Nemrut bir rüya görmüş.

Nemrut bir rüya görmüş.,Soluklanarak soluksuzluğunu gidermek istiyordu,6 Köşeli Yıldız,HAFSA SULTAN BİR KUYUMCUDAN NEDEN ÖZÜR DİLEMİŞ?,Eskiler,Zimmem ne demek biliyor musunuz?,UĞURSUZLUĞUN BÖYLESİ!,Giza piramitlerinin üçü 7 Harika kapsamında!,Fatih sultan Mehmet’in Adaleti,Madem annelerin ayakları altında cennet var!,Dünyanın ilk yazar ve şairi Enheduanna,Ebuzer el-Gifari,Fergani,Güneşimiz Mavi mi?,Bunlar muhteşem Türk kadınları,Ünlü Tatiller Tanıtım - Nazan Şara Şatana,HALİÇ SULTAN KAYIKLAR!,Resim bitti.,ALTIN PORTAKALIN OLSUN İSTİYORSAN, KOLAY!,HUNDİ SULTAN’IN RÜYASINDA,DÜNYA ZİYARETÇİLERİ KİMLER?,MEDENİYET FIRAT’TA BAŞLAMIŞ.,RENKLER DANS ETTİ, BEN BAYILDIM.,BENGÜ SU’YU İÇEN ÖLMÜYORMUŞ!,KİM AYNAYA GÜZEL AYNA DEMİŞ?,Padişah kükredi:,İSTANBUL YENİ KAPININ İSMİ NASIL KONMUŞ, BİLİYORMUSUNUZ?,Neden İstanbul'a taşı toprağı altın denilmiş?,Tecavüz bir insanlık suçu olarak kabul edilir.,9 Kumalak - 9 Taş oyunu,İlk Türk üniversitesi Keyruvan,Bir kap yemek!,Evliya Çelebi,Öğretmenden tokat yiyen baba oğul Padişahlar!,KÖPRÜLÜ MEHMET PAŞA’NIN HOŞGÖRÜSÜ!,Prof. Dr. Çambel' hayata veda etti.,YILDIRIM BEYAZIT’IN OĞLU MEHMET ÇELEBİNİN HAZİN SONU!,Annelik denilen yüksek makam!,Tanrıda olsalar kıskançlık krizleri yaşarlarmış,Ashoka Sütununu hangi uygarlık yapmış?,Tavsiyem:Olimpos ya da Olypus'u görmenizdir,Haydaa-şimdi de gökyüzünde kentler var diyorlar,ŞEB-İ ARUS’TA YİNE YOKUM!,Mevlana benim yol rehberim,İki Dirhem Bir Çekirdek nedir?,nazanNemrut bir rüya görmüş.

 

Ali Süavi adamın konuşmalarından hoşlanmıştı ama can kulağı ile dinleyemediğinden üzülüyordu. Çok açtı karnını doyuruyordu.

“Beyim Nemrut bir rüya görür. Rüyasında Gökyüzünde bir ışık parlamış, Bu ışığın içine güneş, ay yıldızlar girmiş.

Bir başka rüyasında da birinin kendini tahtından kaldırıp yere vurduğunu görmüş. Adam delirmiş. Hemen rüyasını anlatmış bilenler demişler ki; Yeni bir Peygamber gelecek, seninde sonun olacak. Vay siz misiniz bunları söyleyen.”

Ali Süavi burada söze girdi.

“Bu şu hikâyemi! Yeni doğan erkek çocuklarını öldürten…”

“Hah… Babana rahmet. İşte o… Hazreti İbrahim’e de anası gebeymiş. Babası anasını bir mağara götürüp bırakmış. Hazreti İbrahim burada doğmuş.”

“Anası ne yapsın oğlunu bırakmış buraya kimse anlamasın diye evine gitmiş, sonra tekrar geri gelmiş bir de ne görsün! Dişi bir ceylan oğlunu emziriyor. Allah’ın takdiri İlahisi işte!”

“Çok enteresan sonra?”

Süfyan Efendinin çok hoşuna gitmişti. Anlatmaya hevesle devam etti.

“Sonrası; Hazreti İbrahim on yaşına kadar bu mağarada kalmış. Sonra eve getirmişler. Gel zaman git zaman. Putları koruması için buna vazife veriyorlar oda bütün putları kırıyor. İnanmadığını söylüyor. Kendi gibi insanları da topluyor. Nemrut deliriyor. Hazreti İbrahim’i bu günkü kalenin bulunduğu yerden mancınık bilir misin beyim?”

“Bilirim.”

“Hah işte mancınıkla ateşe attırır. O kurban olduğum Allah Nemrut’a izin verir mi? Ateş suya, odunlar balığa dönmüş.”

“Ben bu hikâyeyi duymuştum ama tam bilmiyordum. Sağ olun. Ağzınıza sağlık.”

“Beyim o mağara içindeki suyun şifalı olduğunu da söyleyeyim bitireyim.”

“Ağzınıza sağlık. Sağ olun.”

 

 

HEKİM ALİ SÜAVİ KİTABIMDAN…

 

Nazan Şara Şatana

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz