Resul Can davasında yürütmeyi durdurma kararı!

Resul Can davasında yürütmeyi durdurma kararı!

İle paylaş:


CHP’den belediye başkan adayı olmak için memurluğunu riske atıp istifa eden ve bir süredir hukuk mücadelesi veren Adalar belediyesi eski başkan yardımcısı Resul Can İstanbul 3. İdare Mahkemesi kararını verdi.

Resul Can davasında yürütmeyi durdurma kararı!Adalar Belediyesi eski başkanı Resul Can, 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimlerine Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) aday olmak için Adalar Belediye Başkanlığı’nda ki görevinden istifa etmişti.

Adalar belediyesi eski başkanı Mustafa Farsakoğlu önce istifa dilekçesi kabul etmemiş, CHP’den seçilme hakkı engellenmek için her türlü gayri-yasal işlemler yapmış bunun üzerine de Can, Adalar Cumhuriyet Başsavcılığına başvurup kendisinin siyasi geleceğiyle oynayanlar hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

İstifası kabul edilmeyen Can, Adalar Kaymakamlığı’na başvurarak istifa dilekçesini sunmuş ve yasal işlem yapılması için Adalar Belediyesine gönderilmesini talep etmişti. Farsakoğlu’ndan sonra göreve gelen Atilla Aytaç’ta Farsakoğlu’nun izinden gitmiş ve Resul Can için artık adaletin vereceği cevabı beklemekten başka bir şansı kalmamıştı.

O CEVAP GELDİ

İstanbul 3. İdare Mahkemesi, 2018/36 esas nolu dosyada verdiği yürütmeyi durdurma kararında;

“Dosyanın incelenmesinden; dava konusu olayda; Adalar Belediyesi’nde Harita Yüksek Mühendisi unvanında görev yapan ve aynı zamanda Belediye Başkan Yardımcısı olan davacının Devlet Memuru sıfatıyla görevde olduğu halde,30 Mart 2014 tarihli Mahalli İdareler Seçimlerinde Belediye Başkan Aday Adayı olduğunu memurluktan istifa etmeden afişlerde ilan ettiği, bu hususun yerel ve sosyal medyada yer aldığı ve internet gazetelerine röpartaj vererek siyasi partiye girdiği yine 2004 yılında Beşiktaş ilçesinde siyasi parti üyesi olduğu 2011 yılında Büyükçekmece ilçesine nakil olduğu bu haliyle memuriyet süresince siyasi parti üyesi olduğu iddiaları üzerine Adalar Belediye Başkanlığınca başlatılan soruşturma sonucu düzenlenen soruşturma raporuna dayalı olarak hazırlanan soruşturma dosyasının İçişleri Bakanlığına gönderilmesi üzerine, İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulunun 26.3.2014 tarih ve 13 sayılı kararıyla Devlet memurluğundan çıkarılmasına karar verildiği anlaşılmaktadır.

Müdahil Adalar Belediye Başkanlığı tarafından davacı hakkında yapılan soruşturma dosyası incelendiğinde,siyasi partiye üyelik kaydının araştırılmasında sadece Cumhuriyet Halk Partisi Büyükçekmece İlçe Başkanlığı’nın 11.11.2013 tarih ve 748 sayılı yazısı ile yetinildiği , bu yazıda davacının Siyasi Parti üyesi olduğu yazılı olsa da dosyaya sunulan bilgi ve belgelerden davacının 2004 yılında üyesi olduğu siyasi partiden istifa ettiğine dair dilekçesinin bulunduğu, yine siyasi partinin Genel Merkezi tarafından dosyaya sunulan belgede davacının 2004 yılılnda partiden istifa ettiği ama bu istifasının sisteme işlenmediğinin anlaşıldığının belirtilmiş olması hususları değerlendirildiğinde davacının siyasi partiye üye olup olmadığı hususunun yeterince araştırılmadan soruşturma raporunun tanzim edilmiş olduğu, yine davacının hakkında isnad edilen filllerle ilgili savunmasının da alınmadığı görülmekte görülmektedir.

Bu durumda eksik yapılan soruşturma ile davacıya verilen Devlet memurluğundan çıkarma cezasında hukuka uyarlılık bulunmamaktadır.

Diğer taraftan meslekten çıkarma işlemi nedeniyle davacının telafisi güç zarara uğrayacağı da açıktır.

Açıklanan nedenlerle; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 Sayılı Kanunun 27.maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına, kararın tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz yolu açık olmak üzere 24/09/2018 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.” ifadelerine yer verdi.

