Örtülüden Davutoğlu’nun haberi yok muydu?

Ahmet Hakan'a Enternasyonal destek,chpli-umut-orandan-7-haziran-degerlendirmeleri,CHP'li Oran, talimatı siz mi verdiniz?,ortuluden-davutoglunun-haberi-yok-muydu-Ethem Sancak hakkında örgüt kurduğu gerekçesiyle suç duyurusu-Umut Oran Hastalıklı Senaryolara Sert Çıktı,Umut Oran, hükümete Urfa'dan yüklendi:,Dünya Yolsuzluk Liginde Basamakları Zıplayarak Çıkan 'Yeni Türkiye'-erdogan-davutoglunun-yetkisini-gasp-etmis-olmayacak-mi,Umut Oran'dan hükümete ve Gökçek'e veryansın:,Türkiye, ABD'nin IŞİD koalisyon gücünde yer alacak mı?,AKTrollerin Twittergate skandalı TBMM'de,Erdoğan'ın çift kimlikli atamaları TBMM'de,Umut Oran: Temiz siyaset için 'Hayati' istifa,Arınç'tan muhalif basına sansüre "akreditasyon" kılıfı,ÖSO militanına TC Kimliğini kim verdi?.CHP’den Cemil Çiçek’e “yeşil bina” sorusu,CHP’den İçişleri’ne “polis nasıl sabrediyor, anlamıyorum” sorusu,Umut Oran, Cemil Çiçek ile görüştükten sonra milletvekilini cezaevinden kurtaracak tek maddelik yasa teklifi verdi,CHP’den Başbakan’a: Neden istifa etmiyorsunuz?,Sabah-atv satış koordinatörünüz Binali Yıldırım mıdır?, Doğalgaza yılbaşında sessiz sedasız zam mı yapıldı?,Emine Erdoğan’a hediye edilen kitap TBMM kürsüsünde,CHP’den Başbakan’a Twitter sorusu:,Reyhanlı’daki gizli Rabıta Hastaneleri Meclis gündeminde,Marmaray Seferlerini durduracak mısınız?,İçişleri’nden şaşırtan Esenyurt yanıtı:Bir vali gazeteciyi haberi için tehdit edebilir mi?,CHP’den Başbakan’a “pısmayan gençlik” sorusu:,AKM’yi polis işgalinden kurtaracak mısınız?,Bu habere özel güvenlikçiler çok üzülecek,CHP’den Bakan’a hızlı tren ve trafik güvenliği soruları:,CHP’den Başbakan Erdoğan’a Mısır-twitter-İsrail sorusu:,CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, dün Hacıbektaş'ta Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a saldırı ve sonrasında kendilerinin olayın ,Silivri'de bir kişinin dahi burnu kanarsa sorumlusu Erdoğan'dır,Arınç, "Kırmızılı kadın" sorusunu yanıtladı,MSB, 110 askeri pilot istifasını doğruladı,Umut Oran’a İçişleri’nden 5 satırlık Kabataş yanıtı:,CHP'den hükümete BEYDER ve esnaf soruları,CHP'LI ORAN'A GÖRE OLAYLARIN SORUMLUSU BAŞBAKAN

İle paylaş:


 

ortuluden-davutoglunun-haberi-yok-muydu-Ethem Sancak hakkında örgüt kurduğu gerekçesiyle suç duyurusu-Umut Oran Hastalıklı Senaryolara Sert Çıktı,Umut Oran, hükümete Urfa'dan yüklendi:,Dünya Yolsuzluk Liginde Basamakları Zıplayarak Çıkan 'Yeni Türkiye'-erdogan-davutoglunun-yetkisini-gasp-etmis-olmayacak-mi,Umut Oran'dan hükümete ve Gökçek'e veryansın:,Türkiye, ABD'nin IŞİD koalisyon gücünde yer alacak mı?,AKTrollerin Twittergate skandalı TBMM'de,Erdoğan'ın çift kimlikli atamaları TBMM'de,Umut Oran: Temiz siyaset için 'Hayati' istifa,Arınç'tan muhalif basına sansüre "akreditasyon" kılıfı,ÖSO militanına TC Kimliğini kim verdi?.CHP’den Cemil Çiçek’e “yeşil bina” sorusu,CHP’den İçişleri’ne “polis nasıl sabrediyor, anlamıyorum” sorusu,Umut Oran, Cemil Çiçek ile görüştükten sonra milletvekilini cezaevinden kurtaracak tek maddelik yasa teklifi verdi,CHP’den Başbakan’a: Neden istifa etmiyorsunuz?,Sabah-atv satış koordinatörünüz Binali Yıldırım mıdır?, Doğalgaza yılbaşında sessiz sedasız zam mı yapıldı?,Emine Erdoğan’a hediye edilen kitap TBMM kürsüsünde,CHP’den Başbakan’a Twitter sorusu:,Reyhanlı’daki gizli Rabıta Hastaneleri Meclis gündeminde,Marmaray Seferlerini durduracak mısınız?,İçişleri’nden şaşırtan Esenyurt yanıtı:Bir vali gazeteciyi haberi için tehdit edebilir mi?,CHP’den Başbakan’a “pısmayan gençlik” sorusu:,AKM’yi polis işgalinden kurtaracak mısınız?,Bu habere özel güvenlikçiler çok üzülecek,CHP’den Bakan’a hızlı tren ve trafik güvenliği soruları:,CHP’den Başbakan Erdoğan’a Mısır-twitter-İsrail sorusu:,CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, dün Hacıbektaş'ta Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a saldırı ve sonrasında kendilerinin olayın ,Silivri'de bir kişinin dahi burnu kanarsa sorumlusu Erdoğan'dır,Arınç, "Kırmızılı kadın" sorusunu yanıtladı,MSB, 110 askeri pilot istifasını doğruladı,Umut Oran’a İçişleri’nden 5 satırlık Kabataş yanıtı:,CHP'den hükümete BEYDER ve esnaf soruları,CHP'LI ORAN'A GÖRE OLAYLARIN SORUMLUSU BAŞBAKAN

 

Cumhurbaşkanına ‘Örtülü’den Davutoğlu’nun haberi yok muydu?

 

 Umut Oran: İstihbarat Başbakan’a bağlı değil mi, neden paralel yapılanmaya gidiliyor? Cumhurbaşkanı da özel istihbarat birimi mi kuruyor?

 

TBMM Genel Kurulu dün başlayan birleşimini bu öğlen sona erdirirken, sabah saatlerinde ‘bağımsız’ İçişleri Bakanı’nın getirdiği önergeyle Cumhurbaşkanı’na örtülü ödenek kullanma yetkisi verilmesi anayasal tartışma başlattı. CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, “Cumhurbaşkanına neden örtülü ödenek veriliyor, bu anayasaya aykırı değil mi? Bağımsız olması gereken İçişleri Bakanı size sormadan mı bu önergeyi verdi? Devlet istihbaratı size bağlı değil mi neden paralel yapılanmaya gidiyorsunuz? Cumhurbaşkanı 7 Haziran seçimleri için mi özel istihbarat birimi kuruyor?” diye sordu.

 

‘BAĞIMSIZ’ BAKAN ÖNERGE VERDİ

 

TBMM’nin dün başlayan görüşmelerinde bu sabah yaşanan gelişme Umut Oran tarafından jet hızıyla TBMM gündemine taşındı. Umut Oran, Başbakan Davutoğlu’na konuyla ilgili soru önergesi yöneltti. Oran önergesinde, “Bu sabaha kadar süren TBMM Genel Kurul görüşmelerinde ‘bağımsız’ İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ün verdiği bir önergeyle, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrolü Kanunu’nun “örtülü ödenek” maddesinde değişiklik yapılarak Cumhurbaşkanına da örtülü ödenek olanağı getirildi” dedi. Önergenin gerekçesinde “Kapalı istihbarat ve kapalı savunma hizmetleri, devletin milli güvenliği ve yüksek menfaatleri ile devlet itibarının gerekleri, siyasi, sosyal ve kültürel amaçlar ile olağanüstü hizmetlerle ilgili devlet icapları için kullanılmak üzere Cumhurbaşkanlığı bütçesine de örtülü ödenek konulması” ifadesine yer verildiğini anımsatan Umut Oran, Davutoğlu’nu şu soruları yöneltti:

