Öğüt: Veysi Paşa Korusu TÜRGEV’e mi veriliyor?

Öğüt: Veysi Paşa Korusu TÜRGEV'e mi veriliyor?

İle paylaş:


Öğüt: Veysi Paşa Korusu TÜRGEV'e mi veriliyor?

Öğüt: Veysi Paşa Korusu TÜRGEV’e mi veriliyor?

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın daha önce iki kez talep etmesine karşılık devredilmeyen Üsküdar’daki Veysi Paşa Korusu 30 yıllığına TÜRGEV’e mi veriliyor?

MEB’in “İhtiyacımız var” talebi “devredilemez” ve “satılamaz” diye iki kez reddedilen Üsküdar’daki Veysi Paşa Korusu, yönetiminde Bilal Erdoğan’ın da olduğu TÜRGEV’e verileceği öne sürülüyor. Kültür Bakanlığı tarafından “birinci grup korunması gereken tabiat ve kültür varlığı” olarak tescillenenVeysi Paşa Korusu’nun 72 milyon lira karşılığında Hazine’ye devredilmesinden günler sonraTÜRGEV, “Koruyu bize verin” dedi. Bu sırada, alan üzerinde “kiracı” konumunda bulunan Mesa Koru Evleri’ne devir işlemi bildirildi. Site yönetimi ise 21 Şubat 2013 tarihli dilekçesinde, devir işlemine sert tepki gösterdi. Dilekçede, korunun imara kapalı olduğu, alanın yapılaşmaya müsait olmadığı, yılardır kiracısı oldukları korunun yapılaşmaya açılması halinde yasal yollara başvuracakları bildirildi. Arazinin devredilmemesi gerektiği vurgulanan dilekçede ayrıca, arazinin kapalı ve yeşil alan olması nedeniyle 2005 ve 2010 yıllarında Kültür Bakanlığı’nın Milli Eğitim Bakanlığı’na iki kez “devredilemez” ve “satılamaz” şeklinde ret kararları verildiği vurgulandı.

 

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, kamuoyuna da yansıyan iddiaları hazırladığı önergeyle Başbakan’a sordu.

“Türgev’in söz konusu araziyi Hazineye devredildiği 20 Ağustos 2013 tarihinden yaklaşık 2 hafta sonra 30 yıl boyunca kullanılmak üzere kiralanmasını talep ettiği doğru mudur; doğru ise “eğitim öğretim gibi hizmetlerde” kullanmak üzere mi talep etmiştir?” diye soran Öğüt, “Kültür Bakanlığı’nın ‘devredilemez’ ve ‘satılamaz’ dediği arazinin birinci grup korunması gereken tabiat ve kültür varlığı” olarak tescillendiği göz önünde bulundurulduğunda arazinin Türgev’e tahsisi düşünülmekte midir?” sorusuna yanıt istedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*