DOLAR 17,9567
EURO 18,4139
ALTIN 1036,286
BIST 2864,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

OSMANLI TÜRKÇESİ KURSU SERTİFİKA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ

15.06.2014
A+
A-

OSMANLI TÜRKÇESİ KURSU SERTİFİKA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ

 

  UTESAV, MÜSİAD Basım-Yayın ve Medya Sektör Kurulu ve Hayrat Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği Osmanlı Türkçesi Kursu Sertifika Töreni gerçekleşti. 14 Haziran 2014 Cumartesi saat 14.30 gerçekleşen program, Osmanlı Arşiv Daire Başkanlığı Konferans Salonu’nda yapıldı.

Programın açılışı, sözlerin en değerlisi olan Kur’an tilaveti, 2008 yılında Güzel Kur’an Okuma Müsabakası’nda birinci olan Hafız Bünyamin Topçuoğlu tarafından yapıldı. Kur’an tilaveti ardından selamlama konuşmalarını yapmak üzere Hayrat Vakfı Başkan Yardımcısı Ahmet Semiz kürsüye çıktı. Semiz konuşmalarına programı takdim edenlere teşekkür ile başladı. Ardından kıssa ile konuya giriş yapan Semiz “Bir gün efendimize gelen bir sahabe siz mi daha efdalsiniz yoksa Kur’an’ı Kerim mi? Diye sorusuna, peygamberimiz Kur’an’ın bir harfi bile benden üstündür” demesi örneğini verdi. Semiz, örneğinin ardından “İşte o harfleri Kur’an’ı kerimi öğrenenler işte o harfler bize şahitlik edeceklerdir” dedi. Daha sonra Hayrat Vakfı olarak 400 merkezde 4000 öğretmen ile 150 bin kişiye Osmanlı Türkçesi öğrettiklerini dile getiren Semiz, “25 MÜSİAD kahramanı da bu kervanımıza katıldı, işte tüm bunlar yıkılan medeniyetimizin kalelerini yeniden inşa etme şansı veriyor” diyerek konuşmalarını bitirdi. Konuşmalarını tamamlayan Semiz yerini selamlama konuşmalarını yapmak üzere MÜSİAD Basın-Yayın Medya Sektörü Kurulu Başkanı Mehmet Yıldız’a bıraktı.

Yıldız konuşmalarına salonu selamlayarak başladı.  Konuşmalarında Osmanlı Türkçesi’nin önemine çokça dikkat çeken Yıldız “Osmanlı Türkçesi insana dünyanın kapılarını açabilir” dedi. 600 yıllık geçmişi öğrenmek için bu dili öğrenmeye mecbur olduğumuzu vurgulayan Yıldız, Cemil Meriç’in “nesiller arasındaki köprüler uçurulmuş ve kültürden mahrum bir nesil türetilmiştir” örneğini vererek işte bizler bu kültürden mahrum olmamak için bu kursu düzenledik” dedi. Mehmet Yıldız’ın ardından konuşmalarını yapmak üzere UTESAV Mütevelli Heyeti Başkanı İsrafil Kuralay sahneye çıktı.

Konuşmalarına bulundukları ortamın önemine dikkate çekerek başlayan Kuralay, “ bu arşiv sadece geçmişe tutulan bir ayna değil aynı zamanda geleceğimizi aydınlatan bir projoktördür” dedi. Eksikliğini hissettiğimiz en büyük acılardan birinin bu geçmişle bağlantımız olan kitabeleri okuyamamak olduğunu belirten Kuralay “bin yıllık dönem bu alfabe ile kayıt altına alıntı. Yakın dönemde olan olayları anlamak için bu harfleri öğrenmemiz Selçuklu ve Osmanlıyı daha yakından tanımamız gerekmektedir” dedi. Bu kurs programının ardından hemen yazma kursuna da başladıklarını belirten Kuralay, yazar Ümit Şimşek’in tavsiyesi üzerine bu kursun bedelinin 10 kişiyi Osmanlıca öğrenmeye teşvik olduğunu vurgulayarak konuşmalarına son verdi.

Programın son selamlama konuşmalarını yapmak üzere Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Budak sahneye çıktı. Budak, konuşmalarında arşivin önemini vurgulayarak “bir devletin milli arşivi olmak zorundadır. Hatta kurumların bile arşivleri olmalıdır. Çünkü arşivler bir kurumun, devletin hafızası hükmündedir” dedi. Cumhuriyet tarihinde bu arşivlere verilen önemden bahseden Budak, “bu dönem içerinde iki isim öne çıkar bunlardan ilki Turgut Özal ikinci isim ise Recep Tayyip Erdoğan’dır” dedi. Budak konuşmalarına bu kursu düzenleyenlere ve iştirak edenleri tebrik ederek son verdi.

Yapılan selamlama konuşmalarının ardından Osmanlı Arşivi Daire Başkanı Önder Bayır bir sunum gerçekleştirdi. Geçmişten günümüze Osmanlı arşivlerinin gelişimini anlatan sunumun ardından “Osmanlı Türkçesi Kursu” sertifika törenine geçildi.

Kursu tamamlamış olan 25 MÜSİAD üyesi sertifikalarını aldıktan sonra kurs hocası Av. Cengiz Tekin ve programda emeği geçenlere ödül takdimi yapıldı. Çekilen toplu fotoğrafın ardından Osmanlı Arşivi Müzesi gezisiyle program son buldu.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.