Orman ve Su İşleri Bakanlığı 45 günde ülke genelinde 15 adet tabiat parkı ilan etti

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 45 günde ülke genelinde 15 adet tabiat parkı ilan etti
Share

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 25 Nisan – 9 Haziran tarihlerini kapsayan 45 günde ülke genelinde 15 adet tabiat parkı ilan etti. İlan edilen bu parklarla birlikte tabiat parkı sayısı 241’e yükseldi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 45 günde ülke genelinde 15 adet tabiat parkı ilan ettiBir kısmı Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun iştirak ettiği açılış ve temel atma merasimlerinde vatandaşlara sürpriz yaparak ilan edilen tabiat parklarıyla söz konusu alanlara koruma statüsü de kazandırılmış oldu

45 günlük süreci kapsayan tabiat parkı ilanının ilki 25 Nisan 2018 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından Ankara Kahramankazan’da ilan edilen Durasan Şah Tabiat Parkı oldu. Kahramankazan’ın ardından Burdur, Hatay, Sinop, Uşak illerinin de aralarında bulunduğu toplam 13 farklı il de 15 adet tabiat parkı ilan edildi. Tabiat parkı ilan edilen alanların toplam büyüklüğü 34.866 dekarı aşıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, tabii güzellikleri ve peyzaj değeri açısından oldukça değerli olan bu alanları tabiat parkı ilan ederek hem vatandaşlara hoşça vakit geçirebilecekleri alanlar tesisi ettiklerini, hem de tabii değerlerimize sahip çıktıklarını kaydetti.

Ankara Kahramankazan Durasan Şah, Erzincan Keklikkayası, Artvin Cehennem Deresi Kanyonu, Burdur Karanlıkdere Kanyonu, Adana Obruk Şelalesi, Hatay Şahin Tepesi, Uşak Göğem Zafer, Edirne Enez Vakıf, Konya Seydişehir Kuğulu, Sinop Ayancık Akgöl, Afyonkarahisar Erkmen, Sivas Gölova Canköy, Sivas Koyulhisar Oymalık, Bolvadin Yedikapı Tabiat Parkı ve Gaziantep Milli Mücadele Tabiat Parkı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*