Patriot bataryalarını oraya süs için mi koydunuz?

Patriot bataryalarını oraya süs için mi koydunuz?

İle paylaş:


Patriot bataryalarını oraya süs için mi koydunuz?

 

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde dün gece yarısı boş alanda meydana gelen patlamanın sebebinin Suriye tarafından atılan uzun menzilli füze olduğu ortaya çıkarken Türkiye’de konuşlu Patriot bataryalarının bunu tespit edememesi Türkiye’nin gündemine oturdu.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Umut Oran konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı. Umut oran verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim. 26 Mart 2015

 

Umut Oran

İstanbul Milletvekili

 

 

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde, Suriye sınırına yakın boş alanda önceki gece meydana gelen şiddetli patlamanın nedeninin, Suriye’den atılan uzun menzilli füze olduğu ortaya çıktı. Bu bağlamda;

 

  1. Türkiye’de konuşlu Patriotlar neden devreye girmedi, Reyhanlı’yı savunmasız bıraktı? Bu durum Türkiye’nin güvenliğinde, radar kapsama alanları bakımından büyük bir açık olduğunu mu göstermektedir?

 

  1. Adana, Kahramanmaraş ve Gaziantep’te konuşlu Patriot füzesavarları sadece Türkiye’deki ABD üs ve radarlarını mı korumaktadır? Üç ilimizdeki Patriot sisteminin kapsama alanları kaç kilometrekarelik alanı kapsamaktadır, hangi ileri korumaktadır? Bu üç füzesavar Patriot sisteminin korumasız bıraktığı sınır illerimiz hangileridir?

 

  1. Suriye’nin, Akdeniz’e kıyısı bulunan Lübnan sınırına yakın Tartus kentinden fırlatılan ve Reylanlı’ya düşen bu füze için herhangi bir hava üssünde hareketlilik yaşandı mı, bu füze için hangi karşı önlemler anlık olarak alınıp devreye konuldu? Bu füze gelirken Türkiye herhangi bir şey yapabildi mi, angajman kuralları uygulandı mı?

 

  1. Yaşanan son saldırı karşısında Hatay’da da Patriot sistemini kurulması gerekmiyor mu?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*