Prof. Dr. Zeki Arıkan’ın kaleminden “Bu Memleket Bizim”

Prof. Dr. Zeki Arıkan’ın kaleminden “Bu Memleket Bizim”

İle paylaş:


Prof. Dr. Zeki Arıkan’ın kaleminden “Bu Memleket Bizim”

Prof. Dr. Zeki Arıkan’ın kaleminden “Bu Memleket Bizim”

“Yeni Türkiye’nin daha Ulusal Kurtuluş Savaşı devam ederken Ankara’da bir müze kurması, üzerinde durulması gereken bir konudur. Daha bu aşamada Türkiye’nin hiç bir ayrım gözetmeksizin Anadolu’daki bütün uygarlıklara aynı ölçüde değer verdiğini görüyoruz. Ancak Cumhuriyet’in kuruluşu ve kökleşmesi sürecinde henüz ulusal bir arkeolojiden söz edilemez. Böyle bir onur, Cumhuriyet’in ve her şeyden önce Atatürk’ündür…”

Prof. Dr. Zeki Arıkan, ‘bir akademisyenin bilimsel çalışmaların yanı sıra güncel konulara ilişkin olarak da görüşlerini belirtmesi gerektiği’ anlayışından hareketle güncele ilişkin çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış yazılarını ve pek çok toplantıda yapmış olduğu konuşmalarını “Bu Memleket Bizim” adıyla kitaplaştırdı.
Tarihçi Kitabevi etiketiyle raflarda yerini alan çalışmada, Arıkan’ın ayrıntıya boğulmadan kaleme alınmış yazılarıyla, tarihçilik serüveninden, çevresinden, yılların birikiminden, en önemlisi de Milli Mücadeleden ve memleketin gidişatından sayfalar okuyacaksınız.
Kitabın adını Mustafa Necati Bey’in yazılarından ve Nazım Hikmet’in Kuva-yı Milliye Destanı’ndan esinlenerek koymuş yazar: “Ülkemizin üstünde kara bulutların dolaştığı bir zamanda Necati, ‘Bu memleket bizim’ diyebilmişti. O yıllarda Anadolu’da bir ölüm-kalım savaşı sürüyordu. Nazım da Kuvayı Milliye Destanı’nda gür bir sesle ‘Bu memleket bizim…” diyebilmişti. Bu iki büyük insanımız bir noktada birleşiyordu. Onlar arasında ortak bir bağ kurabilmek ve adlarını bu kitapta birleştirmek benim için en büyük mutluluk oldu…”
Çalışmasına, Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati Bey’in yaşam öyküsü ve çalışmalarına değinerek başlıyor Zeki Arıkan.
Daha sonra ise Ali Kemal, Kemal Tahir, Namık Kemal’le devam ediyor…
Nüfus Mübadelesi ve sonuçlarına da değinen Prof. Arıkan’ın kitabında; ‘Sultan II. Abdülhamit’, ‘Abid Efendi ve Mustafa Kemal Paşa’, ‘Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal’, ‘Kanuni Sultan Süleyman Dönemi Taht Kavgaları’, ‘Yer Adları Açılımı’, ‘Yine Halit Ziya’, ‘Atatürk ve Ayasofya’, ‘Fatih, Patrikhane ve Gennadius İtikatnamesi’, ‘Jean Jacques Rousseau’yu Papazlar da Sevmedi’, ‘Tevfik Fikret’in Romanı’, ‘Münih-İstanbul Arasında Bir Doğubilimci Karl Süssheim’, ‘Kuva-yı Milliye’nin Sözcüsü: İzmir’e Doğru’, ‘Kapitülasyonları Yeniden Düşünmek’ vb. birçok konu üzerine kaleme alınmış yazı bulunuyor.

Zeki Arıkan, Bu Memleket Bizim, Tarihçi Kitabevi, 2015, 320 s.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*