Osmanlı tarihçisi Rifa‘at Abou-al-Haj İstanbul Şehir Üniversitesi’nin konuğu oldu.

Osmanlı tarihçisi Rifa‘at Abou-al-Haj İstanbul Şehir Üniversitesi’nin konuğu oldu.

İle paylaş:


Osmanlı çalışmalarında “bir tarih klasiği” olarak kabul edilen Modern Devletin Doğası kitabının yazarı ünlü tarihçi Rifa‘at Abou-al-Haj, İstanbul Şehir Üniversitesi’nin konuğu oldu. “Osmanlı Tarih Yazıcılığı, Samimi bir Yolculuk” başlıklı bir konuşma yapan Rifa‘at Abou-al-Haj, Osmanlı tarihine dair mevcut bakış açısını eleştirmesinden dolayı geçmişte yaşadıklarını anlattı.

 

İstanbul Şehir Üniversitesi’nin, alanlarında fark yaratan akademisyen ve entelektüelleri, ilgilileri ile buluşturduğu ‘ŞEHİR Konuşmaları/ŞEHİR Talks’ programının 8.’sine Osmanlı tarihçiliğinin en önemli simalarından Rifa‘at Abou el-Haj konuk oldu. Özellikle 17. yüzyıldan itibaren Osmanlı siyasi yapısında görülen farklılaşmayı, “yaşayan bir tarih” olarak diğer çağdaş devletlerde de görülen ‘değişim’ler olarak niteleyen, Osmanlı tarih yazımının önemli simalarından biri olan Rifa‘at Abou-al-Haj, “Osmanlı Tarih Yazıcılığı, Samimi bir Yolculuk” başlıklı bir konuşma yaptı.  Konferans Prof. Abou-El-Haj’ın Türkiye’nin değişik üniversitelerinde görev yapan öğrencilerini ve pek çok tarihçiyi biraraya getirdi.

 

“Kendimi evimde hissediyorum” diyerek konuşmasına başlayan ve Osmanlı tarihine mevcut bakış açısını eleştirmesinden dolayı geçmişte yaşadıklarından örnekler veren Prof. Abou-El-Haj, Osmanlı’yı iyi anlamak için toplumun dinine, diline ve kültürüne de hakim olmak gerektiğini belirtti. Prof. Abou-El-Haj, “Avrupa’da ve Amerika’da bilgiyi üreten Batılı tarihçilerin çalışmalarına rehberlik eden varsayımları kabullenmeye hazır değildim. Osmanlı’nın sadece belli bir dönemini araştırmam, anlamam ve uzmanlaşmam 30 yılımı aldı” dedi.

 

Osmanlı’nın yaşadığı süreci tarihin diğer devletleri ile paralel süreçler olarak görme ve üzerinde çalıştığı konunun sosyal, ekonomik, siyasî neden ve sonuçlarını birlikte ele alma gayreti ile Osmanlı tarih literatürüne önemli bir katkı sağlayan Prof. Abou-El-Haj’ın, Modern Devletin Doğası” ve 1703 İsyanı ve Osmanlı Politik Yapısı adında iki önemli kitabi ve saygın mecralarda yayınlanmış edite ettiği kitabı ve pekçok makalesi bulunuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*