Otel yapılacak arsa yer değiştirdi

Otel yapılacak arsa yer değiştirdi

İle paylaş:


Otel yapılacak arsa yer değiştirdi

Otel yapılacak arsa yer değiştirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile Rize’de yapımına başlanılan beş yıldızlı otel inşaatı da Ankara-Rize hattında, krize yol açtı.

Beş yıldızlı oteli inşa etmesi için ikna edilen uluslararası oteller zinciri, ilk etapta otel için tahsis edilen arsayı satın almak istemedi. Bunun üzerine 49 yıllığına kira teklifi yapıldı. Bu kez de, şirket kira bedelini çok buldu

Bulunan formül ile, önce arsa Rize Belediyesi sınırları dışına çıkarıldı. Sonra da, rayiç oranları düşük olan bir ilçe belediyesine bağlandı. Ardından da, kira bedeli düşürüldü. Ardından da, kamu kurumlarının temsilcileri ve Rize’nin sivil toplum örgütleri, beş yıldızlı otellerin işletmecilerini, Rize’de otel yapımı için ikna etme çalışmalarına başladı. Bazı otel işletmecileri bunun verimli olmayacağını öne sürerek, otel yapma tekliflerine sıcak bakmadı. Görüşmeler sonucunda bir beş yıldızlı otel zincirinin işletmecisi, Rize’de otel yapma konusunda ikna edildi.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal; iddialara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Rize’de beş yıldızlı otel yapımına kalkışan uluslararası otel zinciri arsa fiyatını pahalı bulup da Belediyeyi ikna edemeyince söz konusu arsa rayiç bedelleri düşük başka bir ilçeye kaydırıldı. Tanal; bu iddialara ilişkin olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’ye verdiği yazılı soru önergesi ile şu soruları yöneltti;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

                                                                              ANKARA

 

Aşağıdaki sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris GÜLLÜCE tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasa’nın 98 ve T.B.M.M içtüzüğünün 96.maddeleri gereğince saygıyla talep ederim.            25.12.2014

Av. Mahmut TANAL

İstanbul Milletvekili

 

 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Rize’de yapımına başlanan beş yıldızlı oteli inşa etmesi için ikna edilen uluslararası oteller zincirinin, ilk etapta otel için tahsis edilen arsayı satın almak istemediği iddiası doğru mudur?
 • Bunun üzerine 49 yıllığına kira teklifi yapıldığı iddiası doğru mudur?
 • Şirketin bu teklif üzerine kira bedelini yüksek bulduğu iddiası doğru mudur? Kira bedeli ne kadardır?
 • Bunun üzerine bahse konu arsa Rize Belediyesi sınırları dışarısına çıkarılmış mıdır? Şayet çıkarıldı ise bunun hukuki gerekçesi nedir?
 • Rize Belediyesi sınırları dışına çıkartılan arsa, rayiç oranları düşük olan başka bir ilçe belediyesine bağlanmış mıdır? Şayet bağlandı ise bunun hukuki gerekçesi nedir? Hangi ilçe belediyesine bağlanmıştır?
 • Bunun üzerine kira bedeli iyice düşürülmüş müdür? Kira bedeli bu şekilde ne kadar olmuştur?
 • Rize’de beş yıldızlı otel çalışmalarının, Recep Tayyip Erdoğan’ın Rize’ye yaptığı bir ziyarette memleketinde beş yıldızlı otel bulunmamasından duyduğu rahatsızlığı dile getirmesi üzerine başlatıldığı iddiası doğru mudur?
 • Rize’de beş yıldızlı otel yapılması için ilk olarak şehir merkezine yakın bir noktada bulunan 9 bin metrekarelik okul arsasının tahsis edildiği iddiası doğru mudur? Şayet doğru ise bunun hukuki gerekçesi nedir?
 • Rize’de inşa edilecek beş yıldızlı otelin fizibilite çalışmaları başlamış mıdır?
 • Kiranın hukuku dolanmak suretiyle düşürülmesi sonucunda Devlet’in 6.5 milyon lira zarara uğratılmış mıdır? Bu sebeple sorumlular hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır veya yapılması düşünülmekte midir? Şayet yapılmadı ise bunun hukuki gerekçesi nedir?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*