POLİKLİNİĞE SAHİP ÇIKAN SAPANBAĞLARI SAKİNLERİNİN SESİ MECLİS’E TAŞINDI

POLİKLİNİĞE SAHİP ÇIKAN SAPANBAĞLARI SAKİNLERİNİN SESİ MECLİS'E TAŞINDI

POLİKLİNİĞE SAHİP ÇIKAN SAPANBAĞLARI SAKİNLERİNİN SESİ MECLİS’E TAŞINDI

 

CHP’Lİ ÖĞÜT SAPANBAĞLARI SEMT POLİKLİNİĞİNİN KAPATILMA GEREKÇESİNİ SORDU

 

İstanbul Pendik’te 11 branşta 6 mahalleye hizmet veren Sapanbağları Semt Polikliniğinin kapatılarak yerine Toplum Ruh Sağlığı Merkezi açılması Meclis’e taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, bölge halkının tepkisine neden olan konuyu Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na sordu.

 

Kapatılan polikliniğin Sapanbağları Yeni Mahalle, Yeşilbağlar Mahallesi, Yunus Mahallesi, Yalı Mahallesi ve Topselvi Mahallesi olmak üzere toplam 6 mahalle halkına hizmet verdiğini, lağvedilen polikliniğin kamu, kurum ve kuruluşlarından hiçbir yardım ve destek almadan vatandaşların katkıları ile yapıldığını ve tesisteki tüm iç donanımla, röntgen cihazı, biyo kimya laboratuarı ve renkli dopler cihazının bile halk desteği ile alındığını ifade eden Öğüt, günde 400 ila 500 hastaya hizmet veren merkezin kapatılma gerekçesini sordu.

 

Polikliniğin bölge halkının ve yöneticilerinin fikri alınmadan Ruh Sağlığı Merkezine dönüştürüldüğünü belirten CHP’li Öğüt, “Semt Polikliniği’nin kapatılmasıyla yaşanacak mağduriyetler düşünülmüş müdür?” diye sordu.

 

Öğüt ayrıca, “Bölge halkı sağlık hizmetlerinin kısıtlanmasına ve mahalle halkının ihtiyaçlarının yok sayılmasına karşı protesto düzenlemişlerdir. İlaveten polikliniğin yanındaki Bosnalı Şehit çocukları parkını kötü amaçlı kişilerin hedef almasından tedirgin olmaktadırlar. Bu tepkilerden sonra Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nin kapatılarak veya başka bir tarafa nakledilerek, polikliniğin yeniden hizmete sokuşması düşünülmekte midir?” sorusunu yöneltti.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanması için, gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

Kadir Gökmen ÖĞÜT

İstanbul Milletvekili

 

 

İstanbul’da E-5 karayolu ile demiryolu arasında kalan Pendik Sapanbağları Mahallesinde hizmet veren Sapanbağları Semt Polikliniğinden Sapanbağları Yeni Mahalle, Yeşilbağlar Mahallesi komşu olup Kartal’a bağlı bulunan Yunus Mahallesi, Yalı Mahallesi, Topselvi Mahallesi olmak üzere toplam 6 mahalle halkı yararlanmaktadır. Üstelik lağvedilen poliklinik kamu, kurum ve kuruluşlarından hiçbir yardım ve destek almadan vatandaşların katkıları ile yapılmıştır. Tesisteki tüm iç donanım, röntgen cihazı, biyo kimya laboratuarı ve renkli dopler cihazı dahi halk desteği ile alınmıştır. Merkez 2005 yılından beri 11 branşta günde 400 – 500 kişiye hizmet vermiştir. İstanbul Pendik’te Sapanbağları Semt Polikliniği’nin kapatılarak yerine Ruh Sağlığı Merkezi’nin açılması bölge halkının tepkisine neden olmuş, tepkilerini dile getirmek için de protesto gösterisi düzenlemişlerdir. CHP’li Belediye Meclis Üyelerimiz Tarık Küpçü, Fadıl Türkoğlu ve Halis Önal da geçtiğimiz Eylül ayında konuyu verdikleri ortak önergeyle Belediye Meclis’i gündemine taşımışlardır.

 

 

 

Bu bağlamda;

 

 

  • Sapanbağları Semt Polikliniği’nin kapatılarak yerine tek bir branşta hizmet veren Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nin açılmasının gerekçesi nedir? Söz konusu karar alınırken mahalle muhtar ve derneklerinden görüş alınmış mıdır? Semt Polikliniği’nin kapatılmasıyla yaşanacak mağduriyetler düşünülmüş müdür?
  • Bölge halkı sağlık hizmetlerinin kısıtlanmasına ve mahalle halkının ihtiyaçlarının yok sayılmasına karşı protesto düzenlemişlerdir. İlaveten polikliniğin yanındaki Bosnalı Şehit çocukları parkını kötü amaçlı kişilerin hedef almasından tedirgin olmaktadırlar. Bu tepkilerden sonra Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nin kapatılarak veya başka bir tarafa nakledilerek, polikliniğin yeniden hizmete sokuşması düşünülmekte midir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz