Rus uçağı Sina Yarımadası’nda düştü

Rus uçağı Sina Yarımadası’nda düştü

İle paylaş:


Rus uçağı Sina Yarımadası’nda düştü

Rus uçağı Sina Yarımadası’nda düştü

Mısır’ın turizm kenti Şarm El-Şeyh’ten Rusya’ya giden yolcu uçağı Sina Yarımadası’nda düştü. Pilotunun acil iniş talebinde bulunduğu belirtilen uçakta 17’si çocuk 224 kişi vardı.

RUS Metrojet Havayolları’na ait Airbus-321 tipi yolcu uçağı, dün Mısır’ın turistik kenti Şarm El-Şeyh’ten Rusya’nın St. Petersburg şehrine giderken 217 yolcu ve 7 kişiden oluşan mürettebatıyla Mısır’ın Sina yarımadasına düştü. Mısırlı havacılık yetkilisi Ayman el-Mukadim, pilotun kalkıştan hemen sonra birtakım teknik sorunlar yaşadığını kuleye bildirerek en yakın havaalanına acil iniş izni istediğini anlattı.

İNİŞ İZNİ VERİLMEDİ İDDİASI

Ancak Mısır yetkililerin acil iniş talebine izin vermediği iddia edildi. KGL 9268 sefer sayılı uçaktaki yolcuların 3’ünün Ukraynalı geri kalanının Rus olduğu açıklandı. Uçakta yolcu olarak 138 kadın, 62 erkek ve 17 çocuk vardı. Uçağın, El-Ariş ile Taba kentleri arasında bulunan dağlık alana düştüğü bildirildi.

 

‘UÇAK İKİYE BÖLÜNDÜ’

Reuters’a konuşan Mısırlı bir kurtarma görevlisi, ‘uçağın ikiye bölündüğünü, kuyruğa yakın parça yanarken, gövdenin bir kayaya çarparak parçalandığını’ belirtti. Mısır basınına konuşan görgü tanıkları ise uçağın düşmeden önce motorunun havada yandığını söyledi. Mısır Ulaştırma Bakanı ise ‘uçağın düşme nedenini söyleyebilmek için henüz erken olduğunu’ açıkladı.

 

TÜRK HAVA SAHASINA GİRECEKTİ

DEVLET Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) yetkililerine göre, uçak kalkıştan sonra Sina Çölü’nü aşacak ve arkasından Akdeniz üzerindeyken Türk hava sahasına girecekti. Rus şirketin içinde 224 yolcu ve mürettebat bulunan uçakla son temas kalkıştan 23 dakika sonra 9 bin 300 metre yükseklikte Sina Çölü’nde kuruldu. Daha önce Mısırlı yetkili Ayman el-Mukadim, uçağın Türk hava sahasına girdiğini ifade etmişti. Ancak uçak Mısır’da düştü.

 

IŞİD ÜSTLENDİ

Terör örgütü IŞİD’e ait bazı sosyal medya sitelerinde uçağın örgüt tarafından düşürüldüğü iddia edilse de bu inandırıcı bulunmadı.

 

 

ENKAZDA 129 KİŞİNİN CESEDİNE ULAŞILDI

Mısır Başbakanı Şerif İsmail, başkent Kahire’de düzenlediği basın toplantısında, “217 yolcu ve 7 mürettabatın bulunduğu uçağın düşmesi sonucu hayatını kaybedenlerden 129’unun cesedine ulaşıldı ve cesetler başkentteki Zeynhom Morgu’na nakledildi” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*