Newroz Ateşi Eşitlik ve Özgürlük İçin Yansın!

Newroz Ateşi Eşitlik ve Özgürlük İçin Yansın!

İle paylaş:


Newroz Ateşi Eşitlik ve Özgürlük İçin Yansın!

Haksızlıklara karşı mücadelenin, özgürlük ve barış arzusunun simgesi Newroz, başta Kürtler olmak üzere bütün ezilen ve mazlum Ortadoğu halklarının her yıl büyük bir coşkuyla selamladığı bir gündür. Newroz ateşi bu yıl da eşitlik barış ve halkların kardeşliği için yanıyor.

Kürt halkının uzun süredir sürdürdüğü mücadelenin sonucunda başlayan görüşmeler bugün ne yazık ki Hükümetin oyalama taktikleri nedeniyle büyük bir ilerleme kaydedilememiştir. AKP bir yandan Kürt sorununun çözümü konusunda önemli adımlar atıldığı ve barışın tesisinde şimdiye kadar hiçbir hükümetin oynamadığı rolü oynadığını iddia ederek propaganda yapıyor bir yandan da Cumhurbaşkanı’nın söylediği gibi, Kürt sorunu diye bir sorunun olmadığını ilan ediyor. Çözüm sürecini şeffaflaştırmaktan kaçınıp Kürt halkının taleplerine yasal bir statü tanımaktan imtina ediyor. Açıkça görülüyor ki Hükümet, çözüm sürecini Kürt halkının taleplerini asgari düzeyde bile karşılama noktasında ayak sürçmekte ısrar ettiği gibi milliyetçi ve şoven duyguları körüklemekte de hiç tereddüt etmiyor.

Ancak bugün barış ve kalıcı bir çözüm  ihtiyacı geniş bir toplumsal taban kazanmıştır. Kürt halkının kendi kaderini tayin hakkının tanınması; başta  bölgesel özerklik hakkı, anadilinde eğitim, tutsakların salınması, kayıpların tazmini ve belgede faili meçhul kalan cinayetlerin aydınlatılması olmak üzere barış ve müzakere sürecini sağlam temeller üzerinde geliştirmek üzere atılacak bütün adımlar Türkiye’de halkların eşitliğinin olmazsa olmaz şartları arasında yer alıyor. Türkiye’deki bütün halkların barış ve kardeşlik içinde yaşayabilmesinin ilk koşulu Kürt halkının bu taleplerinin kabul edilmesi olacaktır.

Kürt sorununun çözümü demokrasinin tesisinde en önemli faktörlerden biridir. Her milliyetten dinden ve mezhepten işçilerin ve emekçilerin özgür, eşit ve kardeşçe yaşayabilmek için mücadelelerini birleştirmesi, kader ortaklığını bir gelecek ortaklığına dönüştürmesi şarttır.

Halkların ortak geleceği ve özgürlük için yakılan Newroz ateşi bu yıl da demokratik bir Türkiye’nin yolunu aydınlatsın.

Halkların eşitliği ve özgürlüğü,

İşçilerin birliği ve halkların kardeşliği için

Newroz Pîroz be!

Selma Gürkan

Genel Başkanı

 

 

Genel Merkez: Fevzi Çakmak 1 Sokak No: 15/5 Kızılay-ANKARA Tel: 0 312 2324198 Faks: 0 312 2324197
Genel Başkanlık: Millet Cad. Gülsen Apt. No:19/1 Yusufpaşa/Aksaray /İST Tel: 0 212 588 03 00 Faks: 0 212 587 56 86
Web: www.emep.org E-posta: emekpartisi@emep.org

 

www.emep.orgemekpartisi@emep.org
Millet Cad. Gülsen Ap. No:19/1 Yusufpaşa/Fatih-İSTANBUL

Tlf:0212 588 03 00 – Fax: 0212 587 56 86

Fevzi Çakmak 1 Sok. No:15/5 Kızılay/ANKARA

Tlf:0312 232 41 98 – Fax:0312 232 41 97

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*