Roger Bacon…

İle paylaş:


ARAŞTIRMALARIN KİŞİYİ YARATICIYA

YAKINLAŞTIRDIĞINI SÖYLEN BİLİM ADAMI

ROGER BACON


Bilimsel metodun kurucularından Ortaçağ Felsefesinin önemli bir ismi Roger Bacon ve güçlü bir imana sahip bir bilim adamı…

 

“Araştırmaların, kişiyi Yaratıcıya yakınlaştırdığını’

Söyleyen Roger Bacon,

 

“Bilim insanların inancı kabul etmelerini sağlamada büyük bir avantaja sahip” demiştir.

Bacon, ‘bilimin dinle çelişmediğini, aksine bilimin inanmayan kişilere karşı kullanılabilecek önemli bir ikna aracı olduğunu’ savunmuştur.

 

Onun inanılmaz söylemleri vardır. Dünya düz değil yuvarlaktır demiştir.

Avrupa’dan hep batıya gidildiğinde Hindistan’a gidileceğini söylemiş.

Yaptığı deneyler sonucu bilgilerin inançlı insanlara faydasının olacağını da söyleyen yine o olmuş.

“Gelecekte, şimdi ve geçmişte göreceğimiz gibi bilim, inananlar için yararlıdır.”

 

Ona Muhteşem Doktor diyormuş çağdaşları.

Deneysel metoda da önem veriyormuş, eski geleneklere de…

İngiliz din ve bilim adamı;

‘Allah’ın ışığı insanların görebilmeleri için yarattığını’ söylüyormuş.

 

Asırlar öncesinden söyledikleri bir hayli şaşırtıcı…

  1. yüzyılda tasarladıklarının arasında:

Buharlı gemiler, otomobiller, trenler, uçaklar, köprüler, vinçler varmış.

 

Bir arkadaşına gönderdiği mektupta şunları yazmış:

“Gelecekte bir tek kişi tarafından yönetilen ve birçok kürekçinin çektiği bir tekneden çok daha hızlı yol alabilen gemiler, deniz taşıtları ve bir canlının gücünden yararlanmaksızın inanılmaz bir hızla gidebilen arabalar yapılacaktır.”

 

Din ve bilim adamı olan Bacon, merceklerin büyüme özelliklerini ve kullanım yerlerini açıklamış, yıldızlardan gelen ışığın Dünya’ya aynı anda ulaşmadığını ilk o fark etmiş.

 

O 1214 – 1294 tarihleri arasında İngiltere’de yaşamış olan din ve bilim insanı en çok ‘Deneysel bilim’ yolunda çaba harcamış.

 

Üzerinde durduğu bir başka konu;

Kişinin cehaletini sağlayan sözde bilgeliğin, insanı hakikate ulaşmaktan alıkoyduğu…

 

‘Felsefenin görevinin insanı Tanrı’nın bilgisine götürmek ve O’nun hizmetine koşmak olduğunu’ da dile getiren bilim adamı matematiğe çok önem vermiş.

Matematiğin tüm bilimlerin anahtarı olduğunu söylemiş.

 

Roger Bacon’un savunduğu deneysel bilim düşüncesi kapsamında yaptığı çalışmalar, ilk gözlüğün üretilmesini de sağlamıştır.

Nazan Şara Şatana hakkında 219 makale
Nazan Şara Şatana:Türk yazar Eğitim hayatından sonra Günaydın Gazetesi’nde gazeteci olarak iş hayatına başlayan Şatana,Adliye,Meclis,TRT,Magazin,Adliye,Merhaba ve Haftanın Sesi gazetelerinde ve bir çok ajansta muhabir olarak görev yaptı.1989 yılında Turizm sektörüne geçti.1989-1990 yıllarında “Ayışı tesislerinde (Kemer,Antalya)müdür yardımcısı ve kontrol amirliği görevinde bulundu.1990-1991 yıllarında “Bela Kara Elmas Hotel’de(“Side”Antalya)Genel Müdür yardımcılığı yaptı.1991-2001 yıllarında “Majesty Hotels & Resorts Clup Tuana Park’da”(Fethiye) Odalar Bölümü Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak 9 yıl görevini sürdürdü.2002-2006 yılları arasında ise “Majesty Hotels & Resorts Kemer Beach Hotel’de”(Göynük/Kemer) Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2007 yılında “Nisos Hotel Varuna”(“Belek”/Antalya) Genel Müdür olarak görev yaptı.2008 yılında “Bilem Higt Class Hotel’in (Antalya) Genel Müdürlüğünü yaptı.Ürgüp-Bodrum-Marmaris’de otel açılışlarında görevli olarak bulundu.Almanya’da sık ve uzun süreler bulundu.”Adriyatik”ve “Cote d’Azur”sahil otellerinde,Avrupa’nın bir çok ülkesinde ve Amerika’da otel ve araştırma gezilerinde bulundu.Dünya’nın bir çok ülkesinde,turizm-tarih mitoloji kitapları için araştırmalar yaptı.Turizm Bakanlığı Yöneticilerinin Yöneticisi seminer (toplu çalışma)sertifika belgesi aldı.TGRT’de yayınlanan Evlat TV Filmi ve yine bir çok kanalda yayınlanmış kısa TV filmleri yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında bir çok gazetede köşe yazarlığı,haber,ropörtaj dallarında çalışmalarını sürdürmekte.Bir çok internet sitesinde köşe yazılarını yazmaya devam etmektedir.Yazarlığının yanında şiir de yazmakta olup 1000 nin üzerinde eseri vardır.Ayrıca profesyonel olarak yağlı boya resim çalışmaları da mevcut olup birçok turizm hizmeti veren firmaların duvarlarında eserleri yer almaktadır. 2013 Avrupa kalite yılın yazarı ödülünü aldı. KİTAPLARI: Asar Şamil ve Rus Terzi(2006) Havada Kekik Kokusu Vardı(2007) Otek I,Uzun Bir Gece(2007) Şarkın Modern Gelini Şehribahar(2008) Zeus’un Aşkları(2009) Hekim Ali Süavi Efendi(2009) Herkül-Herakles’in kadınları Otel II,Kapadokya-Beyaz Atlar Ülkesi(2009) Belkıs-Yağmur Şimdi Yağacak(2011) Esir Türk Kızları-Osmanlı Perisi(2011)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*