ÖNSEÇİME REVİZYON

ÖNSEÇİME REVİZYON,Kılıçdaroğlu Büyükada'da

 

ÖNSEÇİME REVİZYON

CHP Genel Merkezi 2015 Milletvekili seçimlerinde tüzük gereği önseçim yapacağını açıkladığından beri örgütlerde heyecanlı bir bekleyiş başladı.

% 15 kontenjan ( 88 Milletvekili ) hakkı olan Genel Merkez tüzük gereği Türkiye’deki seçim çevrelerinden tercih yapıp belirlediği 88 ismi aday listelerine yazabilecek. Geriye kalan % 85’e tekabül eden 462 Milletvekili adayı ise tüm üyelerin katılacağı önseçimle belirlenecek.

Buradaki ince nokta Genel Merkez belirlediği ( tercih ettiği ) seçim bölgesinin tamamını doldurmak ve bu sayıyı kontenjan hakkından düşmek zorunda. Şöyle ki; İstanbul 1.Bölge Genel Merkezin kontenjan hakkını kullanacağı seçim bölgesi olsun. Bu seçim bölgesinde Milletvekili aday listesinin tamamı olan 25 ismi Genel Merkez yazmak ve % 15 kontenjan hakkından düşmek zorunda.( 88 – 25 = 63 )Ancak tulum çıkarma söz konusu olamayacağına göre Genel Merkez kontenjandan fire verecek demektir.

Geriye kalan 63 kontenjan hakkından da doğal olarak fireler verecek olan Genel Merkez bu yöntemle düşündüğünün çok altında kontenjan milletvekilini meclise taşıyacak, çoğunluk ise örgütün onay ve desteğini alarak önseçimle gelen milletvekillerinden oluşacak.

Bu da Mecliste disiplin adı altında Milletvekillerinin tepesinde sallandırılan biat sopasının etkisini bitirmeye sebep olacak. Yüzü örgütüne dönük olan milletvekilleri haksızlıklar karşısında daha duyarlı ve sorumlu davranabilecek. (Tabii ki bu durum birilerinin uykusunu kaçırmakta.)

Önseçime girmeye cesaret edemeyen CHP Genel Merkez yöneticileri ( Önseçime girmeyi düşünen arkadaşları tenzih ederim) maalesef çözümü önseçime revizyonda bulmuşlar:” Fermuar yöntemi.”

Bu yönteme göre Genel Merkez her seçim bölgesinin banko sıralarını kontenjan olarak kullanıp, 88 kişilik hakkını firesiz değerlendirmiş olacak. Örgüt de tapon sıralar için kıyasıya yarışacak ( zannediyorlar )!

Böylelikle Genel Merkez Mecliste sayısal çoğunluğu yakalayıp hakimiyetini sürdürecek, herşeye ve herkese rağmen ilginç politikalarını sürdürmeye devam edecek.

Unutulmamalı ki seçim kazanmanın yegane yolu gerçek anlamda yapılacak önseçimde yatmaktadır. Örgütün üzerindeki ölü toprağını atmanın yolu önseçimden geçer.

Fermuarı dikkatli kullanmak gerekir, fermuar sıkışması çok can yakıcıdır.

Avni Kurtuldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz