DOLAR 7,5345
EURO 8,9835
ALTIN 411,423
BIST 1541,98
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Sağanak Yağışlı

Okul baskınlarındaki müfettiş soruları Meclis’de

18.03.2014
A+
A-

Okul baskınlarındaki müfettiş soruları Meclis'de

CHP İstanbul Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Av. Mahmut Tanal, özel okul, yurt ve dershanelere yapılan baskınlarla, müfettişlerin çocuklara yönelttiği soruları Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya sordu.

CHP’li TANAL, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından valiliklere yazılı emri kimin gönderdiğini sorarak, bu emrin verilmesinin amacının ne olduğunu ve bu durumun fişleme niteliğinde olduğuna değinerek suç değil midir diye sordu.

Müfettişlerin öğrencilere sorduğu sorulara ayrıntılı olarak değinen TANAL, Bu so­ru­lar öğ­ren­ci­le­ri­mi­zi ay­rış­tı­ra­rak ça­tış­ma or­ta­mı­nı kö­rük­le­mez mi dedi.

Sorulan sorularla hangi bilgiye ulaşılmaya çalışıldını da soran TANAL, bu bilgilerin kimlerle paylaşılacağını ve bilgilerin yerel seçimler için kullanılıp kullanılmayacağını sordu.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

                                                                                                           ANKARA

 

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasa’nın 98 ve T.B.M.M içtüzüğünün 96. maddeleri gereğince saygıyla talep ederim.

Av. Mahmut TANAL

İstanbul Milletvekili

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın valiliklere gönderdiği yazılı emir doğrultusunda özel okul, yurt ve dershanelere yapılan baskınlarla, müfettişlerin çocuklara yönelttiği sorular hakkında aşağıdaki sorularımın cevaplandırılması zorunluluğu doğmuştur.

 

1-      Milli Eğitim Bakanlığı’ndan valiliklere yazılı emri kim göndermiştir? Bu emrin verilmesinin amacı nedir? Fiş­le­me ni­te­li­ğin­de­ki bu uy­gu­la­ma suç de­ğil mi­dir?

2-      Yazılı emre göre; müfettişler hangi özel okul, yurt ve dershanelerde öğrencileri sorguya almıştır? Okullar özel olarak mı belirlenmiştir? Müfettişler tarafından gidilen özel okul, yurt ve dershanelerin adı nedir?

3-      Müfettişler, öğrencileri tek tek özel odalara alarak mı görüşmüşlerdir? Öğrencilere hangi sorular sorulmuştur? Bu sorular yazılı olarak mı yoksa sözlü olarak mı sorulmuştur?

4-      Müfettişler tarafından, öğrencilere “Bu ku­rum­da öğ­ret­men­le­ri­niz AK Par­ti ve Baş­ba­kan aley­hin­de bir söz söy­lü­yor mu? Baş­ba­ka­n’­a kar­şı si­zi ve ai­le­ni­zi kış­kır­tı­yor­lar mı? Oyu­nu­zu şu ve­ya bu par­ti­ye ve­rin di­ye si­zi yön­len­di­ri­yor­lar mı? Evinizde hangi parti konuşuluyor?” soruları sorulmuş mudur? Sorulmuş ise amacı nedir? Bu so­ru­lar öğ­ren­ci­le­ri­mi­zi ay­rış­tı­ra­rak ça­tış­ma or­ta­mı­nı kö­rük­le­mez mi?

5-      Bu sorular kim tarafından hazırlanmıştır? Bu sorularla hangi bilgiye ulaşılmak istenmektedir? Öğrencileri ve ailelerini, siyasi olarak fişlemeye mi çalışılmaktadır?

6-      Adana’da, üniversite öğrencilerinin kaldığı özel bir yurtta 18 yaşını geçmiş öğrencilerin ifadesi alındığı doğru mudur? Doğru ise neden öğrencilerin ifadesi alınmıştır? Tür­ki­ye ge­ne­lin­de bu ifa­de tu­ta­na­ğı­nı kaç ki­şi dol­dur­muş­tur?

7-      Yurt müdüründen öğrencilerin te­le­fon ve ad­res bil­gi­le­ri­ istendiği doğru mudur? Doğru ise bu bilgilere neden ulaşılmak istenmektedir? Bu bilgilerin verilmemesi halinde müdürün açığa alınacağına dair tehdit edildiği doğru mudur?

8-      Müfettişler tarafından toplanan bu bilgiler kimlerle paylaşılacaktır? Bu bilgiler hangi amaçla toplanmıştır? Bilgilerin, yerel seçimler için kullanılacağı doğru mudur?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.