de var dolayısı ile yeni mekânlar keşfedebildiler ve etmeye devam edecekler.

Prens Adalarını onlardan nasıl koruyacaksınız? Ne tür önlem alacaksınız?

Bu insanlar Adalara ayak bastıklarında geceyi de tepelerde geçirirler ve gecekondu muhitinden başlayarak Ada evlerine de çeşitli zararlar verebilirler.

Biliyorum karşınıza kapı gibi İnsan Hakları çıkacak fakat hak denilen şey bir başkasının hakkına kadar hükümlüdür. Adamıza ve Adalılara haksızlık etmek de istemeyiz.

Keşke Suriyelilere yol gösterme amaçlı gönlümden ve aklımdan geçeni yürürlüğe koyabilsem fakat bu beni aşar.

Saygılarımla

Sosi Cındoyan

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz