PYD’ye vereceğiniz her destek PKK’ya verilmiş demektir

PYD'ye vereceğiniz her destek PKK'ya verilmiş demektir

PYD’ye vereceğiniz her destek PKK’ya verilmiş demektir

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Letonya ziyareti öncesi Ankara Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu.
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Kobani’ye Peşmergelerin geçişi ile ilgili son durum ve Washington’dan Türkiye’ye koridor açılması konusunda baskı yapıldığı iddiaları için, “PYD ve PKK gruplarına vereceğiniz destekler bizim için kabul edilemez. Bunu söylemiştik. Burada atılacak adım bir Özgür Suriye Ordusu ile iş birliği bizim açımızdan kabul edilebilir. Peşmerge ile iş birliği kabul edilebilir. Peşmergeye önce evet demediler son anda kısmen evet dediler. Bununla ilgili olarak biz de kendilerine yardımcı olacağımızı söyledik. Türkiye’den nereden geçeceği noktasındaki kararı daha çok bu konulardaki görevli olan arkadaşlarımız kendi aralarında görüşüyorlar. Stratejik olduğu için de burada bunları benim sizlere anlatmam uygun olmaz” dedi.

“AB SÜRECİNİ DEĞERLENDİRME FIRSATI OLACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında ilişkilerin iyi düzeyde seyrettiği iki Baltık ülkesine gerçekleştireceği ziyaretinde AB sürecini değerlendirme fırsatı olacağını söyledi. Erdoğan, “AB sürecinde Letonya ve Estonya yanımızda oldular. Bize destek verdiler. Mevkidaşlarımız ile yapacağımız görüşmelerde en geniş anlamda süreci değerlendirirken ikili görüşmelerde olsun heyetlerarası görüşmelerde olsun bölgemizdeki gelişmeler gündemimizi oluşturacak. Sizlerin PYD’ye vereceğiniz her destek PKK’ya verilmiş demektir. PKK’ya ve PYD’ye vereceğiniz bu desteklerle Türkiye olarak biz mücadele etmek durumunda kalacağız” şeklinde konuştu.

“KOBANİ’DE 2 GÜN DAYANABİLECEK GÜÇLERİ VAR”

Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan, Kobani’ye Peşmergelerin geçişi ile ilgili son durum ve Washington’dan Türkiye’ye koridor açılması konusunda baskı yapıldığı iddialarının sorulması üzerine “Peşmergelerin Ayn-el Arab’a geçişi ile ilgili olarak Obama ile yaptığımız telefon görüşmesinde kendilerine bu teklifi zaten ben yapmıştım. Buradaki PYD ve PKK gruplarına vereceğiniz destekler bizim için kabul edilemez. Bunu söylemiştik. Burada atılacak adım bir Özgür Suriye Ordusu ile işbirliği bizim açımızdan kabul edilebilir. Peşmerge ile iş birliği kabul edilebilir. Kendilerinin de yaklaşım tarzı burada süreç itibari ile bir daralma söz konusu. Özellikle Kobani’de 2 gün dayanabilecek güçleri var. Bunları açıklamak zorundayım. Bakıyoruz ki sözcüleri çıkıp bir şeyler söylüyorlar. Bunlar da medyada farklı şekilde yorumlanıyor. Bunların bilinmesi lazım. En son sitelere düşen görüntüler ortada. Havadan atılan bütün bu silahlar PYD’ye atılıyor denilen silahların bir kısmının IŞİD’in eline geçtiğini kendileri de kabul ettiler. Böyle bir operasyon tanımlanamaz anlatılamaz. Buradan netice alınıp alınmayacağı noktasında sağlıklı bir yorum yapılamaz. Siz kime, nereye destek veriyorsunuz? Musul’daki operasyonun zeminine baktığınızda aynı şeyi görüyorsunuz. İki gün geçti. 3. 4. gündeyiz. Kobani düşmedi. Kaldı ki Kobani kendileri için niye bu kadar stratejik onu anlamakta zorlanıyorum. Kobani’de zaten sivil kalmadı. Kobani’de sadece 2 bin kadar orada savaşan insan var. Peşmerge’ye önce evet demediler son anda kısmen evet dediler. Bununla ilgili olarak biz de kendilerine yardımcı olacağımızı söyledik. Türkiye’den nereden geçeceği noktasındaki kararı daha çok bu konulardaki görevli olan arkadaşlarımız kendi aralarında görüşüyorlar. Stratejik olduğu için de burada bunları benim sizlere anlatmam uygun olmaz” ifadelerini kullandı.

“VERECEĞİNİZ DESTEKLERLE BİZ MÜCADELE ETMEK DURUMUNDA KALACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, PYD’ye yapılan desteğin PKK’ya da yapılmış olduğunu da ifade ederek, “Ben Suriye’deki bu sürecin özellikle Özgür Suriye Ordusu’ndan ve diğer ılımlı rejime aynı zamanda IŞİD’e karşı olanlarla bu işin götürülmesi noktasındaki hassasiyetlerimizi de kendilerine ilettik. Sizlerin PYD’ye vereceğiniz her destek PKK’ya verilmiş demektir. PKK’ya ve PYD’ye vereceğiniz bu desteklerle Türkiye olarak biz mücadele etmek durumunda kalacağız. Bunu da bilmenizi isteriz dedik. Bunları kendilerine zaten açık ve net olarak söyledik” diye konuştu.

“C-130’LARDAN ATTIKLARI SİLAHLARIN BİR KISMI IŞİD’İN ELİNE GEÇTİ”

Afganistan seyahati dönüşü uçakta basın mensuplarına yaptığı açıklamalarda, ‘Silah yardımına evet dememiz söz konusu değildir’ hatırlatılan Erdoğan, Obama’ya silah yardımı yapılırsa ne olacağına dair söylediklerinin sorulması üzerine şunları söyledi:
“Bu konuda yapılanın yanlış olduğu ortaya çıktı. Niye yanlış olduğu ortaya çıktı? İşte C-130’lardan attıkları o silahlar belki bir kısmı PYD’nin eline geçti ama bir kısmı da kimin eline geçti? IŞİD’in eline geçti. Adamlar günlerdir kendi sitelerinden yayınlarını yapıyorlar. Bütün o sandıkların hepsini açarak gösteriyorlar. Kime burada nasıl destek verildiği açık net ortaya çıkıyor. Tamamı onların eline gitmedi. Bir kısmı onların eline gitti demek doğru bir şey mi? Böyle bir yorum olamaz. Bunların çok daha akılcı çok daha netice alıcı yorumları varken dostlar alışverişte görsün mantığı ile böyle bir hareket böyle bir hassas konuda yapılamaz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz