ORHAN KOLOĞLU’NUN YENİ KİTABI ‘HAİN’NÂME’ RAFLARDA…

ORHAN KOLOĞLU’NUN YENİ KİTABI ‘HAİN’NÂME’ RAFLARDA…

 

ORHAN KOLOĞLU’NUN YENİ KİTABI ‘HAİN’NÂME’ RAFLARDA…

Usta tarihçi-yazar Orhan Koloğlu’nun yeni kitabı “Hain’name” Tarihçi Kitabevi etiketiyle raflardaki yerini aldı. Kitapta, her çeşidiyle tam otuz üç hain hikayesi yer alıyor.
Hainliğin hem sözlük anlamlarına hem de farkı siyasal yaklaşımlardaki kullanımını inceleyen usta tarihçi, devrim girişiminin hainlik damgasını teşvik ettiğini hatırlatıyor. Koloğlu, kitabında Sezar’dan Napolyon’a, Mareşal Pettain’den Nazım Hikmet’e, yaşadıkları dönemde ‘hain’ olarak yaftalanmış birçok ismin hikayesini sunuyor. 

Ülkemiz siyasal yaşamında, sosyal, kültür-sanat ve düşün hayatında, akademik ortamda “hain” kelimesi çokça kullanılır.
Seçkin tarihçi-yazar Orhan Koloğlu da yeni kitabı “Hain’nâme”de bu meseleyi ele alıyor.
“Hain” sözcüğünün süreç içerisinde kazandığı anlamlardan başlayarak, kelimenin son derece geniş bir yelpazede kullanıldığını saptamasını yapıyor.

Dünyada atılım yapmış, başarıya ulaşmış toplumlar arasında hepsinin zamanla durağanlaştığını belirten Koloğlu, bir bölümünün gelgitler yaşadığını ve bu dönemlerde de “hain” kelimesinin kullanımının çok arttığına dikkat çekiyor. ‘Sadece Avrupa’ya değil, bütün insanlığa ufuk açan 1789 Fransız Devrimi, 1945’lere varan 150 yıllık sürede beş kez restorasyon bunalımı yaşadı. Yani beş nesil boyunca hiç ara verilmedi’ diyen Koloğlu, devrim girişimlerinin “hain” damgalamasını teşvik ettiğini vurguluyor.
Kolooğlu çalışmasında, Sultan Abdülhamit’in muhaliflerini “hain” olarak suçlamadığını, onları tamamen dışlamadığını, karşıtlarını parayla satın almayı tercih ettiğini belirtiyor.

Yeniden alevlenen hilafet tartışmalarını da yerli yerine oturtan Koloğlu, Arapların da hilafet makamından vazgeçtiğini belirtiyor ve sömürgecilerle işbirliği yapan Arapların, kendi aralarında halife adayları çıkardığını vurguluyor.

Koloğlu’nun çalışmasında 150’likler tartışması ve listesiyle birlikte, edebiyat dünyasındaki “hain” tartışmaları da dikkat çekiyor.
Kitapta, askeri darbeler döneminde “hain” damgası yiyenler, 12 Eylül rejiminin “hain”leri, Türk basınındaki “hain” suçlamaları, bu kelimenin kullanıldığı manşetlerin ve başlıkların çokluğu örneklerle verilmektedir. Ergenekon ve Balyoz davalarıyla itibarsızlaştırılan ordunun durumu, ‘Allah ile aldatanlar’ın sahtekârlıkları, akil adamların hali, “haşhaşiler” suçlamalarına muhatap olanların, “kumpasçı, paralelci” olarak yaftalananların görünümü de kitapta işlenen konular arasında.

Usta yazar Orhan Koloğlu’nun yeni kitabı Hain’name, tarihten günümüze hain tartışmalarını, kimin, kime, ne zaman, niçin, nerede hain dediğini merak edenler için önemli bir çalışma…

ORHAN KOLOĞLU, HAİN’NÂME, TARİHÇİ KİTABEVİ, 248 SAYFA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz