Nefsinize, cennetinizi çaldırmayın

Nefsinize, cennetinizi çaldırmayın
Share

Nefsinize, cennetinizi çaldırmayın

Nefsinize, cennetinizi çaldırmayın

 “Ukde” isimli ilk romanıyla edebiyat dünyasına adım atan yazar Zafer Şamkin’in, “Cennet Hırsızı: Nefs – İlkel İnsanların Modern Dünyası” isimli ikinci kitabı okuyucuyla buluştu. İçinde bulunduğumuz çağa, düzene, sisteme kulakları sağır edercesine bağırarak isyan eden kitap, ilginç kurgusuyla dikkat çekiyor. Birçok insanın hayat felsefesinin temelini oluşturan ‘paranın’ ağzından anlatılan olaylar, günümüzde maddiyatın hızla değer bulurken, maneviyatın nasıl yerle yeksan olduğunu çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.

 

“İnsan nefsine hâkim olamazsa nefsi ondan çalmadık şey bırakmaz. Ahlakını çalar, haysiyetini çalar, onurunu çalar, en sonunda da cennetini…”

 

Yaşadığı hayatla, asıl yaşamak istediği hayat arasında sıkışıp kalan romanın asıl kahramanı İsmail, 35 yaşına girdiği gün Selimiye Camii’nin duvarına yaslanarak geçmişindeki yanlışlara, işlediği günahlara sünger çekmeye karar verir. Fakat bu zamana kadar nefsini vahşi bir at gibi özgür bırakmaya alıştırmış olan İsmail’in, birden bire nefsini dizginleyerek, uysallaştırması, hiç de ağzından çıkan sözler gibi kolay olmayacaktır. Lakin Yayınevi tarafından şık bir tasarım ve kaliteli bir baskıyla yayınlanan 12 bölümden oluşan 160 sayfalık kitap, kitapseverlerin akıcı dili sayesinde bir solukta sıkılmadan okuyacakları başarılı bir roman özelliğini taşıyor.

 

Kitaptan bir alıntı:

 

“Bu dünya üzerindeki en zor şey ne biliyor musunuz? Belki daha önce duymuş da olabilirsiniz. Marifet, hiç ölmeyecekmiş gibi dünyasını, yarın ölecekmiş gibi de ahiretini düşünerek yaşamaktır. Meselenin özeti budur. Bunu başarabilen insanın ölümden korkmasına da hiç gerek yoktur. Fakat bu öyle kolay başarılabilecek bir şey de değildir. Şeytanın türlü türlü tuzakları var. Şeytan, doğru yolda giden insanla uğraştığı kadar, yanlış yolda giden insanla uğraşmaz. Onun amacı doğru yolda giden insanı yolundan saptırmaktır. Peygamber Efendimiz, (s.a.v) dünyayı ahiretin tarlası olarak ifade etmiştir. Ne ekersek haliyle onu biçeceğiz. ‘Nefsimle baş edemedim’ dediniz…”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*