Opus Magnum adlı sergi açılıyor

Opus Magnum adlı sergi açılıyor

İle paylaş:


Opus Magnum adlı sergi açılıyor

Opus Magnum adlı sergi açılıyor

Ressam Ayla Aksoyoğlu,  Opus Magnum  adlı sergisiyle sanatseverlerle Ankarada buluşuyor: “Bu kapkara gökler, uçamayan kuşlar, Seyirsiz mavi ve ölü çocuklar, Bu karaya oturan vicdan, Ne kadar övünsen az, senin eserindir ey insan!”
ANKARA – Ressam Ayla Aksoyoğlu Ankara’da kişisel sergi açmaya hazırlanıyor. Yaptığı çalışmalarıyla kısa sürede uluslararası üne kavuşan ve eserleri yurtiçi ve yurtdışı birçok koleksiyonda yer alan ressam Ayla Aksoyoğlu 2015 yılının son kişisel sergisini Ankara Krişna  Sanat Merkezi’nde açıyor.

Ayla Aksoyoğlu’nun  sergisi, Ankara Krişna  Sanat Merkezi’nde 3 Kasım – 3 Aralık 2015 tarihleri arasında   Kennedy Caddesi  29/3 Kavaklıdere -Ankara  adresinde   izleyicilere açık olacak, OPUS MAGNUM (Başyapıt) adını taşıyan  sergi 3 Kasım (bugün)18:00 ‘da verilecek bir kokteyl ile açılıyor.

Senin Eserin Ey İnsan!

Resimlerinde rengi güçlü bir biçimde kullanan sanatçı daha çok kâğıt ve tual üzerine akrilik tekniğiyle, biçimleri deforme ederek çalışıyor, OPUS MAGNUM Başyapıt  adlı sergiyle Ankaralı sanatseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanan Ankaralı ressam Ayla Aksoyoğlu, çalışmalarını Trabzon’daki atölyesinde aralıksız olarak sürdürüyor.

Ayla Aksoyoğlu tüm dostları, sanatseverleri, sanatını sevmeyenleri sergisinde   görmekten güç ve mutluluk duyacağını belirtirken Opus Magnum adlı sergiyi şu cümlelerle tanımlıyor: “Bu kapkara gökler, uçamayan kuşlar, Seyirsiz mavi ve ölü çocuklar, Bu karaya oturan vicdan, Ne kadar övünsen az, senin eserindir ey insan!”

Ayla Aksoyoğlu, sergisi hakkında sanatseverlerle şu düşüncelerini paylaşıyor: “OPUS MAGNUM (BAŞYAPIT) Ankara Krişna Galeri Dünya’nın insan tarafından nasıl kirletilip yok edilip yaşanmaz hale getirildiğini ironik bir başlıkla OPUS MAGNUM, yani ŞAHESER- BAŞYAPIT başlığıyla eleştiriyor sanatçı. İnsanın kendisini gereğinden fazla önemseyip dünya üzerinde çok önemli eserler yarattığını zannedip, yol açtığı felaketleri görmemesini eleştiren sanatçı, insandaki ‘DÜNYAYI BEN YARATTIM, BU BAŞ YAPIT BENİM’ yanılsamasıyla alay etmektedir. Hayata sürekli olarak ironiyle yaklaşmanın bir yaşama refleksi olduğunu düşünen sanatçı, ironi olmadan yeryüzündeki acılara dayanılamayacağını ve ironi yoluyla pek çok kötü ile baş edilebileceğini vurguluyor. Figüratif deformasyonlarla yarattığı eserleri, sürekli bir acıyı, eleştiriyi, alaylamayı içinde barındırır. Özellikle son dönemde artan doğu -batı çatışmaları, insanların göç ve ölümlere sürüklenmesi, sıradan halkın politikalar eliyle yönlendirildiği bir dönemin ironisi. Çocukların ölü balıklar gibi sahillere vurduğu ve bunu dünyanın izlediği günleri yaşıyoruz ve hala övünebiliyoruz yarattıklarımızla. ‘Auschwitz’den sonra şiir yazılamaz’ önermesi çok doğrudur. Aylan isimli çocuğun sahile vuruşundan sonra da şiir yazılamaz, sadece ironi yapılabilir. Bu felaketler hiç mazeretsiz hepimizin sorumluluğu ve hepimizin ortak BAŞYAPITIDIR

Cesur ve farklı resim diliyle ayrışan sanatçı Ankara Krişna Galeri’de son dönem tuval üzerine akrilik, yağlı boya, ve desenlerden oluşan sergisiyle sanatseverlerle buluşuyor. Sergi Çankaya Krişna Sanat Merkezi’nde, 3 Kasım-3 Aralık 2015 tarihleri arasında açık kalacaktır.”

AYLA AKSOYOĞLU

1968 yılında Ankara’da doğdu. Beş yaşında resim ve heykeller yapmaya başladı. Ankara Gazi Üniversitesi Resim Bölümünü bitirdi. Kendi atölyesini kurup çalışmalarını sürdürdü. Türkiye ve yurt dışında çok sayıda karma ve kişisel sergi yaptı. Pek çok ulusal ve uluslararası sergi bienal ve festivale davet almıştır. İtalya, Almanya, Portekiz, Fransa, Makedonya, Kosova gibi ülkelerin farklı şehirlerinde kişisel ve karma sergiler açmıştır. Türkiye’nin en eski ve saygın etkinliği olan Devlet Resim Heykel Sergisi, DYO Resim Yarışması, Şefik Bursalı Resim Yarışması gibi prestijli sergilere eserleri kabul edilmiştir. Aldığı davetle 8. Floransa Bienali’ne katılmak üzere İtalya’ya gitmiştir. Daha sonra İtalyan bir küratörün daveti üzerine iki yıl boyunca İtalya’nın Floransa ve Bologna şehirlerinde sergiler düzenlemiştir. 6.Balkan ülkeleri kültür buluşmasına davet edilerek Makedonya’da Üsküp( National Müzede) sergiler yapmıştır. İtalyan Galery-Monteoliveto ile Nice kentinde Migration of Colour başlıklı bir sergi açmıştır. Yine aynı galeri ile Almanya-Berlin, Fransa-paris , Monaco’da sergilere katılmıştır. Daha sonra bir Fransız galerisi olan ve yirmi kadar ülkede şubeleri bulunan Galery Carred’artistes çalışmaya başlamış, Portekiz- Lisbon ve İstanbul’daki şubelerinde 2013’den beri galerinin sürekli sanatçısı olarak sergileri devam etmektedir.

Sanatçı resim yapmanın yanı sıra sanat ve aktüalite konularında ulusal ve lokal dergi, internet portali ve farklı yayınlara yazılar yazmaktadır. Pek çok sanat kolonisi, çalıştay ve panellere katılmıştır.

SANATÇININ SERGİLERİNDEN SEÇMELER

Paris Galeri Art-Est ( Kişisel Sergi), Nice Fransa Galerie Monteoliveto (Kişisel Sergi) , Prizren Kosova, (Kişisel Sergi), Galeri Artist Çukurcuma İstanbul ( Kişisel Sergi), Krişna Galeri Ankara (Kişisel Sergi), Sanko Galeri Gaziantep(Kişisel Sergi), Cazz Now Galeri Bodrum(Kişisel Sergi), Trabzon Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi (Kişisel Sergi)

Floransa Bienali – İtalya, Berlin Projekt İnternationale Contemporary – Almanya, Ottomano Grup Sergisi- Floransa, Surviver Grup Sergisi -Bologna İtalya, Paris Art Fair, Galleri Monteoliveto, Carred’artistes Lisbon -Portekiz, İstanbul, Balkan Ülkeleri 6. Sanat Buluşması Makedonya, Üsküp, Negotino, Bitola kentlerinde sergiler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*