Öğüt:Haydarpaşa projesi iptal edilmeli

Öğüt:Haydarpaşa projesi iptal edilmeli

Öğüt:Haydarpaşa projesi iptal edilmeli

 

CHP’Lİ ÖĞÜT: HAYDARPAŞA PROJESİ İPTAL EDİLMELİ MİLLİ PARK İLAN EDİLİP İSTANBULLUYA ARMAĞAN EDİLMELİ

 

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Harem Otogarı’ndan, Kadıköy Moda’ya kadar 1 milyon 300 bin metrekarelik alanı kapsayan Haydarpaşa Port Projesi’ni Meclis’e taşıdı.

Genel Kurul’da yaptığı konuşmada Öğüt, proje ile halka kapatılacak olan ve 1 milyon 300 metrekare alanı kapsayan özelleştirme programının bir talan projesi olduğunu söyleyerek söz konusu alanın acilen satıştan çıkarılması ve milli park olarak düzenlenerek İstanbullulara armağan edilmesi gerektiğini ifade etti.

“Anadolu Yakası’nda afet anında toplanacak başka büyük alan kalmamıştır” diyen Öğüt, “Daha önce Kadıköylülerin itirazlarına rağmen bir toplanma alanı olan Meteoroloji alanı da satılmış, sosyal donatı alanı olarak ayrılan 8 dönümlük alan da inşaatla birlikte satılmıştır. İnşaatta kanunsuz olarak yüzde 25 artış yapılmıştır. Bu ayıplı alan Milli Emlak tarafından şahıslara satılmıştır. Sorumluların ortaya çıkarılmasını istiyorum ” diye konuştu.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı 24. Dönem 5. Yasama Yılı 3. Birleşim 14/Ekim /2014 Salı

 

KADİR GÖKMEN ÖĞÜT (İstanbul) – Teşekkür ediyorum Sayın Başkanım.

Haydarpaşa Port projesi, defalarca yaptığımız uyarılara rağmen 1 milyon 300 metrekare alanın özelleştirme programına alındığını öğrenmiş bulunuyoruz.

İktidarı bir kez daha uyarıyoruz: Anadolu Yakası’nda afet anında toplanacak başka büyük alan kalmamıştır. Harem’den başlayarak Haydarpaşa gar alanı İstanbul’un en güzel yerinde bulunmaktadır. Bu alan acilen satıştan çıkarılmalı ve millî park olarak düzenlenmelidir, İstanbullulara armağan edilmelidir.

Daha önce Kadıköylülerin itirazlarına rağmen bir toplanma alanı olan Meteoroloji alanı da satılmış, sosyal donatı alanı olarak ayrılan 8 dönümlük alan da inşaatla birlikte satılmıştır. İnşaatta kanunsuz olarak yüzde 25 artış yapılmıştır. Bu ayıplı alan Millî Emlak tarafından şahıslara satılmıştır. Sorumluların ortaya çıkarılmasını istiyorum.

BAŞKAN – Teşekkür ederiz Sayın Öğüt.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz