POLİS ALIMLARINDA FİŞLEME VE TORPİL SKANDALI

POLİS ALIMLARINDA FİŞLEME VE TORPİL SKANDALI,TÜRK POLİSİ SAHİPSİZ,Bazı illerin emniyet müdürleri değişti,75 polisin görev yeri değiştirildi,Polis atamalarına yargıdan fren devam ediyor,Polis memurlarının özlük hakları TBMM'de,Görevden alınan polisler geri geliyor

POLİS ALIMLARINDA FİŞLEME VE TORPİL SKANDALI

 

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal; sosyal medyada belgeleri paylaşılan ve gündem yaratan, Polis Akademisi Fakülte ve Yüksekokullar (FYO) sınavında adayların siyasi görüşlerine, etnik köken ve mezheplerine göre fişlendiği ve hatta özel hayatlarında otellerde birileri ile kalıp kalmadıklarının dahi kayıtlarının alındığı ve görevde yükselmelerin de bu kıstaslara göre yapıldığı, bu sınavı kazananların bir çoğunun İçişleri Bakanı Müsteşarının ve AKP’lilerin referansıyla alındığı  iddialarına karşı İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya verdiği soru önergesinde şu sorulara yer verdi;

1-      Polis Akademisi Fakülte ve Yüksekokullar (FYO) sınavında bazı adayların iktidar partisine yakın olmadığı için kazanamadığı iddiaları doğru mudur?

2-      Bu sınavda adayların siyasi görüşlerine göre fişlendiği ve farklı etnik köken ve mezhebe mensup adayların kabul edilmediği iddiaları doğru mudur?

3-      Sınavı geçen 2500 kişinin referansının Adalet ve Kalkınma Partisi’ne mensup isimler olduğu iddiaları doğru mudur?

4-      Referansların birçoğunda İçişleri Bakanlığı Bakan Danışmanı ve Mülkiye Müfettişi Abdullah Erin’in ve Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekillerinin adları olduğu iddiaları doğru mudur?

5-      Adayların akrabalarının veya kendilerinin Atatürkçü Düşünce Derneği Üyesi, Ülkücü, muhtelif otellerde bekâr karşı cinsle kaldığı, yakınlarının muhalif siyasi partilere üye oldukları gerekçesi ile fişlenerek, atamalarının yapılmadığı iddiaları doğru mudur?

6-      Bakanlığınız Adalet ve Kalkınma Partisi ile aynı dünya görüşünü taşımayan, bu partiye üye olan akrabaları bulunmayan ve/veya bu partinin mensupları, Bakanlık müsteşarları tarafından tavsiye edilmeyen, halk deyişi ile torpil yapılmayan polislerimizi uzman kadrolara atamamakta mıdır? Bunun yasal gerekçeleri nelerdir?

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

                                                                              ANKARA

 

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasa’nın 98 ve T.B.M.M içtüzüğünün 96.maddeleri gereğince saygıyla talep ederim.

Av. Mahmut TANAL

İstanbul Milletvekili

 

  • Polis Akademisi Fakülte ve Yüksekokullar (FYO) sınavında bazı adayların iktidar partisine yakın olmadığı için kazanamadığı iddiaları doğru mudur?
  • Bu sınavda adayların siyasi görüşlerine göre fişlendiği ve farklı etnik köken ve mezhebe mensup adayların kabul edilmediği iddiaları doğru mudur?
  • Sınavı geçen 2500 kişinin referansının Adalet ve Kalkınma Partisi’ne mensup isimler olduğu iddiaları doğru mudur?
  • Referansların birçoğunda İçişleri Bakanlığı Bakan Danışmanı ve Mülkiye Müfettişi Abdullah Erin’in ve Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekillerinin adları olduğu iddiaları doğru mudur?
  • Adayların akrabalarının veya kendilerinin Atatürkçü Düşünce Derneği Üyesi, Ülkücü, muhtelif otellerde bekâr karşı cinsle kaldığı, yakınlarının muhalif siyasi partilere üye oldukları gerekçesi ile fişlenerek, atamalarının yapılmadığı iddiaları doğru mudur?
  • Bakanlığınız Adalet ve Kalkınma Partisi ile aynı dünya görüşünü taşımayan, bu partiye üye olan akrabaları bulunmayan ve/veya bu partinin mensupları, Bakanlık müsteşarları tarafından tavsiye edilmeyen, halk deyişi ile torpil yapılmayan polislerimizi uzman kadrolara atamamakta mıdır? Bunun yasal gerekçeleri nelerdir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz