DOLAR 7,0514
EURO 8,3908
ALTIN 461,977
BIST 1091,8
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Az Bulutlu

Pekin: “Bir kişinin burnu kanasın hesap sorulacaktır”

27.09.2019
A+
A-

Dün İstanbul’da meydana gelen deprem Adalarımız da bir gerçeğin acilen çözülmesi gereğinin göz önüne çıkmasına neden oldu.

İmar Planları…

Bilindiği üzere Adalar ilçemizde bir  imar planı yok. Yapılanlarda belediye başkanlarının cebini düşünmesi nedeniyle iptal edildi. Bu durum karşısında planları iyi niyetli olarak bekleyen tüm adalılar “bu imar planları ne zaman yapılacak, ne zaman yerimizi yapacağız, ölmeden bu planı görecek miyiz?” diye hayıflanırken belediyenin üstüne düşen görevleri kasıtlı olarak yerine getirmemesi Adalıların tepkisine neden oluyor.

İmar Planlarının olmayışı 20 milyona yaklaşan nüfuslu ve hızla çarpık kentleşmenin dünya ölçeğinde en çarpıcı örneklerinden biri haline gelmekte olan İstanbul’un yanı başında, özgün kentsel dokusu, kültürel ve tarihi değerleri, arkeolojik ve doğal özellikleri nedeniyle sit statüsünde olan Adalar’ın bugünü ve geleceğini çok yakından etkiliyor…

Adalar’da içeriden, dışarıdan belediyeyi yöneten bazı imar çetelerinin, çekirge sürüsü gibi yıkıp geçtiği, adanın dokusunu, tarihi kültürel değerlerini, çevreyi hiçe saydığı bu imar rantçıları, kahve köşelerinde mimar sıfatı altındaki bir grup ve üyeleri, belediye içinde “planlar çıkmasa da vatandaşı söğütlesek” diyen art niyetli memurlar Adalarımıza zarar vermekte… Bu konuda örnekler sürüyle… “Adalarımızda gelecek nesillere ne bırakıyoruz” diye baktığımızda sadece şunu görüyoruz: Talan ve çarpık yapılaşma…

Bakınız: 17. Madde ne diyor?

‘Sit alanlarına ilişkin tüm ölçeklerde yapılmış; konuna bölge kurullarının uygun görüşü alınarak yürürlüğe giren planların yargı kararlan ile uygulamasının durdurulması veya iptal edilmesi halinde ilgili koruma bölge kurulunca geçiş dönemi yapılanma şartlan yeniden belirlenir. Konuna bölge kurulunda görüşülen ve uygun görülen plânları onaylanmak üzere ilgili idarelere gönderilir’

Peki Adalıların haklarını korumak, mağduriyetlerini gidermek için çaba sarf etmesi gerekirken Adalar Belediyesi ne yapıyor?

Belediye başkanı kurulun bu konudaki toplantısına katılmayıp kurulun bu konuyu rafa kaldırmasına sebep oluyor. Birde utanmadan belediye içindeki ve dışındaki imar çeteleriyle bu kararı sevinerek kutluyorlar.

Konuyla ilgili telefonla görüşlerine başvurduğumuz DSP İlçe Başkanı Murat Pekin ise Adalar Belediyesini sert bir şekilde eleştirdi.

Pekin şunları söyledi:

“Bir ilçenin imar planı o ilçenin kanunudur. Plansız ilçe kanunsuz ülke gibidir. Kanunsuz ülkede devletin yerini mafya çeteleri üstlenir. Adalar’da da plan olmaması belediyenin yerini imar çetesinin almasına sebep olmuştur.

Bakın İstanbul’da deprem oldu. İnsanlar bırakın anayasal hakları olan arsalarına ev yapmayı, adada hasarlı mevcut binalarını dahi nasıl yıkıp yeniden yapacağını bilememekte ve en ufak bir inşai faaliyet için Adalar’da faaliyet gösteren bir imar çetesinin kucağına düşmek zorundadırlar.

Sit kanununun 17. Maddesine göre mahkeme kararıyla iptal edilmiş imar planlarının yerine geçmek üzere kurulun acilen yapılaşma şartlarını belirlemesi gerekirken, bu çetenin baskısıyla daha geçen hafta belediye başkanı kurulun bu konudaki toplantısına katılmamış ve Kurul bu konuyu rafa kaldırmıştır.

Bu çetenin başı herkesin malumu her kaçak yapının altında imzası olan o mikrop ve belediyede ki uzantısı olan işbirlikçileridir. Dertleri hiçbir imar kuralı olmayan Adalar ilçesinde kendi şaklabanlıklarıyla insanları tabiri caizse “kucağa oturtmak” tır.

Ben size net olarak söyleyeyim, olacak bir depremde bu çetenin yüzünden bir kişinin burnu kanasın, bunların tamamından başta o mikrop olmak üzere ağır şekilde hesap sorulacaktır.

Bu arada ben hala belediye başkanının bu konudaki vurdumduymazlığını bilgisizliğine veriyorum. Ancak aynı şekilde devam ederse kendisinin de bu çetenin mensubu olduğuna kanaat getireceğiz…

Bana gelen bilgiler malum mikrobun, paraşütle meclise soktuğu meclis üyesinin başkanı bu konuda yanlış yönlendirdiği şeklinde.

Bu arada belediye başkanı şunu bilmeli ki, bu işi sonuçlandırmamasının diğer bir deyişle planlamayı savsaklamanın cezası kanunda belli. Kanun bu planları yapacaksın diye emredici hüküm koymuş eğer bu çetenin lafıyla hareket edersen sonuçlarına katlanırsın” dedi.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR
 1. Zafer antal dedi ki:

  Vallahi doğru demiş. İmar çeteleşmesi var belediyede. Ben adada emlakçıyım daha anlatılmayan çok şey var görüyoruz yaşıyoruz dünyanın en güzel yerinde yaşıyoruz ama ne yazıkki belli başlı imar çeteleri cirit atıyor güzelim adalarda.

 2. Adnan garip dedi ki:

  Adaların bu zavallı kaderi ne zaman değişecek çok merak ediyorum 1981 den beri plansız bir sit alanı vatandaş ne yapacağını bilmiyor müktesep hakları gasp edilmiş sorumluların umurunda değil flu ortamlar herhalde birilerinin ekmeğine yağ sürüyor ilçemizin kangren olan bu yarasına hangi babayiğit merhem olacak ben görebilecekmiyim bilmiyorum

 3. andrea dorya dedi ki:

  Sayın Pekin büyük bir yüreklilikle adalardaki durumu özetlemiş.

 4. Selçuk dedi ki:

  Sayın pekin, “Bu çetenin başı herkesin malumu her kaçak yapının altında imzası olan o mikrop” mikrop dediğiniz Adalar İlçesinde her kanunsuz işin altından çıkan Adalar’da dikili bir ağacı olmayan ama bütün geliri Adalar’dan olan Adaların ünlü mimarı!!! değil mi?

 5. mikrop dedi ki:

  ”Mikrop”un adalara girişi engellenmeli yoksa ada karantinaya alınacak.

 6. paraşüt dedi ki:

  Haber içeriğinde adı geçen mikrop mimar ve onun paraşütle meclise gönderdiği meclis üyesi belediye içinde her işlerini hallediyorlar.Meclis üyesi 7/24 iş takibi yapıyor.Ruhsat,vergi,evrak takibi tüm işler onda.Heybeliada Ruhban okulu ile de çok ilgileniyor.Gerçi heybelili diğer meclis üyesi bu ruhban okulu işi ile ilgilenmesinden çok rahatsız çünkü kendisinin ruhban okulu ile olan duygusal bağının daha güçlü olmasını istiyor.Belediye de nerden ne koparırız hesabını herkes yapıyor ne de olsa bal tutan parmağını yalar.Ha bu arada bu meclis üyesi tekzip yayınlıyordu,başkanlığa 2 gün vekalet ettiği zaman belediye aracı ile adliyenin etrafında tur atıyordu ne oldu bir gelişme var mı? Yakında çevre şehircilik ve kuruldan bunların film fırıldakları ile ilgili yazılar gelmeye başlar.Başkan da faytonlara kafayı takmış.Herhalde fayton ile ilgili kötü anıları var.