4 yorum

 1. Niye böyle gecikirsin.
  Tecelli ederken, niye yavaşdan alırsın.
  Hep mi iftira atılanlara karşı hızın, kaplumpağa yürüyüşüdür?
  Senin ilahi ADALETMİ,yoksa düzenbazların,hokkabazların,soytarıların,içi fesat makam koltuğu işgalcilerinin, yardakçısı mı,ayakçısı mı, olduğun konusunda hep kafamda soru işareti vardır biliyor musun.
  Geç gelen ADALET, ADALET değildir demiş diyende ne güzel demiş.
  Peki bu ADALETSİZLİĞİ yaşatan, yaşattığını, yaşamadan ölürse ne olacak ilahi ADALET ?
  Adalar Belediyesini yöneten eski,yeni başkanlarıda iftira attıkları memurlarına, 3 şahıslara karşı davaların sonuçlanması ile, ADALETSİZ davrandıkları Mahkemelerce tescillendiyse, Ahlakları halkın gözünde nicedir?
  Bu kişilik yoksunlarını, makama geldikten sonra rant dinazoru olan soysuzlarını, başımıza musallat eden, fosil siyasetçiler, Mahkeme kararlarını duyduklarında vicdanları hiç mi sızlamaz.
  Hala düşünmezler , hayatlarının son günlerinde, edebiyete gidiş için hazırlık yaparlarken, hele hele Azrailin kapısını çalacağı sayılı günler kalmışken, koltuğa oturunca bir anda dinazor makam işgalcileri kesilen rantçı başkanları, Adalıların başına musallat ettiği için, hergün ama hergün bu memurların cümle ailesinin en son küçük ferdine kadar, eskisi,yenisi ve oraya getirilmeleri için aracı olanlara karşı, koro halinde beddua aldıklarını bilmezler mi?
  Yok bilmezler. Sorarsan babası hafızdır. Sülalece Chp nin kurucusu Atatürk’ü sevmezler ama yinede CHP den siyaset yapacak kadarda soysuzdur. 6 dönem vekil seçildiği partisini Atatürk kurar ama yinede ATA’nın arkasından konuşacak hatta iki ciltteki kitaplarında ATA’yı yanlış yapmıştır diyecek kadar aşağılıktır. Bir ülkeyi yoktan var etmiş ATA’yı eleştirmek ile dinci kesimlerden prim yapmaya çalışmak, aklı sıra siyasi cesaretini göstermek için o muazzam ATA’nın ismini kendine alet etmekten çekinmemiş şerefsizdir.
  İsyancı dedesinin tohumudur. Rum kökenlidir.. Türkleride, Türk Milliyetçiliğinide sevmezken sever gözükür. Devletin parasını, koltuk itibarını almıştır. Ama hainliği bitmemiştir. Adalarda halen kendi tayin ettiği adamlar Adalıları haraca bağlamıştır. Aldığı beddualara rağmen halen ayakta oluşu filimlere konudur. Dini bütün CHP’nin kurtlanmış eski kaşarı, iyiler erken ölür sözünü doğrularcasına, bukadar beddua ile dünyadan göç etmediyse, beddualar da ıska geçti demektir.
  Ne olursa olsun suçsuz memur ailelerinin, bebelerinin hakkı, babalarının işsiz bırakılışı için çevrilen tezgahların sonucu eski başkanın kafasının kırılmasında ilahi Adalet azcıkta tezavür ettiysede adliye kapılarında daha beter sonların başına musallat olması ancak mağdurları rahatlatacaktır.
  Halef başkansa koltuktan inişine aylar günler kaldığından selefinin kırılmış kafasına bakarak ürkerken bile önümüzdeki yerel seçimlerden başkanlık için umudu yokken, söylentiler çıkartmakta, sözde Kılıçdaroğlu gelip bir gece kimsenin haberi olmadan evinde kaldığının söylentisini yaymaya çalışmakta, ilçesinde giderayak ikinci dönem ben buradayım seçim yardımlarınızı yapın diye son rant oyunları içine beyhude girmekte.
  Kimse seçimlere son düzlükte eşşeğe oynamaz. Hele hele adam satanları,memur harcayanları asla istemez. Memurunu harcayan başkanlar olarak Adalar yine bir ilke imza attı. Ama artık bu son diyelim bu kişilere ilahi adaletin daha hızlı varmasını dileyerek Resul Can’a ve yargılanan ama beraat eden diğer 9 adet Belediye memurlarına, geçmiş olsun diyelim. Sizlere bu zülmü yapanlar inşlh kat be kat fazlasını başlarına gelsin. Yaptıkları katakulleler, çarplar,yontmalar,cebe atmalarını çoluk çocuklarından çıksın inşlah. ADALET İlahi ADALET’e bırakma ne olur. Allasen bu iftiracı soysuzları sen hallet nolur.

 2. Yazınızın her satırını okurken ağladım çünkü eşim Resul Can bu süreci yaşarken büyüyen bir kızım ve bir oğlum vardı çocuklarımın hayatlarınıda çalmıştı babalarına bunu yapan oğlum orta 1 gidiyordu kızım 3 sınıftaydı oğlum teog sınavında 495 puanla geçti bu kadar sıkıntı ve acının içinde bu süreçte kendi yaşadıklarınız çocuklarınızın yaşadıklarının yanında koskoca bir hiçkalıyor bir baba işsiz bırakılıyor keyif için çocuklarınızın geleceği çalınıyor birileri keyif için sizin hayatınızı yok etmeye çalışıyor sonrasında gelende makamın sarhoşluğu ile aynı yoketme çabalarına devam ediyor insan ne olursa olsun önce insan olacak hiçmi düşünülmedi bu bir baba çocuklarının geleceği ailesi var ne yaptı bu insan yok edilmeye çalışılıyor niçin suçu ne
  O yüzden bugün bu karar çıktığında herkes ama herkesin konuşacağı konu adam 5 yıldır işsiz bırakılmış çocukları için mücadele ediyor memuriyetini işini çocuklarının geleceğini aldı hayırlı olsun demek
  Benim ve çocuklarımızın gözyaşları kimsenin mutluluğunun basamakları olmayacak ahlarımız kimseyi teyet geçmiyecek yasadıklarımıza sebep olan herkes ama herkes yasadıklarımızın aynısını yaşayacak
  Bugün fen lisesinde okuyan delikanlı bir oğlum 7. Sınıfta okuyan bir kızım var biz bu süreçte çok acı çektik ama ayaktayız çocuklarımızın başarıları ailemizin bağlılığı bizi ayakta tuttu
  Şimdi bizi kimse yıkamaz söyledikleri canımızı yakmaz biz sabır ve doğruluğumuzla zaferi kazandık bu saatten sonra insanların alkışlamaya kutlamaya yüreği el vermiyorsa dilleri susmalı herkes elini vijdanına koysun tabi varsa
  Saygı ve sevgilerimle

 3. ilahi adalet işliyor ama canı yanan herşey çabuk olsun istediği için farkına varmıyor.Resül Can hakkında dosya hazırlayıp memuriyetine son verilmesine sebep olanların durumuna bir bir göz atalım.Farsakoğlu başkanlıktan chp den daha aday yapılmayacak şekilde gitti.Yediği dayakla oh olsun diye hatırlanacak.Dayak yemiş yerlere düşmüş birini de kimse aday yapmaz oy da verilmez.
  Fulya Erkan dosyayı hazırlarken kendi memuriyete girerken yaptığı sahtekarlığını unutmuş ama adalet hapis cezası verdi ve memuriyetten attı.Av Seray Erdek savcı babasının yakın arkadaşı farsakoğlu tarafından adalar belediyesine memur olunca karakterinden olsa gerek ne istenirse imzavattı.Resül Canın dosyayı zevkle hazırladı imzaladı.Ancaaaak yüce Rabbim yanına bırakır mı ? Seray hanımcık Resül Canın dosyasına verdiği önemi Lido Teras İnanlara vermedi.Ne yaptı Avukat Seraycık Lido Teras a kesilen toplam rakamı şimdiki parayla 1 milyonu bulan 4 adet encümen para cezası için firmanın bölge idarede açtığı davalara savunma yapmadığı ve dosyaları bilerek takip etmediği için firmanın davayı kazanıp cezaları iptal ettirmesini sağladı.Durum ortaya çıkınca baktı ki sonu kötü istifa etti kaçtı.Aslında birileri kaçsada kurtuluş yok.Bu konuyla yeniden ilgilenmeli.
  Avkt Serayın Kardeşi Güray Erdek memuriyete nasıl katakulli ile alındı cümle alem biliyor.İnsan Kaynakları müdür vekilliği yapan abla Funda Erdek kardeşini önceden sözleşmeli yapılmış gibi göstererek evrakta sahtekarlık yaparak memurluğa girişini yaptı.Sağolsun dürüst ve devletten aldığı maaşın hakkını veren müfettişlerinde olduğunu bize gösteren bir mülkiye müfettişi çıktı da Güray’ın memuriyetine son verdi.Resül Canın dosyasında en büyük parmağa sahip olalardan biri de Şebnem Uztürk .Şebnem de bir insanın ekmeğinden oynarken çoluk çocuğu var demedi.Onun çocuğu var ağlar demedi ahı tutar hastalık olur benim çocuğum ağlar demedi.Hoş Allaha inanmayanın Allahtan korkusumu olurmuş. Bermuda şeytan beşgeninde üstüne düşeni yaptı güzel bir dosya hazırlanmasına öncelik verdi.Ugraştığı MS hastalığı bile kötülükler yapmasını engellemedi.
  Funda Erdek ise şu anda bir makam bulsa kaldığı yerden kötülüklere tam gaz devam edecek de fırsatı yok malesef.Kardeşi Güray Erdek i sahte evrakla memur yaptığının cezasını çekmedi.Bu suçunda kapanıp gitmemesi için ilgili yerlere başvurmalı.Bunu da buraya not düşelim.
  Yani anlayacağınız herkes er yada geç cezasınu buluyor.Kimse merak etmesin

 4. Sayın editör Basın Yayın Müdürlüğüne vekil olarak müdürlük yapan Şebnem Uztürk MS hastalığından dolayı Çapa Tıpta yatıyor diyerek rapor göndermiş . Geçmiş olsun diyelim. Dileyelim de hastanede ne sebeple yatıyor gözüküyor. Hastanede yatacak kadar hasta olduğu halde şeflik için Görevde Yükselme Sınavına nasıl girmiş. Ms gibi önemli bir hastalık atağı geçiren ve beyninde pıhtı olan biri nasıl stresi göze alıp sınava girer. Ya hastalığı yalan yada sınava girdiği yalan. Zamanı gelince göreceğiz nasılsa.

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*