 

DAVUTOĞLU’NA SORMADAN MI ÖNERGE VERİLDİ?

 

– Bu önerge verilmeden önce Bakanlar Kurulu’nda görüşüldü mü? Seçim iş ve işlemleri için 3 aylığına atanan ‘bağımsız’ olması gereken bir isimin İçişleri Bakanı sıfatıyla size sormadan önerge vermesi mümkün mü, bu önergeden haberiniz var mıydı? BU ÖNERGENİN SİZE SORULMADAN DOĞRUDAN 12. CUMHURBAŞKANI’NIN TALİMATI İLE VERİLDİĞİ İDDİASI DOĞRU MUDUR?

 

PARALEL İSTİHBARAT MI?

 

– MİT size bağlı çalışırken, İçişleri Bakanı’nın paralel bir istihbarat yapılanması için önerge vermesi sizin görev alanınıza müdahale değil midir?

 

SARAY’A NE KADAR ÖRTÜLÜ AKTARILACAK?

 

– 2015 mali yılı bütçesini hazırlarken, böyle bir örtülü ödenek artışını öngörmüş müydünüz, hangi kalemden buraya aktarma yapacaksınız? CUMHURBAŞKANLIĞINA BU YIL İÇİN KAÇ MİLYAR TL ÖRTÜLÜ ÖDENEK AKTARACAKSINIZ?

– Bu önerge ve getirilen uygulama Anayasa’nın 104, 105 ve 163’ncü maddelerine aykırı değil midir? Cumhurbaşkanı’nın açık/kapalı istihbarat yürütmek, savunma hizmeti gibi görevleri var mıdır, İçişleri Bakanınız neden böyle bir önerge verdi?

 

BÜTÇESİ ZATEN YÜZDE 99 ARTMIŞTI!

 

– Önceki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 2014 yılı için 199 milyon 500 TL’lik bütçeyi yeterli görmüş, 12. Cumhurbaşkanı ise bütçesini yüzde 99’luk artışla 397 milyon TL’ye çıkartmışken neden bir örtülü ödenek istenmektedir?

– 92 yıldır gereksinim duyulmayan bu uygulamaya hükümetiniz neden gerek duydu? Hükümetlerde Başbakanların namusuna bırakılmış olan örtülü ödeneği siz maliye bakanı ve ilgi personel aracılığıyla üç imzayla harcarken, Cumhurbaşkanlığında örtülü ödeneğin denetimi nasıl sağlanacak? Bu uygulama Kamu Mali yönetimi ve Kontrol Kanunu’nun Örtülü ödenekle ilgili 24. Maddesine de aykırı değil mi?

 

SARAY İSTİHBARAT BİRİMİMİ KURULUYOR

 

– Cumhurbaşkanı Saray’da kendisine özel istihbarat birimi mi kurdu, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı personeli aracılığıyla zaten kendisine istihbarat desteği verilmiyor mu? Cumhurbaşkanı MİT içerisinde kendi özel istihbarat birimini mi kuruyor, bu para oraya mı harcanacak?

 

7 HAZİRAN SEÇİMLERİ İÇİN Mİ?

 

– Cumhurbaşkanına örtülü ödenek uygulaması yaklaşan 7 Haziran seçimlerine yönelik olarak mı getirildi, sabaha karşı görüşmelerde sürpriz biçimde hiç tartışılmadan bu önergenin getirilmesinin gerekçesi nedir?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*