Radyo Programcısı ve Fotoğraf Sanatçısı Jak Kohen’i kaybettik

Radyo Programcısı ve Fotoğraf Sanatçısı Jak Kohen’i kaybettik
Share

Radyo Programcısı ve Fotoğraf Sanatçısı Jak Kohen’i kaybettik. 68 yaşında hayatını kaybeden Jak Kohen’in cenazesi 31 Mart Pazar günü saat 14:30’da Bodrum Yalıkavak Sandıma Mezarlığı’nda toprağa verilecek. Ardından mezarlığın hemen yakınındaki kır kahvesinde dostları bir araya gelecek.

RADYO PROĞRAMCISI JAK KOHEN

Açık Radyoda 2000’in son aylarında başladığı “Gitaresk” ve *Dünyanın Cazı” programlarını 18 yıldır sürdüren Jak Kohen hayatını kaybetti. Jak Kohen 2004 yılının mayısından beri de  Açık Radyo’nun Yayın Sorumluluğu görevini üstlenmişti. Lise yıllarında radyo müzik programcılığına ve amatör fotoğrafçılığa başlayan Jak Kohen 1974’de Boğaziçi Üniversitesi İş İdaresi Bölümünden mezun oldu. 21 yıl süreyle özel sektörde yönetici olarak çalıştı. Açık Radyo’nun kurulduğu günden beri devam eden Gitaresk programı dışında birçok program (Garip Meyva, Kavşak, Melomania, Pasifica Radyo 60 Yaşında, Kirli Çıkı) daha hazırladı ve sundu.

Jak Kohen bir radyo proğramında kendini şöyle anlattı;

– Jak Kohen mi? O da kim?

– 28.4.1951’de İstanbul’da doğdu. 1962’de rock müziği dinlemeğe başladı. Hâlâ dinliyor.

– 1965’de bir ara koleksiyonculuk illetine kapıldı. Hâlâ topluyor.

– Bu arada: 1974’de Boğaziçi Üniversitesi, İdari Bilimler’den Pazarlama ve Finans lisansları aldı. Lisanslar hâlâ onda.

– O zamanlar böyle bir tipti: Jack The Tripper

– 1980’de Roksan adında bir kızı doğdu. Kızını rock müziği ile büyüttü. Hâlâ büyüyor ve hâlâ (diğer müzik tarzlarının yanında) rock dinliyor.

– 21 yıl süre ile geçimini özel sektörde yöneticilik yaparak temin etmeye çalıştı. Artık çalışmıyor. (he he)

– Yapısına aykırı bir meslek seçmiş olduğunun nihayet farkına vardı. Hâlâ farkında. Jak Açık Radyonun Canlı Yayın Akvaryumunda…

– Açık Radyo 94.9’daki Gitaresk Programının yapım ve sunuculuğu yanında bilgisayar, motosiklet, fotoğrafçılık ile ilgileniyor.

– Mayıs 2004’ten beri Açık Radyo’nun Yayın Sorumluluğunu yürütüyor

Jak Kohen Aralık 2011’de ikinci emekliliğine karar verip, Bodrum yarımadasındaki Bağla Koyuna yerleşti. Bodrum’da da kültür ve sanat faaliyetlerine katıldı.

FOTOĞRAF SANATÇISI JAK KOHEN

Aralık 2011’de emekliliğine karar verip Bodrum yarımadasındaki Bağla Koyuna yerleşti.

Bodrum Fotoğraf Kulübüne katılıp çektiği fotoğraflarla Bodrum ve Milâs’ta birçok karma fotoğraf sergisinde fotoğraflarını sergiledi. Bodrumda fotoğraf sanatçısı arkadaşları Nayil Kabak, Osman Yüzbaşıgil ve Erol Ünal ile birlikte Milas Baltalıkapı, Ekiztaş, Çomakdağ, Kızılağaç, Yatağan Yeşilbağcılar, Bodrum Geriş köyü gibi çeşitli yörelerinden çektikleri fotoğraflar ile Karia’lı Kadınlar Fotoğraf Sergisi’ni İstanbul İstiklal Caddesi Aznavur Sanat Galerisinde ve Bodrum Dibeklihan Sanat Köyünde sergi açtı.

En sevdiği fotoğraf konuları; doğal doku ve doğal ritim görüntüleri, insan portresi çalışmalarıydı.

Haber: (Arkadaşı) Erol Ünal

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*