Onur Akay’dan yine acı haber! Usta sanatçı vefat etti…

Onur Akay’dan yine acı haber! Usta sanatçı vefat etti…

İle paylaş:


Ünlü sanatçı Onur Akay, “Bülbülün kanadı artık yok ve Huma Kuşu öksüz kaldı” yazarak Türk halk müziğinin usta ismi Mükerrem kemertaş’ın vefat ettiğini duyurdu.

Onur Akay’dan yine acı haber! Usta sanatçı vefat etti…

Göç göç oldu göçler yola dizildi, Huma kuşu yükseklerden seslenir, Tutam yar elinden tutam, Bülbülün kanadı sarı gibi türküleri müzikseverlere sevdiren Mükerrem Kemertaş’ın vefat ettiği öğrenildi. Kötü haberi Twitter adresinden ünlü sanatçı Onur Akay verdi. Akay, “Bülbülün kanadı artık yok ve Huma Kuşu öksüz kaldı! Halk arasında ALS olarak bilinen Amyotrofik Lateral Skleroz hastalığına yakalanan ve uzun zamandır İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören Türk halk müziğinin güçlü sesi Mükerrem Kemertaş’ı kaybettik.” ifadelerini kullandı.

MÜKERREM KEMERTAŞ KİMDİR?

1938 yılında Erzurum’da dünyaya gelen Mükerrem Kemertaş, 1961 yılında Erzurum Halk Oyunları ve Halk Türküleri Derneği bünyesinde oluşturulan Doğudan Sesler Topluluğu’na katıldı. Bu topluluğun TRT Erzurum Radyosu için düzenli aralıklarla hazırladığı programlarda beş yıl boyunca yer aldı. 1966 yılında açılan sınavı kazanarak, Erzurum Radyosu’nda kadrolu sanatçı oldu. 1970 yılında TRT İstanbul Radyosuna tayin olan sanatçı, uzun yıllar çalışmalarını İstanbul’da sürdürdükten sonra, 1985 yılında İzmir’e yerleşti ve TRT İzmir Radyosu’nda görevine devam etti. 2003 yılında TRT’den emekli olan Mükerrem Kemertaş, sanat hayatı boyunca sayısız türkü ve uzun havanın tanınıp sevilmesine emsalsiz sesi ile katkı sağladı. Kemertaş için 2017 yılında vefa gecesi düzenlenmiş ve geceye Belkıs Akkale gibi çok sayıda ünlü isim katılmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*