Büyükada Migros mühürlendi.

İle paylaş:


sedef ada’sında ağustos ayı belediye meclisi toplantısında meclis başkanı Oktay altın’nın soru önergesi ses getirdi ve büyükada Migros mühürlendi.Gazetemizin tam sayfa yer verdiği meclis toplantısında Oktay Altın ne demişti kısaca hatırlıyalım;

SORU ÖNERGESİ:

Büyükada öngörünüm alanında,LİDO olarak anılan alanda residans niteliğinde bir yapı inşaatı devam etmektedir.Bu alanda yapı inşaat faaliyetleri süresince projeye aykırılıklar ve teknik eksiklikler,izinsiz ağaç sökülmesi gibi gerekçeler ile 24 mart 2011 gün ve 34/24 sayılı,29 mart 2011 gün 39/24 ve sayılı yapı tatil tutanakları ve ayrıca bir encümen kararı da mevcut olduğu konuyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğu bilinmektedir.Buna rağmen mühür fekki yapılarak,inşaat faaliyetleri devam etmiş ve etmektedir.

Bahsettiğim süreç içerisinde yasal olarak encümen kararı gereğince şimdiye kadar yıkım kararı verilerek,yıkım faaliyetlerinin icra edilmesi gereken bir inşaata,ticari faaliyet gösteren bir market açılmıştır.

1.  Bu marketin ticari faaliyet gösterebilmesi için adalar Belediyesinden çalışma ruhsatı alması gerekmektedir.Bu çalışma ruhsatı verilmiş midir?

2.  çalışma ruhsatı verildi ise,yıkımı gereken bir inşaatta çalışma müsadesi verilmesine kaynaklık edecek isterler kimler tarafından kontrol edilip,uygun görülmüştür?

3.  ruhsat verilmedi ise,faaliyetten men edilerek kapatılması gereken bu marketin çalışmasına neden göz yumulmaktadır?

4.  Fenni şartların eksikliği nedeniyle ortaya çıkabilecek bir kaza vaya felaketin sorumluluğunu kim kabul edecektir?

5.  Adalı vatandaşların yıllardır ruhsatlı olarak faaliyet gösterdikleri ticari işyerleri ile ilgili hassasiyetle ruhsatlandırma yenilemesi yapılan bir dönemde,bu marketin ticari faaliyetlerine bu şartlarda devam etmesini hakkaniyet ilkelerine uygun buluyormusunuz?

Adalı hemşerilerimiz adına sorduğum soruların belediye başkanı tarafından yazılı olarak yanıtlanması maksadıyla önergemin başkanlık makamına havale edilmesini arz ederim.

Oktay Altın’ın bu soru önergelerinden sonraki ay olan eylül ayında Kınalıada da yapılan ve Adalar Belediye Başkanı Dr.Mustafa Farsakoğlunun maazeretli olduğu toplantıya başkanlık eden Hıdır Uvaçin,migros hakkında gerekli işlemlerin başlatıldığı ve yazının yetkililere gönderildiğini ve gereğinin yapılacağını belirtmişti.

Sonuç Olarak Adalar Belediyesi görevini yaparak bu marketi kapattı,adalarda diğer esnafın hakkını koruyarak haksız rekabeti önledi ve ada da yaz aylarında çalışarak evlerine üç kuruş ekmek götürmek isteyen ada esnafının mağdur olmasını engelledi bunun için Adalar Belediyesini buca arçelik servisi Adagazetesi olarak kutluyoruz,peki bunlar olmasaydı daha iyi olmazmıydı bunun için bir soruşturma açılacak mı,bundan sonra böyle haksız rekabete neden olacak ve evine üç kuruş ekmek götürmek için didinip duran ada esnafını zora sokacak işlerin önlemi alınacak mı?

Haber-Fotoğraf

Şükrü Abanoz

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*